מאמצי ההסברה נגד המשט: האם משרד רה"מ הפיץ ברשת סרטון הסברה מפוברק?

בלוגרים אמריקאים טוענים שמשרד רה"מ עומד מאחורי סרטון בו מדבר צעיר הומוסקסואל שביקש להשתתף במשט ונדחה בשל נטיותיו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האם משרד ראש הממשלה הפיק והפיץ סרטון הסברה מפוברק נגד המשט לרצועת עזה? כך לפחות טוענים כמה בלוגרים אמריקאים שהתחקו אחר מקורותיו של הסרטון שהועלה שלשום לאתר יו-טיוב. חשיפת הסרטון המפוברק וה"זיגזג" בעניין ענישת עיתונאים זרים שישתתפו במשט, הפכו ליום מביך במיוחד למערך ההסברה הישראלי.

מי מנצל את ההומואים? דיון ב-The Marker Cafe

הסרטון, שאורכו כ-3 דקות, הועלה לאתר יו-טיוב ביום ראשון. בסרטון מדבר צעיר בשם מארק שמזהה עצמו כפעיל למען זכויות הומוסקסואלים. לדבריו, הוא ביקש ממארגני המשט להצטרף אליהם אך נדחה בטענה שהשתתפות הארגון ההומו-לסבי שבו הוא חבר לא תתאפשר כיוון "שהדבר לא ישרת את האינטרס של המשט".

הצעיר הסביר בסרטון כי הבין מדוע מארגני המשט סירבו לצרף את הארגון שלו למשט כשראה תמונות שלהם באינטרנט מחובקים עם ראשי החמאס. "שר החוץ של החמאס קרא להומואים מיעוט של סוטים", אומר הצעיר בסרטון. "האם הם לא שמעו שחמאס פוגע בנשים ובארגוני זכויות אדם? אלה האנשים שמארגני המשט מחבקים".

צפו בסרטון: אותנטי או כלי תעמולה מגוייס?

הבלוגר היהודי-אמריקאי מקס בלומנטל שחשד שהסרטון מפוברק גילה כי מי שהפיץ אותו דרך הפייסבוק הוא ניל לזרוס, פעיל הסברה שעובד עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. זמן קצר לאחר מכן הופץ הסרטון מחשבון הטוויטר הרשמי של לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) שציטטה "ציוץ" של אדם בשם גיא סימן ובו קישור לסרטון.

חשבון הטוויטר תחת שמו של גיא סימן נפתח לפני שבוע וחצי בלבד, ב-15 ביוני, ונשלח ממנו ציוץ אחד בלבד ובו הקישור לסרטון המפוברק ביו-טיוב. לפי הבלוגר בלומנטל, סימן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הוא משמש כמתמחה בתחום ההסברה במשרד ראש הממשלה ובקרוב יתחיל לעבוד במטה לביטחון לאומי (מל"ל) שגם הוא במשרד ראש הממשלה. בתגובה לשאלת "הארץ" סירבה לשכת ראש הממשלה לומר אם אדם בשם "גיא סימן" אכן מועסק במקום.

מחבר הבלוג "אינתיפאדה אלקטרונית" עלי אבו-נעימה, הצטרף גם הוא לבדיקת הסרטון. הוא כתב בבלוג שלו כי שוחח עם "גיא סימן" בטלפון והאחרון אישר כי הפיץ את הסרטון בפייסבוק ואישר כי הוא עובד במשרד ראש הממשלה. סימן הכחיש כי ידע שהסרטון מפוברק ואמר כי קיבל אותו בדואר האלקטרוני והחליט על דעת עצמו להפיץ אותו כ"ציוץ" הראשון בחשבון הטוויטר החדש שלו. בעקבות אותה שיחת טלפון הסיר "גיא סימן" את ה"ציוץ" עם הקישור לסרטון מחשבון הטוויטר שלו ואף מחק מהחשבון את הפרטים לגבי תפקידו במשרד ראש הממשלה.

"האם הם לא שמעו שחמאס פוגע בנשים ובארגוני זכויות אדם?", הצעיר "מארק". תצלום: מתוך יו-טיוב

אבו-נעימה המשיך לחקור וגילה כי הצעיר שמזדהה בסרטון כאמריקאי בשם "מארק", הוא למעשה ישראלי בשם עומר גרשון. מדובר היה בראיה נוספת לכך שמדובר בסרטון מפוברק. האחרון הוא יחצ"ן ופעיל בקהילה ההומו-לסבית בתל-אביב. פניות לגרשון בטלפון ובחשבון הפייסבוק שלו לא זכו לתגובה.

"הארץ" העביר ללשכת ראש הממשלה שורה של שאלות בנושא ובראשן האם מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה או גוף ממשלתי אחר עומד מאחורי הפקת והפצת הסרטון המפוברק. לשכת ראש הממשלה לא הכחישה כי גורם ממשלתי עומד מאחורי הפקת הסרטון ואף הודתה בכך שגורמים ממשלתיים שונים סייעו בהפצתו.

"גורמים שונים העוסקים בהסברת חוץ מנטרים ומקדמים באופן שוטף תכני אינטרנט שונים ברשת כאשר הם מזהים תכנים אשר יכולים לשרת את ההסברה הישראלית", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

פרשת הסרטון המפוברק מצטרפת לאירוע מביך נוסף מתוצרת מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. אחרי יממה של ביקורת ציבורית חריפה, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מבטל את האזהרה שניתנה לכתבים זרים שמשתתפים במשט לעזה ולפיה תיאסר כניסתם לישראל למשך 10 שנים.

פעילי המשט מפגינים ביוון. תצלום: אי-פי

מקור האזהרה בדיונים שקיים מטה ההסברה הלאומי בראשות ירדן ותיקאי בשבוע האחרון. בדיונים עלתה סוגיית היחס לעיתונאים זרים שיהיו על הספינות. בעקבות חוות דעת משפטית שקבעה כי לא ניתן ליצור הבחנה בין עיתונאים לבין יתר משתתפי המשט, הוחלט לשלוח לכל אמצעי התקשורת הזרים שמיוצגים בישראל מכתב אזהרה בעניין.

ראש לשכת העיתונות הממשלתית אורן הלמן התנגד לשליחת מכתב האזהרה, אולם ראש מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה ירדן ותיקאי כפה עליו את שיגור המכתב. ותיקאי התכוון להביא את העניין לאישור ראש הממשלה לפני הפצת המכתב, אולם עקב תקלות בתיאום בין הגופים השונים הוא הופץ ללא ידיעת נתניהו.

המכתב נוסח בצורה מאיימת ביותר וכלל אזהרה לפיה השתתפות במשט היא הפרה ברורה של החוק הישראלי ולכן תישלל מן המשתתפים הכניסה לישראל למשך 10 שנים וכל ציודם יוחרם. מכתב האזהרה גרר ביקורת חריפה בקרב כלי תקשורת בינלאומיים שטענו כי ישראל פוגעת בחופש העיתונות.

ראש הממשלה נתניהו גילה על דבר קיומו של המכתב בעקבות הפרסומים בתקשורת בעניין. ההתנהלות הלקויה של מטה ההסברה הלאומי הביאה לכך שממשלת ישראל "זגזגה" שוב בצורה מביכה וראש הממשלה נתניהו נאלץ לפרסם הודעה שבה מסר כי לא יינקטו אמצעי ענישה נגד עיתונאים שישתתפו במשט ויסקרו אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ