השופט מתח ביקורת על מח"ש: "סוגרים תיקים ללא כל חקירה"

הוקל עונשו של עבריין שהותקף באקדח הלם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בתל אביב הקל בעונשו של נאשם שטען כי שוטרים ממרחב יפתח התעללו בו באמצעות אקדח הלם מסוג טייזר בעת מעצרו. השופט מוקי לנדמן מתח ביקורת קשה על התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שסגרה את התלונה מבלי לחקור את הנושא. גרסת השוטרים התקבלה, לדבריו, מבלי לשמוע את גרסת החשוד.

ייגור קוזין, בן 20, נעצר בנובמבר אשתקד בתל אביב בחשד שגנב קטנוע. מכתב האישום עולה כי הוא נסע ללא אורות ועורר את חשדם של השוטרים, שהורו לו לעצור. הוא ניסה להימלט ולאחר מרדף קצר נתפס על ידי אחד השוטרים. לטענתו, השוטרים ירו בו באמצעות אקדח הלם מסוג טייזר ולאחר מכן המשיכו להתעלל בו במכות חשמל, בעוד חיצי הטייזר נעוצים בגופו.

קוזין הגיש תלונה למח"ש באמצעות עורך דינו דן באומן מהסנגוריה הציבורית. באומן חילץ מהמשטרה דו"חות פעולה של שלושה אקדחים, שהיו בשימוש שוטרי מרחב יפתח, ומהם עלה כי לפחות באחד האקדחים נעשה שימוש סדרתי, לעתים כמה פעמים בתוך דקות ספורות. הנתונים פורסמו בחודש שעבר ב"הארץ" ומהם עולה כי באחד האקדחים השתמשו השוטרים 300 פעמים בתוך חודשיים. הנתונים לא סייעו להוכיח את טענותיו של קוזין.

"טענות הנאשם על אלימות השוטרים והשימוש המיותר והמוגזם באקדח הטייזר הועברו למח"ש, שסגרה את התיק בעילה של ?אין עבירה', ללא חקירה ודרישה, כשאף ערר שהגיש הסנגור נדחה", כתב השופט בהכרעת הדין, "טיפול מח"ש בתלונה בעייתי ביותר. ב-29 בנובמבר 2010 ניתן אישור שפיטה, ויום לאחר מכן נסגר התיק במח"ש בעילה של ?אין עבירה'. ברור כי התיק נסגר ללא כל חקירה, כפי הנראה בנוהל אישור שפיטה".

"נוהל אישור שפיטה" נועד למנוע מצב שבו עבריינים מגישים תלונות שווא נגד שוטרים כדי לעכב את ההליך המשפטי נגדם. החוק לא מאפשר לקיים הליך משפטי נגד אדם שעה שעומדת תלונה נגד שוטר שהיה מעורב במעצרו. לפיכך הוחלט על הנוהל המקוצר שמחייב את מח"ש לבדוק את טענות החשודים ולקבוע כי אין עילה לפתוח בחקירה נגד השוטר.

השופט לנדמן סבור שבמח"ש לקחו את ההנחיה רחוק מדי. "נראה כי הנחיה זו ונוהל אישור שפיטה מעניקים לעתים לגיטימציה להעדיף בהגדרה את גרסת השוטר על פני גרסת החשוד, וזאת ללא כל חקירה ודרישה. בענייננו, בעייתי מאוד להחליט שלא לחקור ולקבוע כי אין אשמה.

"אילו מח"ש היתה מועילה לפתוח בחקירה", הוסיף, "ייתכן שניתן היה להגיע לאותם שוטרים ולברר את הטענות העובדתיות של הנאשם. מח"ש לא ערכה בדיקה כלשהי, ורק במסגרת ההליך בפני נערכו כל הבדיקות המתועדות. כאשר בחינה זו לא נערכה כלל, יש לקבוע כי אי-חקירת מח"ש גרמה לנאשם נזק ראייתי ומנעה ממנו להוכיח טענתו. לפיכך, בשל הנזק הראייתי, אני מקבל את טענת הנאשם שלפיה נעשה נגדו שימוש שלא כדין באקדח הטייזר".

עו"ד באומן טען בשלב הטיעונים לעונש כי מרשו "נענש במידה מסוימת על ידי המשטרה, שבמובן מסוים עשתה דין עצמי בכך שהפעילה כוח רב ומיותר, ובעיקר השפילה את הנאשם וכבודו". הוא הביע שביעות רצון מהחלטת השופט להקל בעונש: "הוכחנו כי במרחב יפתח נוהגים להשתמש באקדח טייזר במספר רב של לחיצות על ההדק נגד חשודים. יש לברך כי בית המשפט נתן דעתו לתופעה הפסולה ושידר מסר חד למשטרה", אמר באומן.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "מח"ש פעלה במקרה זה בהתאם להנחיית פרקליט המדינה, תוך מתן עדיפות לאינטרס הציבורי בבירור מיידי של עניינו של אזרח-עבריין שסיכן את הציבור, ושנגזרו עליו בסופו של יום 17 חודשי מאסר בפועל. האפשרות האחרת היתה להימנע מהגשת כתב אישום נגד האזרח ושליחתו לחופשי עד לחקירת האירוע על ידי מח"ש.

בנסיבות אלו, הנזק הראייתי שעליו דובר בפסק הדין הנו מחיר משפטי של תעדוף נכון באינטרסים הציבוריים. יצוין כי מח"ש בוחנת את אופן השימוש באקדח הטייזר, שהוכנס לשימוש באחרונה, ותעשה כל שבידה לפעול נגד שימושים שאינם מידתיים באמצעי זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ