המשטרה דורשת רבע מיליארד שקל כדי להתכונן לעימותים בספטמבר

ברשימת הקניות: חליפות הגנה, גז מדמיע וסוסים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משטרת ישראל דורשת ממשרד האוצר תוספת תקציבית של רבע מיליארד שקלים, לצורך היערכות להפרות סדר ומהומות שעלולות לפרוץ בישראל ובשטחים עם הפנייה הפלסטינית לאו"ם בספטמבר. במשטרה אומרים כי הוצאות ההיערכות לאירועים מהוות נתח משמעותי מתקציבה, והחשש הוא שללא סיוע נוסף - יאלצו לבטל תוכניות שנבנו לשנתיים הקרובות.

במשטרה מעריכים כי כל יום של לחימה בזמן אמת יעלה לארגון בין 2.5 ל-3 מיליוני שקלים. התקציב יוקצה ברובו לתשלום משכורות של עשרות אלפי שוטרים, שיאלצו להיות בכוננות 24 שעות ביממה במשך תקופה ארוכה. בנוסף, קיים חשש שהאירועים יפרצו בכמה מוקדים ולא בנקודה אחת, ולכן יוקמו בשטח עמדות פיקוד קדמיות שעלותן גבוהה.

בחודשים האחרונים מופנית מרבית תשומת הלב של המשטרה להכנת הכוחות לקראת ספטמבר - המועד בו צפויה הרשות הפלסטינית לפנות לאו"ם בבקשה להכריז על מדינה. במשטרת ישראל אין עדיין מידע נקודתי המצביע על כוונה של ארגונים מסוימים, בשטחים או בישראל, להפר את הסדר באותו היום. אולם מבחינת המשטרה, ההנחיה היא להיערך לתרחישים הקשים ביותר.

הנחת העבודה היא שלא ניתן להסתמך רק על מידע מודיעיני. ההפיכה במצרים, אירועי "יום הנכסה" והאירועים ב"יום הנכבה" האחרון, הביאו למסקנה שצריך להיערך להפרות סדר מבעוד מועד.

תקציב המשטרה לשנת 2011 עומד על כ-8.1 מיליארד שקלים ובשנת 2012 אמור התקציב לגדול ל-8.3 מיליארד שקלים. ללא תוספת תקציב, הם אומרים, ייאלצו לבטל תוכניות שנבנו לשנתיים הקרובות.

בחודשים האחרונים רכשה המשטרה ציוד בעשרות מיליוני שקלים, שמרביתו נועד לשמש את השוטרים בהתמודדות עם הפרות סדר בקנה מידה גדול מכפי שהיה בעבר. רוב האמצעים באים ממפעלים בחו"ל וחלקם טרם נכנסו לשימוש במשטרת ישראל. אמצעים אלה אמורים להפתיע ולהרתיע את המפגינים בזמן אמת.

בנוסף רכשה המשטרה ציוד אישי לשוטרים וחליפות שמיועדות לשוטרים שיעמדו בקו הראשון מול המפגינים. במשטרה ממלאים את מלאי האמצעים הקיימים ובהם גז מדמיע, וחומרים לבואש המתיז חומר בעל ריח חריף. אפילו סוסים כבר נרכשו ועושים את דרכם לישראל.

שלשום נערך בית גוברין אימון ראשון גדול שכלל שיתוף פעולה בין כוחות משטרה לצבא. קצב האימונים לקראת ספטמבר גדל וכל אימון כזה בא על חשבון תקציבי המשטרה. מפכ"ל המשטרה יוחנן דיננו, התייחס למוכנות המשטרה ואמר: "אלה ימים רגישים ומורכבים עבור המשטרה".

"לצד תפקידיה הקלאסיים והמסורתיים של המשטרה בפשיעה ובתאונות הדרכים, נערכת המשטרה לאיומים ביטחוניים מסוג חדש. איומים המחייבים תיאום ושיתוף פעולה מלא עם הדרג המדיני ועם גופי הביטחון המקבילים", הוסיף.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ