עמרם מצנע ל"הארץ": אצל שלי יחימוביץ' כל מי שיש לו יותר מאלף ש' בחשבון מושחת

בראיון למוסף "הארץ" שיתפרסם מחר תוקף המועמד לראשות העבודה גם את יתר המתמודדים מולו. "יש אנשים שמקבלים כסף לכל טופס בפריימריז"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

"הפריימריז הוא מנגנון משחית, אין בזה ספק בכלל". כך אומר המועמד לראשות מפלגת העבודה, עמרם מצנע, בראיון למוסף "הארץ" שיתפרסם מחר. לדבריו, "השיטה משחיתה בכך שלעת מצוא, לתאריך מסוים של בחירות, כל מועמד מביא אתו להקה של מעודדים, שיום אחרי הבחירות הם לא שם. השיטה הזאת של ההתפקדות המסיבית לקראת בחירות גורמת למועמד הממוצע להבין שככל שהוא יביא יותר תומכים, הסיכוי שלו לנצח בבחירות יותר גדול". מצנע מסביר כי "זה נותן פתח גדול מאוד לפעולה לאנשים שאין להם שום קשר למפלגת העבודה, לאנשים שאין להם שום עניין במפלגת העבודה ולאנשים שאולי לטובת עניין מסוים כמו שוחד, כסף וכדומה. אני יודע באופן אישי על אנשים שמקבלים כסף עבור כל טופס שהם מביאים. יש מקרים שבהם מקבלים את הכסף הזה חזרה, מתחת לשולחן ועל השולחן".

בראיון מותח מצנע ביקורת על מתחריו למרוץ. על ח"כ שלי יחימוביץ' הוא אומר: "יש לי הערכה למאבקים של שלי יחימוביץ' ולעבודתה הפרלמנטרית, אבל אני חושב שלפעמים היא שופכת את התינוק עם המים", הוא אומר. "אצלה, כל מי שיש לו פנקס צ'קים בכיס ויותר מאלף שקל חופשי בבנק הוא מטרה והוא מושחת. גם אני בעד צמצום הריכוזיות, אבל בסופו של דבר מי שמייצרים הכי הרבה מקומות עבודה הם הטייקונים, גם אותם טייקונים שנגדם היא יוצאת".

אני חושב שיש לה איזו מין תפישה של שחור-לבן, איזו מין הסתערות רבתי על כל דבר שזז בהקשר הזה". מצנע טוען עוד כי "יש עוולות בתוך החברה הישראלית שבהן לא תמצא את שלי: עניין העובדים הזרים, המיעוטים, ערביי ישראל. היא פשוט לא שם. כל התחום המדיני-ביטחוני, תחום מרכזי, איך שלא תהפוך את זה, הוא לא קיים מבחינתה".

בתגובה לדברים אומרת יחימוביץ': "צר לי על מצנע שאיבד את הסולידיות שלו. מי שמתנהג כאילו אין מחר כנראה מבין שאין לו מחר פוליטי ולכן הוא תוקף באופן משולח רסן מתמודדים אחרים הנוהגים בו בהגינות". לדבריה, "בהתייחסותו להשקפת העולם שלי מגלה מצנע רדידות והיעדר מצער של סדר יום סוציאל-דמוקרטי לאומי מנומק, כזה המבדיל בין כלכלת אמת המביאה לשגשוגה של המדינה ובין כלכלה של תרגילים פיננסיים המייצרת ריכוזיות מסוכנת, פוגעת בדמוקרטיה ומרחיבה פערים. מי שהוריד את מפלגת העבודה מ-26 מנדטים ל-19 עוד לפני שנולדה קדימה, שהה חודשים מעטים בראשות העבודה מבלי להותיר ולו טביעת אצבע קלה עד שהותש ועזב, ובדרך הספיק לתמוך בתקציב הגזרות של נתניהו, מוטב שיעדיף חשבון נפש על יידוי אבנים באחרים".

לדברי מצנע, הוא היחיד מבין המועמדים שיכול להבטיח לעבודה מספר מנדטים דו-ספרתי והיחיד בעל הפוטנציאל והכשירות לתפקיד ראש הממשלה. "אם מי מיתר המועמדים ייבחר, ייגזר גורלה של מפלגת העבודה להיות מפלגת נישה", הוא טוען. מצנע מנתח את שלל הסיבות להתרסקותה של מפלגת העבודה בשנים האחרונות. בין השאר טוען מצנע כי "שמעון פרס תרם תרומה משמעותית להידרדרות של מפלגת העבודה בכך שלא הצמיח יורשים. השורשים שלו ינקו את הכל מסביב, וזה לא אפשר לאיש לצמוח מתחתיו. הוא גם תמיד היה בעד כניסה לכל קואליציה. השיא הוא כמובן עזיבתו את המפלגה לטובת קדימה - צעד שלדעתי הוא ממש שערורייתי".

על עמיר פרץ אומר מצנע: "יש לו תפיסת עולם שהוא מביא קולות שאף אחד מאתנו לא מביא מהפריפריה, מהימין. אני חושב שזו אגדה". לגבי יצחק הרצוג הוא אומר: "הוא סיביל סרוונט אמיתי", אך "הוא לא נתפש בעיני הציבור כמנהיג כריזמטי, בעל עמוד שדרה, אחד שיכול להוביל". ח"כ הרצוג אמר בתגובה: "למצנע ניתנה הזדמנות מצוינת להוביל את מפלגת העבודה. הוא בחר לא להתמודד עם הקשיים ולעזוב את המפלגה. רבים בקרב הגרעין הקיים של המפלגה מבינים כיום שרק אני מסוגל להוביל את המפלגה גם עם אג'נדה מדינית וגם עם אג'נדה חברתית ולאחד אחריי את כל המתמודדים ביום שאחרי". ממטה עמיר פרץ נמסר בתגובה: מפלגת העבודה נמצאת היום בצומת חשוב, שלא משאירה מקום למנהיגים אחראיים לעסוק בהתקפות פנימיות והכפשות. כל המועמדים טובים וראויים ולכולם יש מקום במאמץ לשיקום מפלגת העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ