שלב אחר שלב, ראש המוסד משחזר את מעורבות המוסד במבצע אנטבה

תמיר פרדו בראיון מקיף ראשון מאז מונה לתפקיד

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

ראש המוסד תמיר פרדו משחזר את מבצע החילוץ באנטבה בראיון מיוחד לגיליון הקרוב של "מבט מל"מ", כתב העת של המרכז למורשת המודיעין.

בראיון מקיף ראשון מאז מינויו נזכר פרדו, שהיה קצין הקשר של סיירת מטכ"ל, במבצע. הוא מתאר את ההתרחשויות החל משלב ההתארגנות, דרך הטיסה ליעד המרוחק, הנסיעה ברכב המרצדס תוך התחזות לנשיא אוגנדה אידי אמין, ועד לפציעתו של מי שהיה מפקדו, יוני נתניהו.

"התחלנו בנסיעה, אחד אחרי השני, והגענו לנקודת ההיתקלות", מספר פרדו, "בזמן שיתר המטוסים נחתו אנחנו כבר היינו במצב של תחילת עבודה. הייתי צמוד ליוני, רצתי לידו, בריצה די מהירה. על גבי היה ציוד תקשורת לחפ"ק של דן שומרון (שהיה מפקד המבצע - ג"כ) וגם קשר חירום".

פרדו מספר בראיון כי "נוסף על כך נעשה שימוש בתקשורת פנימית ייעודית של היחידה. יוני נפגע, התכופף ונפל. קראתי לדוד חסין הרופא. דיווחתי למוקי בצר, סגנו של יוני בכוח הפריצה, שיוני נפגע ושייקח פיקוד. הצטרפתי לאחת מחוליות הלחימה ונכנסנו פנימה".

בשלב זה נתקלו פרדו וצוות הלוחמים באחד המחבלים, שאחז בידו רימון זרחני שהתפוצץ - וגרם לראש המוסד לעתיד כוויות קלות.

ראש המוסד מגלה בראיון על האווירה שקדמה למבצע: "לפני הנחיתה", הוא משחזר, "יוני עבר בין כולם, לחץ ידיים לחבר'ה וחילק מלות עידוד וחיזוק". חוליית הפיקוד הורכבה מארבעה - יוני נתניהו, אליק רון, דוד חסין, ששימש כרופא במבצע, ופרדו. "היינו במטוס הראשון מתוך ארבעת המטוסים. כשירדנו מהמטוס, יוני נתן לי את מפת המילוט וביקש שאשמור אותה אצלי למקרה הצורך. עותק של התצ"א היה בכיס שלי", נזכר פרדו. מפה זו, אגב, הועברה לפני כמה שנים למשפחת נתניהו.

תפקידה של היחידה במבצע התחלק לשניים: כוח אחד, בפיקודו של יוני נתניהו, היה אמון על שחרור בני הערובה מתוך הטרמינל הישן של שדה התעופה באנטבה. כוח נוסף, בפיקודו של שאול מופז, היה אחראי על אבטחת החלק הצבאי של השדה.

פרדו מספר כי המרצדס השחורה ששימשה את הלוחמים היתה "השאלה" בארגונם של אנשי המוסד. צבעה המקורי היה לבן, והיא נצבעה בספריי שחור כדי שתתאים לתוכנית המבצע. סדר היציאה מהמטוס היה גם הוא מדוקדק - המרצדס היא שהגיחה ראשונה, ואחריה כלי רכב מסוג לנדרובר, שבו שהו פרדו ופנחס בוכריס, מי שמאוחר יותר מונה למפקד יחידה 8200 ולמנכ"ל משרד הביטחון.

פרדו מגלה עוד על חלקים נוספים במבצע, שבהם היה מעורב המוסד. אנשי הארגון הוסיפו פרטי מודיעין עדכניים על אנטבה, והשתתפו גם בחקירת בני הערובה ששוחררו לצרפת. "לאחר החטיפה שוחררו בני הערובה הזרים והמוסד ארגן צוות חקירה שיצא לפאריס", אומר פרדו, "בראשות הצוות מטעם הסיירת יצא עמירם לוין".

ראש המוסד הנוכחי מרחיב ומספר אודות צילומי אוויר עדכניים שהגיעו ברגע האחרון אל הכוחות שהשתתפו במבצע - סיירת מטכ"ל, חיל האוויר, סיירת גולני וסיירת צנחנים - אותם הוא מגדיר "נבחרת החלומות". "צילומי האוויר שהגיעו ממש ברגע האחרון חולקו לנו לפני ההמראה בשארם א-שייח", הוא נזכר.

לפי הכתבה, ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, התנה את היציאה למבצע בצילומים האלה. בהמשך מספר ראש המוסד כי הוא זוכר את הפנים ההמומות של החטופים בזמן שהגיע אליהם כוח החילוץ הישראלי, שהתארגן במהרה כדי להטיסם חזרה: "החטופים חזרו במטוס הראשון, ואנחנו חזרנו במטוס האחרון".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ