צה"ל: עלייה חדה באלימות בגדה לקראת ספטמבר

על רקע המשבר המדיני, מתרבים בעת האחרונה העימותים בין מתנחלים לפלסטינים. חשש גם מפיגוע ירי קרוב במאחז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות משלושה חודשים לפני המהלך הפלסטיני המתוכנן באו"ם, מתרבים הסימנים בשטח להתגברות המתיחות במשולש שבין הפלסטינים, השוליים הקיצונים של המתנחלים וכוחות צה"ל בגדה המערבית. לצד ריבוי של תקריות נקודתיות בין תושבי כפרים פלסטיניים לאנשי מאחזים סמוכים בשומרון, גוברות ההתקפות של אנשי ימין קיצוני על בכירים בצה"ל, בתואנה שהם מסייעים לפלסטינים ורודפים את המתנחלים. בצבא מוטרדים מרצף התקריות, בעיקר על רקע המשבר המדיני המתקרב, ומהשלכותיו האפשריות בשטח.

בשבוע שעבר שרפו מתנחלים שדה פלסטיני בכפר בורין בשומרון, בתגובה על תקרית שבה שדדו שני פלסטינים באיומי סכין מכונית מתושבת ההתנחלות הסמוכה יצהר. המשטרה עצרה כמה חשודים בהצתת השדה (שצולמה מרחוק בווידאו בידי צלם פלסטיני של ארגון "בצלם"), אולם בית המשפט שחרר אותם מחוסר הוכחות. מבדיקה שנעשתה בצה"ל עלה כי בהצתה נפגעו יותר מ-400 עצים, שחלקם נשרפו כליל. באותו יום, שלחו ממזכירות יצהר מכתב לראש עיריית חווארה, עם אולטימטום של 24 שעות להחזרת כלי הרכב והסגרת הגנבים, אחרת "לא ניתן יהיה לעצור את הזעם של התושבים".

פעולות תג מחיר בכפר אל-מועייר בחודש שעבר. תצלום: דודו בכר

בשבועות האחרונים נרשמו מדי שבוע כמה עימותים בין פלסטינים למתנחלים. שלשום התפתחה תקרית של מכות ויידוי אבנים בין תושבי יצהר לכפר הפלסטיני עצירה א-קבלייה. התקרית החלה, לטענת הפלסטינים, בשריפה שהוצתה בשדות היישוב. בתגובה ירדו תושבים לעבר הכפרים עצירה א-קבלייה ומדמה. הפלסטינים דיווחו על תושב אחד שנזקק לפינוי לבית חולים.

בתקרית אחרת תקפו פלסטינים מתנחלים במאחז זעיר בשם גאון הירדן מצפון מזרח לרמאללה. זהו מאחז חדש, שהוקם במאי סמוך לכוכב השחר. מאז הקמתו היו במקום שורה של תקריות, והפלסטינים תושבי הכפרים הסמוכים צעדו אליו כדי להניס את הנאחזים. ביום שבת האחרון יידו הפלסטינים אבנים ששברו את רגלו של צעיר יהודי. לפני כחודש הוצת מסגד בכפר אל-מועייר, מצפון לרמאללה. היתה זאת ההצתה הרביעית של מסגד בגדה בתוך כשנה וחצי.

מציתי המסגד ציירו עליו את הכתובת "תג מחיר", ובמשטרה העריכו כי מדובר בנקמה של מתנחלים על החלטת המינהל האזרחי לפנות מבנים במאחז בלתי חוקי סמוך, עלי-עין. לימ"ר ש"י אין קצה חוט שיוביל למבצעים.

בינתיים, אמורה מערכת הביטחון לנקוט בתקופה הקרובה צעדים נוספים העשויים לחמם עוד יותר את האווירה. על פי התחייבות המדינה לבג"ץ, יפונו שלושה בתי קבע ממאחז מגרון עד 24 ביולי. עד 20 ביולי אמורה שופטת בית המשפט העליון הפורשת, אילה פרוקצ'יה, לפרסם את פסק הדין בעתירה המבקשת להרוס תשעה בתים בעפרה. כמו כן, יש התחייבויות של המדינה להרוס שלוש פלישות חקלאיות לקרקע פרטית של פלסטינים עד סוף אוגוסט.

בצה"ל חוששים מסדרה של התלקחויות נקודתיות, על רקע האירועים שזכו לכינוי "שכנות רעה" (מתיחות מקומית בין פלסטינים למאחזים). הדאגה היא בעיקר מפני פיגוע פלסטיני בנשק חם, שיופנה כלפי יושבי המאחזים. ברקע, קיימת גם מתיחות על רקע דתי, שהוחרפה בעיקר עקב הצתת המסגד האחרונה. התיאום הביטחוני בין מערכת הביטחון למנגנוני הרשות הפלסטינית אמנם נשמר, אבל גם בעניין זה כבר מורגשת התקררות מסוימת ביחסים, לקראת המשבר הצפוי בספטמבר.

בד בבד, התרבו באחרונה ההתקפות על עובדי מדינה וקציני צה"ל. לצד ההפגנות המרובות נגד המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ופרשת מעצרו וחקירתו של הרב דב ליאור מקריית ארבע, יש קמפיין שיטתי של השמצות והפגנות נגד מפקד כוחות צה"ל בגדה, תת-אלוף ניצן אלון. באחרונה נוסף עוד יעד חדש להתקפות: אלוף-משנה סער צור, מפקד חטיבת בנימין (רמאללה). בימין כועסים על החלטת המח"ט להכריז שטח צבאי סגור על חלקת קרקע שנויה במחלוקת בין חקלאים יהודים לפלסטינים ליד ההתנחלות שילה. במקומות שונים באזור נתלו שלטים ועליהם הכתובת: "סער צור, חטיבת בנימין היא לא רכושך הפרטי". כמו כן, פורסם ברבים מספר הטלפון הנייד שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ