גופות שהמדינה טענה שנעלמו צצו ברשימה

בעבר טענה המדינה בבג"ץ כי לא ידוע היכן נמצאות שתי גופות - האחת של חבר חוליה שחדרה מירדן והשנייה של אסיר ביטחוני שמת בשביתת רעב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בדיקת "הארץ" מעלה כי ישראל טענה בעבר בבג"ץ כי שתי גופות שמופיעות כעת ברשימה שישראל הסכימה להחזיר לרשות, בכלל נעלמו.

המרכז הירושלמי לזכויות אדם מנהל בשנתיים האחרונות קמפיין מסיבי ברשות ובעולם בעניין גופות נעדרים ומחבלים. לפי נתוני המרכז, מאז 67', 334 פלסטינים הוכרזו נעדרים. רוב הנעדרים הפלסטינים הם כאלה שמתו בעימותים עם צה"ל לאחר מלחמת ששת הימים, וחלק גדול נוסף הוא מחבלים מתאבדים.

ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה, כי במגעים שהתנהלו בחודשים האחרונים, העבירו הפלסטינים רשימה של 186 גופות שלהערכתם נמצאות בוודאות בידי ישראל.

לאחר בדיקה, השיבה ישראל כי 84 מהגופות יכולות לעבור לידי הפלסטינים ללא בדיקות דנ"א מקיפות. לאחר פרסום רשימת ה-84, מחק ממנה שר הביטחון אהוד ברק כמה שמות של אנשי חמאס.

במקביל למו"מ שהתנהל, ניהלו במרכז עשרות תכתובות משפטיות עם המינהל האזרחי ובשלושה מקרים, אף הוגשו בג"צים בדרישה להחזיר גופות. מקרה אחד הניב פרי, כשבאוגוסט 2010 החזירה המדינה את גופתו של מסהור אל ערורי, איש החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין שנהרג בבקעה, כחלק מחוליה שחדרה מירדן.

עתירה נוספת הוגשה בדרישה לקבל את גופתו של חאפז אבו זניב משכם, שנהרג באותו אירוע בבקעה. באפריל האחרון הודיעה המדינה שאין מניעה להחזיר את הגופה, בכפוף לבדיקות דנ"א. המשפחה מסרה דגימות לצבא, שהושוו לעצמות מקברו של אבו זניב. ביוני הודיעה המדינה למשפחה כי התוצאות חזרו שליליות, וכי הם ממשיכים לחפש את גופתו של אבו זניב.

בעתירה אחרת, עתרה משפחתו של אניס דולה מקלקיליה על מנת לקבל את גופתו בחזרה. דולה היה אסיר ביטחוני בכלא אשקלון, שמת בשביתת הרעב הגדולה בשנת 1980. בדיון שנערך בפברואר טענה המדינה כי ברשות הצבא אין שום רישום לגבי גורלו. לטענת המדינה, הרישום היחיד שיש הוא דו"ח נתיחה לאחר המוות במכון לרפואה משפטית באבו כביר ולא ידוע מה קרה לגופה לאחר הנתיחה.

למרות הודעות המדינה בבג"ץ, מופיעות שתי הגופות החסרות ברשימה שאישר שר הביטחון. כהמשך לבלבול ששורר סביב החזרת הגופות, הגורמים המטפלים בנושא לא עדכנו שהגופות לא נמצאות ושיש למחוק אותן מהרשימות.

עד שנת 2000, שרר כאוס מוחלט בתחום הקבורה של חללי אויב. בשנה זו, הקים הרמטכ"ל, שאול מופז, ועדת חקירה בראשות תא"ל דני ארדיטי, לבדיקת שני מקרים של טעות במציאת גופות וכן אספקטים כלליים של קבורת מחבלים.

הוועדה גילתה ממצאים קשים. בין היתר התברר כי הגורמים הרלוונטים לא הכירו את הפקודות בנושא, ואם הכירו - לא יישמו אותן. כמו כן לא נמצאו מסמכים בנוגע לקבורת מחבלים, שנקברו ללא צו אלוף פיקוד כמתחייב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "המלצות הצבא הועברו לדרג המדיני, אך טרם התקיים דעות על זהות הגופות שיוחזרו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ