רשוית המים, הקרקע,הטבע והתכנון הלאומי בישראל מתנהלות ללא מנהל קבוע

לאחר התפטרותו של ראש מנהל מקרקעי ישראל נוצר מצב יוצא דופן ובעל השלכות בעייתיות בו הגופים החשובים מנוהלים ע"י ממלאי מקום

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

התפטרותו היום (רביעי) של ראש מנהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, יצרה מצב יוצא דופן בו לאף אחד מהגופים הממשלתיים האחראים על משאבי הקרקע, המים והטבע וכן על התכנון הלאומי אין מנהל קבוע. במקרה של מנהל התכנון ורשות המים המנהלים הקודמים פרשו כבר לפני זמן רב, בעוד במנהל מקרקעי ישראל ורשות הטבע והגנים מדובר על זמן קצר יותר.

למצב בו לגופים מרכזיים אלו אין מנהלים קבועים יש השלכות בעייתיות. לממלאי מקום אין יכולת או רצון לקדם מהלכים ארוכי טווח, וחסר להם גם הכח הפוליטי שיש למי שמעמדו קבוע וברור. במצב כזה גם נוח יותר לשרים להפעיל לחצים על גורמים מקצועיים בדרגים נמוכים יותר, כדי שיתמכו במדיניות שאותה הם רוצים לקדם.

מימין לשמאל: אהוד יתום, אלי אמיתי וירון ביבי

במקרה של רשות הטבע והגנים, גם לא נבחרו מועמדים חדשים לאייש את מליאת הרשות (הדירקטוריון) ולכן שוררת בגוף זה תחושה קשה של חוסר וודאות ויש פגיעה ביכולת של המליאה לפקח על תפקוד הרשות. יש לציין שגם יושב ראש מליאת הרשות, אהוד יתום, הודיע לאחרונה שהוא עוזב את תפקידו.

ראש רשות המים הקודם, פרופ' אורי שני, פרש כבר לפני מספר חודשים וכיום פועלת ועדת איתור לבחירת מועמד חדש במקומו. המנהל בפועל של הרשות הוא עודד פיקסלר, מי שמילא בגוף זה מספר תפקידי ניהול בכירים.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, אמור לסיים את תפקידו בעוד שבועיים. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הקים ועדה לאיתור מועמד להחליפו אבל היא טרם התכנסה לדון ברשימת המועמדים.

ראש מנהל התכנון הקודם במשרד הפנים, שמאי אסיף, עזב את תפקידו כבר לפני שנה, אך עד עתה לא נבחר מועמד אחר להחליפו. ועדת האיתור שפעלה לבחירת מועמד כבר סיימה את תפקידה אולם עד עתה עדיין לא נקבע מי יהיה מחליפו של אסיף. אחת המועמדות הבולטות היא בינת שוורץ, מי שמלאה שורת תפקידים בכירים במוסדות התכנון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ