חיים לוינסון

מתפללים יהודים יורשו להיכנס לקבר יוסף בשכם פעם בשלושה שבועות, בתיאום ובאבטחה של צה"ל - כך עולה מעבודת המטה הנערכת בימים אלו בפיקוד מרכז. מדובר בהגברת תדירות הביקורים המותרים במתחם התפילה.

מאז מותו של בן יוסף לבנת בקבר יוסף בחודש אפריל האחרון מירי שוטרים פלסטינים נערכת בפיקוד מרכז עבודת מטה מקיפה לבחון סוגיות שונות הקשורות לכניסה למתחם. הסוגיה המרכזית העומדת במחלוקת בין הצבא למתנחלים היא תדירות הכניסות. הצבא מבקש לאפשר למתנחלים להיכנס פעם בחודש, המתנחלים מבקשים פעם בשבוע. לטענת המתנחלים, אם צה"ל לא יאפשר למתפללים לבקר במתחם בתדירות גבוהה הדבר יעודד אותם לסכן את חייהם כדי להסתנן פנימה ללא אישור.

צה"ל סירב לאשר למתפללים להיכנס פעם בשבוע לקבר בנימוק שמדובר בנטל מבצעי שלא ניתן לעמוד בו. עם זאת, בכוונתו להגביר את קצב הכניסות. הדוחף העיקרי לכך הוא אל"מ נמרוד אלוני, מפקד חטיבת שומרון האחראי על העיר שכם.

במערכת היחסים הסבוכה בין מתנחלי גב ההר לצבא, נחשב אלוני לידידם של המתנחלים במערכת. לפני שלושה חודשים, בראיון שהעניק לביטאון המועצה האזורית, אמר אלוני כי "בתחילת התפקיד אמרו לי 'קבר יוסף, איזה כאב ראש'. ראיתי שזה נורא חשוב, ולאדם חילוני שמעולם לא היה בקברי צדיקים, לקח לי זמן ללמוד מה אנשים מחפשים שם. אני אדם שרואה את הדברים בצורה פשוטה, והבנתי שקבר יוסף עם הלאומיות שלו והצדיקות שלו מסמל דבר גדול וחשוב".

אחת המסקנות המרכזיות בעבודת המטה בפיקוד מרכז היא שיש להגדיל באופן משמעותי את האבטחה בכניסה לקבר יוסף כדי למנוע הסתננויות. בליל יום ראשון השבוע נפרסו בשכם כוחות של צה"ל, מג"ב והמשטרה בסדר גודל של חטיבה, כולל יחידות מיוחדות וכלי טיס ללא טייס שפיקח על ההתרחשות מהאוויר. בצבא הביעו שביעות רצון מההיערכות, שצמצמה את העימותים בקבר יוסף ואיפשרה ליותר מאלף מתפללים להיכנס פנימה.

מדובר צה"ל נמסר כי "מאז התקרית בה נהרג בן יוסף לבנת מתקיימת עבודת מטה בפיקוד המרכז אשר בוחנת את נושא הכניסות המתואמות לקבר יוסף, ובין היתר גם את סוגיית היקף הכניסות המאושרות לקבר. עבודת מטה זו טרם הסתיימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ