חיים לוינסון

לראשונה זה שלוש שנים, הפקיעה המדינה קרקע לא מעובדת בשטחים בעבור בנייה יהודית. בהוראת הדרג המדיני, הכריז המינהל האזרחי בשבוע שעבר על 189 דונם מאדמות הכפר הפלסטיני קריות כקרקע השייכת למדינה, כדי להכשיר בדיעבד בתים וכביש במאחז היובל שבהתנחלות עלי הסמוכה. ישראל התחייבה בעבר בפני ארה"ב שלא להכריז על קרקעות פלסטיניות בשטחים כאדמות מדינה כדי להרחיב התנחלויות.

על פי צו המינהל האזרחי, שניתן ביום ראשון בשבוע שעבר, האדמות המדוברות הן חלק מאדמות הכפר קריות. בשנת 1998 הוקם על הקרקעות מאחז היובל. לאחר מכן הוקמו על חלק מהשטח בתי קבע פרטיים וכביש גישה. על פי דו"ח המאחזים שחיברה עו"ד טליה ששון ב-2005, הבנייה נעשתה על קרקע פרטית של פלסטינים.

בעקבות עתירות לבג"ץ של "שלום עכשיו" ו"יש דין" נגד הבתים, בדק המינהל האזרחי מחדש את המעמד החוקי של האדמות. הקרקעות סווגו כאדמות סקר, דהיינו, קרקעות שלא ברור מה מעמדן.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "אין מדובר בשינוי מדיניות. הליך בדיקה קבע שאין מדובר באדמות פלסטיניות אלא באדמות מדינה".

באזור זה לא היתה הסדרת קרקעות בטאבו על ידי הממשל הירדני; כל אדמה שעובדה בסוף שנות התשעים נשארה מובלעת פלסטינית פרטית. בשאר המקומות, הוחלט להכריז על הקרקעות כאדמות מדינה.

הכרזה על קרקע מדינה היא נוהל שנעשה על פי חוק הקרקעות העותמאני משנת 1858, התקף בשטחים. לפי החוק, ניתן להפוך קרקע לא מעובדת לקרקע של המדינה ולהכפיף את ניהולה לממונה על הרכוש הממשלתי במינהל האזרחי.

לאחר הכרזות רחבות היקף בשנות ה-80, הוחלט בשנת 2004 להקפיא את ההכרזות על קרקעות מדינה בשטחים, משיקולים מדיניים. מדובר בהתחייבות שנתן ראש הממשלה דאז אריאל שרון לנשיא ג'ורג' בוש, עליה חזר אהוד אולמרט. בנאום בר אילן האחרון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אין לנו כוונה לבנות יישובים חדשים או להפקיע קרקע להרחבת יישובים קיימים. אבל יש צורך לאפשר לתושבים לחיות חיים נורמליים, לתת לאמהות ולאבות לגדל את ילדיהם כמו בכל משפחה בעולם".

מדובר בהכרזה הראשונה של ממשלת נתניהו השנייה על אדמות כקרקעות מדינה. לפי נתוני שלום עכשיו, ההכרזה הקודמת היתה בנובמבר 2008, אז הוכרזו 20 דונם ליד בית"ר עילית כקרקע מדינה, כדי לאפשר הקמת תחנת דלק. ההכרזה הנוכחית בהתנחלות עלי אינה כוללת את בית משפחתו של רב-סרן אלירז פרץ, שנהרג בגבול עזה. נתניהו הבטיח שבית משפחת פרץ לא ייהרס בכל מקרה.

ההכרזה היא חלק נוסף מתהליך ההכשרה בדיעבד של הבנייה במאחז היובל. מיום ההכרזה יש לפלסטינים 45 יום לערער בפני ועדת העררים הצבאית. עם זאת, הדרך להכשרה סופית של הבנייה עוד ארוכה, משום שלכל ההתנחלות עלי, שהוקמה בשנת 1984 לפי החלטת ממשלה, אין עדיין תוכנית מתאר בתוקף. הממשלה התחייבה לאשר תוכנית לעלי עד סוף שנת 2012.

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו שהגישה את העתירה, אמר בתגובה כי "ברק ונתניהו עושים שמיניות באוויר על מנת להכשיר מאחזים מבודדים עמוק בלב השטחים, גם אם הדבר כרוך בהפקעת אדמות ושינוי ייעוד הקרקע. מנגד, בכל הקשור לפינוי, הממשלה גוררת רגליים ולא מפנה ולו מאחז משמעותי אחד. המסר למתנחלים ברור: המשיכו לבנות שלא כחוק, עם נתניהו וברק הכל יהיה בסדר".

יו"ר מזכירות עלי קובי אלירז מסר: "אני שמח שהמדינה מתקדמת עם ההסדרה של עלי ושכונת היובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ