חברון רק רוצה שקט תעשייתי וצמצום האבטלה

בצד הפלסטיני של חברון - בחירות ללשכת המסחר, עם 38 מועמדים ללא שיוך לפתח או לחמאס, ואפילו ללא שיוך לחמולות. ובצד הישראלי, חיילי צה"ל עוצרים שוטרים פלסטינים. ביקור בבירת הכלכלה הפלסטינית

אבי יששכרוף
חברון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
חברון

חברון

ביום שלישי משעות הבוקר נחסם לסירוגין הרחוב הראשי של חברון, עין שרה. הפקקים נעשו בלתי נסבלים. מאות בני אדם התרכזו בכניסה לבית הספר אל-חוסיין, ממתינים לתורם להיכנס אליו. זה היה יום בחירות. מול בית הספר נפתחו "סוכות" תמיכה של מועמדים ורשימות. משאיות ועליהן פרסומות של הרשימות המובילות נסעו הלוך ושוב, ומעל הרחוב נתלו עשרות שלטים עם תמונות המועמדים המובילים. פסטיבל של דמוקרטיה. קשה היה להאמין שמדובר בסך הכל בבחירות ללשכת המסחר של חברון.

שני עוברי אורח, נידאל ופאהד אל-קוואסמה, שקועים בשיחה על תוצאות הבחירות. "חברון היא בירת הכלכלה הפלסטינית", מסביר נידאל. "לכן החאפלה הגדולה היא כאן. זו עיר של סוחרים ואנחנו רוצים שיפור באופן שהסחר מתנהל, רוצים יותר מקומות עבודה ובהידוק הקשרים הכלכליים עם ישראל".

כשנשאלו על ההשתייכות הפוליטית של המועמדים, פתח או החמאס, הם תיקנו מיד את "הטעות". "אחרי 20 שנים יש בחירות ללשכת המסחר", אומר פאהד, "ואין קשר לחמאס או לפתח. זו פעם ראשונה שיש בחירות מהסוג הזה". למרבה ההפתעה, הם טוענים שגם לשייכות החמולתית אין משקל. מועמדים מכל המשפחות הגדולות נמצאים בכל הרשימות. "אנחנו רוצים אזורי תעשייה חדשים, מלחמה באבטלה. כל התעשייה הפלסטינית נמצאת כאן. אנחנו מצפים גם לעוד הקלות מישראל ושתאפשר לנו להקים מפעלים". רגע לפני פרידה, הם אומרים שהמועמד שלהם עצמאי - "מוחי א-דין א-סייד אחמד. א-נימר, זה הכינוי שלו. הוא מועמד עצמאי שדואג להשיג רישיונות תנועה לסוחרים לישראל".

חברון נחשבת המחוז הגדול בגדה במספר התושבים. לפי נתוני הרשות, כמעט חצי מיליון פלסטינים גרים בעיר וסביבותיה (חלחול, דהריה, אדנא, דורא ועוד). תושבי הערים האחרות מספרים אינספור בדיחות על החברונאים. זו העיר המסורתית ביותר, הקיצונית והשמרנית בגדה, שהיתה למעוז החמאס, במישור הפוליטי כמו גם במישור הצבאי.

הפעילים המעטים של הזרוע הצבאית של החמאס, עז א-דין אל-קסאם, מרוכזים בחברון וצפונה ממנה, בואכה בית לחם. זה אחד המחוזות העניים בגדה, ורבים מהתושבים בדרום הר חברון (יטא וסמוע) מתפרנסים כעובדים לא חוקיים בישראל. ילדים מיטא נראים נוברים כל יום במזבלות בניסיון למצוא לחם. יש גם ילדים שמוברחים לישראל לקבץ נדבות.

אחמד אל-קוואסמה, מתמודד עצמאי ששלטי החוצות שלו נראים בכל פינה, יושב באחת מסוכות התמיכה, מול בית הספר. שם מתרכזות הקלפיות. הוא מסביר שכדי להתגבר על האבטלה הקשה באזור יש לפעול בהקדם. "יש 35% אבטלה. מרכז הכלכלה הפלסטינית היא חברון והמצב כאן לא פשוט", הוא אומר. הוא מקבל את האורחים בחיבוק ונשיקה ולא נראה מרוצה מההפנינג בעיר, לרגל הבחירות. "היתה הגזמה בקמפיינים", אמר וקרא למנהל הקמפיין שלו להיות נוכח בראיון. "הכלכלה הפלסטינית בנסיגה. כשיש קיפאון בתהליך המדיני, המצב נסוג אחורה".

המתנחלים פוגעים בכלכלה של העיר?

"אין לזה קשר למתנחלים. העניין כאן הוא רק כלכלה ומסחר. אנחנו רוצים לפתור את הבעיות בהשגת גישה לנמלים בישראל. רוצים להתגבר על היבוא שמשתולל ומביא לכאן מוצרים זולים מהמזרח, במחיר נמוך ובאיכות גרועה בהרבה מזו שאנחנו יכולים להציע".

אנו צפויים לאינתיפאדה?

"אינשאללה, לא. אנחנו רוצים לשתף פעולה עם הישראלים ולסיים את הבעיה הפלסטינית. הציבור הפלסטיני רוצה בתהליך שלום ולא באינתיפאדה שלישית. העמים הערבים התפתחו, השכילו ויש הרבה עמדות ודעות. אף אחד לא רוצה אינתיפאדה שלישית. מי שמעוניין בהסלמה זו ישראל".

בינתיים נמשכת ההצבעה. קרוב ל-2,000 סוחרים בחברון הם בעלי זכות בחירה, ולכל אחד מהם קרובים וחברים שבאים ומנסים להשפיע. הדרך לקלפי עוברת בין שני טורי אנשים שמחלקים לכל סוחר פתקים קטנים עם שמות מועמדים. מ-38 מועמדים ייבחרו 12 ללשכת המסחר.

ב"סוכת התמיכה" הסמוכה מנסה חיאן בדר אל-קוואסמה למשוך את תשומת לב העוברים. הרשימה שהוא חבר בה, "התשתית והפיתוח", מציגה לדבריו את דור העתיד של הסוחרים. "כולם בעלי תארים אקדמיים ומדברים בשפות זרות. אני מדבר עברית וצרפתית ואנחנו רוצים לעזור לכל הסוחרים בעיר לרכוש השכלה. העסקים שלנו מחוברים לישראל. אנחנו מייצאים לישראל סחורה ולי יש שם 15 סוכנים. בעסק שלי יש שלושה אנשי עסקים מישראל ואני שותף אצלם. אנחנו מנסים למצוא פתרונות למצב העסקים בקסבה, לפקקי התנועה ולשוק שמוצף בייבוא לא איכותי".

ועדת ביקורת מיוחדת משגיחה על הקלפיות בבית הספר. מעל עמדת המעטפות ממוקמת מצלמה שתעביר בשידור חי את פתיחתן, לחדרים שבהם ישבו המועמדים ויוכלו להתרשם מהליך הצבעה נקי. המשגיחים מסייעים למי שאינו יודע קרוא וכתוב.

ביציאה מבית הספר עומד גבר מבוגר יחסית, בחליפה ועניבה. "אני מוחי א-דין א-סייד אחמד". הוא מדבר עברית צחה: "מכנים אותי א-נימר, הנמר. אני היחיד שזכה בבחירות לפני 20 שנים, ואני אזכה שוב. אז התמודדתי כעצמאי וכך גם היום. אני אחזור ללשכת המסחר כדי לשפר את היחסים, גם עם ישראל. יש לי קשרים מראש הנקרה עד אילת. העם בחברון ביקש ממני להתמודד וזה מה שעשיתי. היום תהיה הפתעה גדולה לעולם", הוא אומר בביטחון, "אני אזכה בניצחון גדול".

ומה עם אינתיפאדה שלישית?

"אני לא פוליטיקאי ולא יכול לתת תשובות על מה שיקרה. אני סוחר, וכדי שיהיה לי מסחר אני צריך שקט".

תנועת הקונים בקסבה, לא הרחק מהקלפיות, נעשית יותר ויותר דלילה ככל שמתקרבים לאזור הישראלי (H2). הסוחרים בקסבה מרירים יותר ומדברים ללא היסוס על האפשרות של אינתיפאדה שלישית. "הבעיות הכלכליות יכולות להוביל לזה", אומר עיסא בלוע. "יש אכזבה מהמצב הכלכלי והמדיני. אם בעולם הערבי היתה אינתיפאדה, למה שלא תהיה כאן?".

עד לפני כשנתיים היה השוק כאן סגור. הוא פתוח היום, אבל נראה כשוק רפאים. הסוחרים משוועים לקונים ולסיוע מהרשות, שמתבושש לבוא. מעל הכל מרחף "הצד השני": ממש מעבר לסמטה נמצאים שכונת אברהם אבינו וצה"ל.

כיתת חיילים מגיחה לפתע בריצה, חולפת במהירות בסמטאות. אחריהם שלושה זרים שמנסים לתעד את מעשיהם. הם מגיעים למקום התקהלות. זה אמנם שטח מאוכלס בפלסטינים בלבד, אך נמצא ב-H2, שטח ישראלי. מתברר שבגלל תגרה בין שתי משפחות בקסבה על השליטה בבית נטוש, שכללה זריקת אבנים, באו למקום שני שוטרים פלסטינים. מישהו יידע את צה"ל על שוטרים פלסטינים ב-H2, ומיד הוזנקו כ-20 חיילים, בליווי המ"פ ולבסוף אף המג"ד (גדוד שמשון מחטיבת כפיר). החיילים עצרו את השוטרים הפלסטינים ואת המעורבים בתגרה. העימות בין שתי המשפחות איים להתלקח והקללות והצעקות היו רמות. בתווך עמדו החיילים שלא היה ברור להם "מה תפקידם בכוח". לבסוף הם הרחיקו את "הפרובוקטור" ועצרו אותו.

ביום רביעי בבוקר פורסמו תוצאות הבחירות ללשכת המסחר. "הנמר", מוחי א-דין א-סייד אחמד, זכה במקום הראשון. 786 הצביעו בעדו. קשרים עם ישראל לא תמיד מזיקים בגדה.


כרזות תעמולה של מועמדים בחברון, השבוע. 2,000 סוחרים בעיר הם בעלי זכות בחירה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ