המתנחלים יידו אבנים, החיילים צפו ולא עשו דבר

בסרטון שצילמו תושבי עסירה א-קבליה נראים חיילי חטיבת כפיר לא עושים דבר בשעה שתושבי יצהר מיידים לעבר תושבי הכפר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל בודק אירוע בו חיילי חטיבת כפיר עמדו ולא עשו דבר, בזמן שכמה תושבי יצהר יידו אבנים לעבר הכפר הפלסטיני עסירה א-קבליה ביום ראשון שעבר.

לטענת תושבי יצהר, יידויי האבנים בא בתגובה להצתת שדה בבעלות יהודית סמוך ליישוב. תושבים מעסירה א-קבליה סיפרו כי כ-20 מאנשי יצהר ירדו במדרון לעבר עסירה א-קבליה, כשהם תולשים ענפים מעצי זית של הכפר ומיידים אבנים לעבר הבתים. בכפר דיווחו על נזק שנגרם לכמה בתים, וכי תושב הכפר, עבד א-רחים אחמד בן ה-28, הוכה באלה ופונה לבית חולים בשכם. תושבי הכפר הודיעו כי אין בכוונתם להתלונן במשטרה "מחמת מיאוס".

צפו באירוע

כעת, מסרטונים שצילם תושב הכפר לארגון "בצלם" עולה, כי בשעת התקרית היה במקום כוח של חטיבת כפיר ושוטרי מג"ב, שלא מנע את האירועים. יש לציין, כי המדרון המפריד בין הכפר להתנחלות מכוסה על ידי מצלמות אבטחה צה"ליות, שמזהות בזמן אמת כל תנועה. ואכן, למקום הוזנקו 4 ג'יפים עם חיילים ושוטרים. בסרטון נראים החיילים עומדים סמוך לבית בשולי הכפר, ומתבוננים באפס מעשה על מיידי האבנים, שעמדו כחמישים מטר מהם. בעבר, ניסו בפיקוד המרכז להילחם בתופעת "העומדים מן הצד", אבל באירועים האחרונים בשומרון, נדמה שניסיונות אלו כשלו.

תצלום: יש דין

מבצלם נמסר בתגובה כי "איש מהנפגעים אינו מתכוון לבזבז את זמנו בהגשת תלונה, בשל הימנעותן השיטתית של הרשויות מאכיפת החוק על מתנחלים התוקפים אותם. בצלם יעביר ביום ראשון את התיעוד המלא של האירוע למשטרה ולצבא בדרישה לאתר את המתנחלים התוקפים ולחקור מדוע נמנעו החיילים מאכיפת החוק".

מדובר צה"ל נמסר כי "תוכני הסרטון ייבדקו על ידי הגורמים הרלוונטיים. מחויבותו של צה"ל היא להגן על תושבי האזור ורכושם, ישראלים ופלסטינים כאחד".

דובר יצהר מסר כי "תושבי יצהר וחקלאיו בפרט סובלים בכל קיץ משורת הצתות של ערבי הכפרים הסובבים, שגרמו לנזקים של מאות אלפי שקלים ולסיכון חייהן של עשרות משפחות. בצלם מתמחה ביצירת פרובוקציות שמצטלמות היטב. ערביי הכפר שקיבלו מצלמות מארגון השמאל הקיצוני מתמקמים בנוחות על גגות הבתים לתעד את פירות הפרובוקציה שהחלה בהצתת שטחי יצהר.

עמוס הראל | הסלמה בשומרון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ