היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון: חוק החרם פוגע בחופש הביטוי

עו"ד איל ינון פרסם חוות דעת מנוגדת לזו של היועץ המשפטי לממשלה על החוק הצפוי לעלות היום להצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, פרסם חוות דעת נוקבת נגד חוק החרם שאמור לעלות להצבעה מאוחר יותר היום (שני). ינון קבע כי סעיפים בחוק מובילים אותו "אל סף האי חוקתיות ויתכן אף מעבר אליו". לדבריו, "מרכיב אחד מבין מרכיבי ההצעה לוקה בפגם חוקתי ממשי" והנוסח הנוכחי של החוק הינו "בבחינת פגיעה בליבת חופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל".

חוות דעתו של ינון סותרת את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע כי החוק עומד במבחן החוקתיות וכי בכוונתו להגן עליו בבג"ץ. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר לחברי הכנסת לפני שבועות אחדים כי "הנוסח המונח לפניכם הוא סוג של קו אדום. בכל צעד קטן אפשר לחצות אותו. יש קשיים חוקתיים מהותיים, אבל ניתן להגן עליו".

ינון קבע הבוקר כי הסעיף המתיר לתושבי ההתנחלויות או בעלי המפעלים בהן שיפגעו מן החרם לתבוע את מכריזי החרם, עלולה לפגוע בשיח הפוליטי בישראל ותיצור יחס כפול מבחינת החוק. "קריאות לחרם המופנות כלפי אמנים שלא שירתו בצה"ל, כלפי אוניברסיטאות שאינן משמיעות את ההמנון בטקסי סיום של בוגרים, כלפי גופים שאינם שומרים על כשרות ולאחרונה חרם צרכנים כלפי יצרנים ורשתות שיווק המוכרים מוצרים במחירים הנתפסים כגבוהים מדי, לא יהוו עילה לסנקציות כלשהן ואילו קריאות לחרם בהקשר לויכוח על עתיד שטחי יהודה ושומרון ייחשבו למעשה פסול המצדיק תשלום פיצויים", טען.

גלאון: אם אפשר למחות נגד הקוטג', אז אפשר למחות גם נגד ההתנחלויות

""חרם הוא כלי מחאה לגיטימי ובלתי אלים", אמרה היום ח"כ זהבה גלאון (מרצ) במסיבת עיתונאים שערכה היום האופוזיציה נגד חוק החרם. "חברה שמאפשרת חרם על הקוטג', צריכה לאפשר את זכות המחאה וחופש הביטוי נגד ההתנחלויות", אמרה גלאון.

ההצבעה על חוק החרם צפויה להתקיים היום כמתוכנן, לאחר שהיום בשעות הצהריים החליטה נשיאות הכנסת להעלות היום את החוק להצבעה.

אמש התקיימו מגעים בין לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ללשכת יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין ויוזם החוק, ח"כ זאב אלקין אם לקיים את ההצבעה. לקראת חצות הודיעה לשכת ראש הממשלה לאלקין כי מבחינת נתניהו אין שום מניעה להביא את חוק החרם לאישור כמתוכנן. אלקין הודיע הבוקר בעקבות הנחיית נתניהו כי הוא מתכוון להביא את חוק החרם להצבעה כמתוכנן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ