חוק החרם: בעלי המפעלים בגדה לא מוטרדים מיוזמות החרם

750 מפעלים ביהודה ושומרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

750 מפעלים פועלים כיום מעבר לגבולות הקו הירוק, למעט חקלאות. המפעלים מפוזרים ב-14 אזורי תעשייה בגדה, לצד עשרות בעלי מלאכה קטנים בהתנחלויות. אזורי התעשייה הגדולים ביותר הם במישור אדומים ובברקן, בהם שוכנים מפעלים בתחום המזון, התעשייה, הבנייה ועוד.

אחד הענפים התעשייתיים שהתפתחו בהיקף נרחב בשנים האחרונות מעבר לקו הירוק הוא מיחזור הפסולת. מפעלי מיחזור רבים נמצאים ביהודה ושומרון ומטפלים במגוון רחב של סוגי פסולת. רוב המפעלים נמצאים בשומרון בגלל קרבתו היחסית למוקדי אזורי המגורים והתעסוקה הגדולים במרכז הארץ.

אחד המפעלים מעבר לתחומי הקו הירוק הוא מפעל הצמיגים הגדול בישראל, "טיירק" באזור התעשייה שחק בצפון השומרון. באזור נמצא גם מפעל "ריאקטיב" למיחזור מסנני פחם. ליד אתר הטמנת הפסולת טובלן בצפון בקעת הירדן פועלים שני מפעלים למחזור פסולת עירונית אורגנית ובוצות של שפכים (שאריות השפכים לאחר טיהור) והפיכתם לדשן חקלאי. אחד המפעלים באתר שייך לחברת הענק הבין-לאומית ואוליה. אתר זה קולט מדי חודש 15 אלף טונות של פסולת עירונית.

הגורם העיקרי למעבר מפעלי המיחזור אל מעבר לקו הירוק הוא כלכלי. "מחיר הקרקע זול יותר, ומאחר ואזור התעשייה שחק משתייך לאזור פיתוח - אנחנו מקבלים מענקים ממשרד התמ"ת", הסבירו אתמול במפעל טיירק. "נוסף על כך, האזור עונה על צורכי המפעל מאחר ויש בו שטחים נרחבים לאחסון כמות אדירה של צמיגים. לפני כמה חודשים הוקם סמוך אלינו מפעל של החברה הבת שלנו, גומיטק, שמטרתה לפתח מוצרים ירוקים מגומי ממוחזר".

"למפעלים כדאי לעבור אלינו בגלל הקיצור המשמעותי בהליכים הביורוקרטיים", ציין יצחק מאיר, מנהל איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון, אחד הגורמים הקובעים את התנאים לקבלת רישיון עסק של מפעלים. "אצלנו יש אזורי תעשייה עם שטחים מוכנים וברגע שמפעל מקבל אישור, הוא יכול להקים את המפעל בפרק זמן של עד שנה. כמובן שיש יתרון כלכלי כי מחירי השכירות כאן הם כמו בפריפריה, אבל בתוך שטחים הנמצאים במרכז הארץ".

חוק החרם שעבר אמש לא אמור להשפיע על מפעלי המיחזור בשטחים, משום שהם חשופים פחות לחרמות מתוך ישראל. עם זאת, אישור החוק אמנם עלול להגביר את הלחץ הבינלאומי על המפעלים לצאת מתחומי הגדה. חלק מבעלי המפעלים חוששים שמיקומם מעבר לגבולות הקו הירוק ייצור בעיות בייצוא, בעיקר למדינות אירופה. מנהלי מפעל למיחזור פסולת שמן זית מבתי בד ליד הרודיון, ציינו שבאירופה הודיעו להם שיגבו מהם מס מיוחד עקב מיקומם הגיאוגרפי, והם מחפשים אתר אחר בגבולות הקו הירוק להקמת מפעל בתוכו.

ואולם, אחד ממנהלי חברה המתכננת בימים אלה הקמת מפעל מיחזור בשומרון ציין שהחברה העדיפה שהמפעל יקום בתוך הקו הירוק, אבל החיסכון הכספי בהקמתו באחד מאזורי התעשייה בגדה הוא שהטה את הכף. "המדינה בעצם אילצה אותנו לעבור לשם", הוא ציין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ