מבוקשי שכם בעבר: "הצעירים יפגינו בספטמבר, אבל לא תהיה אינתיפאדה"

המבוקשים, שקיבלו חנינה והולידו ילדים, מזהירים: אין לאנשים ציפייה גדולה יותר מזו שהאו"ם יכיר במדינה

אבי יששכרוף
שכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
שכם

המסעדה של אבו עימאד, מול הכניסה למסגד נאסר בקסבה של שכם, הפכה לפני כמה שנים למוסד קולינרי, ובעיקר למוסד חברתי ידוע. אבו עימאד, בן 75, זוכר שמכאן, מהרחבה בין המסגד והמסעדה, יצאו בימי האינתיפאדה הראשונה ההפגנות בכל יום שישי. כאן גם נפגשו, לא פעם, פעילי גדודי חללי אל-אקצה באינתיפאדה השנייה. השבוע, ביום רביעי בצהריים, התקיימה במסעדה "פגישת מחזור", מעין פרלמנט: כמה מבכירי המבוקשים לשעבר בגדודי אל-אקצה באו לדבר עם "הארץ" על המצב, על החנינה שקיבלו מישראל ועל הצפוי בספטמבר.

הם הובילו את הלחימה בישראל בשנים 2000-2008. אבל הם מדגישים שוב ושוב שאין בכוונתם לעשות זאת אם תפרוץ אינתיפאדה שלישית. ס', שהיה מבוקש בשנים 2002-2008, הוא היום בן 40, אב לשלושה ילדים ועובד בחנות של משפחתו בקסבה. אחיו היה גם כן מבוקש ועובד אתו בחנות. אח שלישי ביצע פיגוע בכפר סבא, שנהרגו בו חמישה בני אדם, ונהרג.

מ', בן 38, מבכירי המבוקשים בגדה ובעיקר בשכם, אב לתינוקת בת כשנה, עובד בחנות בקסבה. ל', שנמלט שנים מצה"ל, הצטרף למודיעין הכללי הפלסטיני. מאוחר יותר הצטרפו פ', שמנהל עסק בקסבה, ז', איש עסקים, וק', הצעיר מכולם שהיה מבוקש בגיל 16 בלבד ועובד היום כחשמלאי.

הקסבה נקבעה בתודעה הפלסטינית כמעוז התנגדות לישראל. המחילות, המעברים העיליים והתחתיים בקסבה והקושי של כלי רכב להיכנס אליה, הפכו את הקסבה עיר מקלט למבוקשים. "פה מתחתינו עוברת מנהרה שבה התחבאנו", מספר מ', בסיור בקסבה. "החיילים פתחו את המנהרות ויורו פנימה או זרקו רימוני יד. כאן, ליד המקום שהיה הכלא בימי הטורקים, נפצעתי מירי החיילים". הם נעמדים ליד מאגר מים גדול וטבעי באחד הבתים. "הסוד של הטחינה, הכנאפה והסבון של שכם הוא המים המיוחדים בעיר. אתה יכול לשתות מהמאגר בחופשיות", מסביר ס' בגאווה.

השוק מלא קונים. ובכל זאת, ס' וסוחרים אחרים בעיר טוענים שתנועת המסחר בעיר חלשה מאוד. "עכשיו המאבק הגדול שלי הוא למען עתיד ילדיי. אני רוצה לגדל אותם כמו שצריך, לחנך אותם. זו המטרה שלי", אומר ס'. הוא היה אז בן 37 כמעט.

תחילה הם התבקשו על ידי הרשות הפלסטינית לשהות במתקנים של מנגנוני הביטחון ביום ובלילה. אחר מכן רק בשעות הלילה. כעת מותר להם לנוע בחופשיות בכל שעות היממה. בתמורה הם מסרו את הנשק שלהם והם נמנעים ממעורבות בטרור. השב"כ הישראלי כלל בתוכנית החנינה הזו כמעט 400 מחבלים לשעבר.

לדברי ל', השאלה אם תהיה אינתיפאדה שלישית תלויה בישראל. "הרשות רוצה להרגיע את המצב ומצליחה. אנחנו חיים בימים שהאנשים מתעניינים פחות במולדת ויותר במשכורת. הדיבורים על אינתיפאדה, כן או לא, זה לשווא. למה? כי האינתיפאדה השנייה החזירה אותנו 20 שנים אחורה. ההרוגים, המצור על הערים. לכן, לא תהיה לדעתי אינתיפאדה. אבל תגובה למהלך באו"ם בספטמבר בהחלט תהיה. הצעירים ייצאו לרחובות. זה תלוי בתגובת ישראל".

ס' מסכים עם רוב הדברים הללו. "בעבר היה מצב כלכלי לחוץ מאוד, היום יש שיפור. אבל הקיפאון המדיני יכול ליצור בעיה. אני, כל מה שאני רוצה זה לאכול ולישון. אני חושב על הילדים שלי. אני לא חושב שתהיה אינתיפאדה שלישית. הפכנו למגינים שלכם, אנחנו שומרים עליכם מהחמאס והג'יהאד האיסלאמי. אבל אתם רוצים את החמאס, אתם מחפשים אי שקט ואי יציבות. בסופו של דבר, אם יקרה משהו, זה בגלל האופן שהמתנחלים פוגעים בפלסטינים; וגם כי השיפור בכלכלה נעצר. הפוליטיקאים שלנו חוששים שיקרה להם מה שקרה לפוליטיקאים במצרים. בעיניי, החידה היתה ונשארה האנשים הפשוטים, הצעירים שיכולים להוביל הפגנות כמו במדינות ערב. אבל שלא תבין, אין לאנשים ציפייה גדולה מהציפייה שהאו"ם יכיר בספטמבר במדינה פלסטינית".

אתם מאושרים היום?

ס': "עברנו לשלב חדש בחיים. כולנו נעשינו הורים. האם אני מאושר? לא, אני כועס מאוד, בעיקר על הרשות, וגם בגלל המצב הכלכלי. הכסף שהבטיחו לנו לשיקום לא הגיע עד היום. נכון, נעשינו מרוצים יותר. לא חשבנו שנגיע לגיל הזה. אבל ההנהגה המדינית שלנו שכחה מאתנו. למה יש מכוניות חדשות לשרים בממשלה, לילדים ולעוזרים שלהם? למה לנו לא מגיע לחיות בכבוד? הייתי מבוקש שנים ועכשיו אני מקבל קצבה של 2,000 שקל בחודש. אחרים - אני קורא להם סוחרי הדם המושחתים ברשות - מקבלים משכורת של יותר מעשרת אלפים שקלים בחודש".

תשתתפו באינתיפאדה אם תהיה?

ס': "אני עברתי לשלב הג'יהאד הגדול: למען הילדים שלי. הייתי בן 13 כשנכנסתי לכלא בפעם הראשונה. לכל אחד מאתנו יש אח, קרוב משפחה או חבר הרוג. די. אני סלחתי, אנחנו סלחנו ל'בני דודים' שלנו, הישראלים".

מ', שהיה מפקד מיליציה מהמסוכנות באזור, מסתפק בשלוש מלים: "אני מסכים אתם", ועובר מיד לנושא אחר: "אתה חייב להכניס את הכנאפה בפיתה. את זה אפשר למצוא רק בשכם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ