עבודה בעיניים נוסח 2011: מפקד החברים במפלגת העבודה

המתפקדים הנודדים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

כל עוד יש בחירות מקדימות, "פריימריז" בלעז במפלגת העבודה, הכותרת למעלה לעולם תישאר נכונה. רק התאריך יתחלף. אחת לשנתיים-שלוש, נערך לו נשף המסכות הקרוי "פריימריז בעבודה". חגיגה של ממש לדמוקרטיית קבלני הקולות והמאכערים. כמו בכל נשף, הוא נפתח בתרועות, מצהלות וחגיגות. כמו בכל נשף, הוא מסתיים לפנות בוקר בתחושת ריקנות, סחרחורת והתפכחות.

אתמול הסתיים השלב הראשון של הליך ספירת הקולות במפלגת העבודה. זו אינה המלה האחרונה. בסוף החודש צפוי להסתיים שלב ב' של בדיקת הטפסים, וגם לו צפוי מן הסתם, גורל דומה. כי כפי שלכל שבת יש מוצאי שבת, כך גם המפקדים במפלגת העבודה: באור היום, ערוותם נחשפת.

להלן קיצור תולדות המפקד: עד שחמשת המתמודדים החלו לגייס תומכים מנה ספר הבוחרים של העבודה כ-31 אלף חברים. זהו הגרעין הקשה, המסור והנאמן. בתום המפקד המאומץ לפני כשישה שבועות, דיווחו המתמודדים על גיוסם של כ-56 אלף חברים חדשים. כולם ידעו שמדובר בישראבלוף, אבל עם הנומראטור לא מתווכחים: הוא מנה את הטפסים וזה מה שיצא: סך הכול 85 אלף איש, עלק. חמשת אלפים נפסלו מיד. הם היו כל כך מופרכים.

אתמול פרסמה המפלגה את ספר הבוחרים שלב א': רק כ-70 אלף חברים רשומים בו. כ-10,000 טפסים נוספים נפסלו. כולם נשא הרוח כולם סחף האור. בספר הסופי שיפורסם בסוף יולי צפויים להיגרע עוד כ-5,000 איש כך שמספר המתפקדים הסופי יהיה כ-65 אלף חברים, פחות או יותר. מדוע אותם 5,000 שמועדים לפסילה בגלל סיבות שונות ומשונות מופיעים בספר הנוכחי? כי ראשי המפלגה מעדיפים לרכך את המכה. "לגלח" - כך הם מכנים את התהליך - את הפסולים לא באבחה אחת, אכזרית, אלא בשיטת הסלמי. מה משמעות הדבר? שספר הבוחרים הסופי יהיה מחובר למציאות. הזיקה בין החברים החדשים לוותיקים תהיה חזקה יותר. לא ייכללו בו אלפי אנשים, שבינם לבין העבודה אין דבר וחצי דבר. אנשים שגויסו על ידי קבלנים. אנשים שנמצאים שנה בעבודה, שנה בקדימה, שנה בליכוד - תלוי מי משלם להם יותר. למי מבין המתמודדים הגילוח הזיק יותר? בעבודה סבורים שזהו עמיר פרץ, גדול הפוקדים. אתמול נפגשו המועמדים (חוץ מעמרם מצנע) בישיבת מזכירות לשכת המפלגה, הגוף העליון. היצרים להטו. שלי יחימוביץ' שלקחה על עצמה את תפקיד משגיח הכשרות של המפקד, התעקשה על בדיקות מחמירות יותר, על הטלת סייגים ומגבלות נוספים. פרץ התפרץ לעברה: "את לא תנצחי אותי על עניינים טכניים!".

ההערכה בעבודה היא שכמעט 20% מ-70 אלף המתפקדים, הם ערבים ודרוזים. אם הנתון הזה נכון, זוהי בדיחה עצובה. כולם יודעים איזה ערך יש למפקדים במגזרים הללו.

המסקנה ברורה, והיא אינה חדשה: שיטת הפריימריז פשטה את הרגל. חלק גדול מבין המתפקדים לא יצביעו למפלגת העבודה בבחירות. הם נרשמו רק על מנת לבחור במועמד זה או אחר. הם כמו בשר אנושי שנודד ממפלגה למפלגה (יותר מ-4,000 מהמתפקדים החדשים לעבודה רשומים גם בקדימה ובליכוד). זו חרפה, אבל עד שלא תימצא שיטה טובה יותר, החרפה הזו תמשיך ללוות את הפוליטיקה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ