שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תם עידן אייזנקוט בצפון - שילוב של תוקפנות ומתינות

אחרי חמש שנים כמעט כמפקד פיקוד הצפון, העביר גדי אייזנקוט את התפקיד לאלוף יאיר גולן. כהונת האלוף המוערך עמדה בסימן השיקום שלאחר מלחמת לבנון השנייה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

האלוף יאיר גולן התמנה שלשום לאלוף פיקוד הצפון במקום גדי אייזנקוט. בטקס שהתקיים במטה הפיקוד בצפת העביר אייזנקוט את האחריות על הפיקוד לגולן, בתום ארבע שנים ותשעה חודשים בתפקיד. זו קדנציה חריגה באורכה במונחי צה"ל. מרבית הקצינים הבכירים דוהרים לתחנה הבאה בתוך כשנתיים בממוצע. בשבוע שעבר התחלף מפקד חטיבה מרחבית של צה"ל בגבול לבנון, הקצין הרביעי בתפקיד מאז החל אייזנקוט לשמש אלוף הפיקוד.

תקופת אייזנקוט בצפון עמדה בסימן השיקום שלאחר מלחמת לבנון השנייה. לבד מהרמטכ"ל, בני גנץ, אייזנקוט הוא בכיר קציני המטכ"ל ששרדו מקצועית במלחמה ב-2006. כראש אגף המבצעים של הרמטכ"ל דן חלוץ, היה אייזנקוט לעתים קרובות הקול המפוכח במלחמה, מי שהציג לחלוץ ולשר הביטחון אז, עמיר פרץ, את התמונה האמיתית בדבר מגבלות כוחות היבשה, בדרך להשגת המטרות השאפתניות שהוצבו להם. מנגד, תלויה ועומדת השאלה האם דפק מספיק על השולחן, בזמן אמת, כדי לשכנע את המשולש הבלתי מנוסה שמעליו.

נראה שזו השאלה שמעסיקה גם את האלוף עצמו, שקיבל את התפקיד ועלה לצפון למלא את מקומו של האלוף אודי אדם, שהחליט להתפטר בעקבות המלחמה. המלחמה נותרה חוויה טעונה מבחינת אייזנקוט, עניין ללא מעט התחבטויות. בדיעבד הוא מאמין שתוצאותיה היו חיוביות יותר מכפי ששיערו תחילה, ומייחס לה את השקט הממושך בגבול לבנון.

שנותיו בצפון לוו בזמנים מתוחים, ובראשם חודשי הקיץ והסתיו של 2007 (אז הפציצה ישראל, לפי התקשורת הזרה, מתקן גרעיני בסוריה). גם בהמשך איים חיזבאללה לא פעם לנקום את ההתנקשות בחיי בכיר הארגון, עימאד מורנייה, אף שישראל לא הודתה באחריות לכך.

בחודשים האחרונים נראה שסכנת המלחמה פחתה, בעיקר משום שסוריה ולבנון טרודות בענייניהן הפנימיים. בכמה מקרים, כמו הפגנות יום ה"נכבה" במאי השנה ויום ה"נכסה" ביוני, המתח איים לגלוש לשטח ישראל. במקרה הראשון נתפס פיקוד הצפון בלתי מוכן בגבול הסורי. בכך התאפשרה חדירת עשרות מפגינים לישראל. במקרה השני נעשו הכנות קפדניות, שסופן היה - למרות בקרה הדוקה על ירי הצלפים - מותם של 22 מפגינים פלסטינים וסורים בעימות (חלקם אמנם מפיצוץ שדה מוקשים בשל בקבוקי תבערה שהשליכו).

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר השבוע שאייזנקוט הפגין בתפקידו "צירוף של יכולות, כישרון, מקצועיות והתרחקות מזיקוקי דינור והצגות". אייזנקוט השקיע מאמץ גדול בהחזרת יחידות הפיקוד לרמה גבוהה של כשירות וחדות, שסייעו גם בשיפור ההרתעה מול סוריה וחיזבאללה.

לצד יסודיות ועומק, התאפיינה התקופה שלו בשילוב של תוקפנות טקטית ומתינות אסטרטגית. צה"ל התעקש על נוכחות עד לסנטימטר האחרון של הריבונות בגבול לבנון. בשאלה האיראנית נותר אייזנקוט בצד המתון.

אייזנקוט יוצא עכשיו להפוגה, הראשונה שלו זה 15 שנה. הוא יירשם ללימודים, כנראה לתואר שני באוניברסיטת חיפה, וישלים פרויקט חשיבה שהטיל עליו הרמטכ"ל. אם לא יהיו תקלות בלתי צפויות, הוא יתמנה לסגן הרמטכ"ל בקיץ 2012, תפקיד שיעמיד אותו בעמדת זינוק טובה להתמודד על ירושת גנץ, בפברואר 2014.

החלק הקשה לחיזוי קשור ביחסי אייזנקוט ושר הביטחון. ברק, שבהיותו ראש ממשלה אייזנקוט שימש מזכירו הצבאי, מקפיד לדבר על אהבתו והערכתו לאלוף הפיקוד היוצא. אבל על היחסים מעיבה עדיין פרשת מסמך הרפז.

אל"מ (מיל') גבי סיבוני, חברו הקרוב של אייזנקוט, היה החוליה המקשרת בהעברת המסמך מלשכת הרמטכ"ל לערוץ 2. מעורבותו השולית יחסית בהעברה של תמיר פרדו, חבר נוסף, הספיקה לברק להערים קשיים על מינויו לראש המוסד בינואר האחרון. אפשר גם להניח שהתמיכה המופגנת של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, במינוי אייזנקוט ליורשו, לא הוסיפה לאחרון נקודות אצל השר החשדן.

אייזנקוט ראה את המסמך ביוני אשתקד, אצל עוזר הרמטכ"ל אל"מ ארז וינר, בהנחיית אשכנזי. בחודשים האחרונים הסביר אייזנקוט שאכן התייעץ עם סיבוני ופרדו על המסמך, אחרי שאשכנזי הראה לו אותו, אבל לא ידע מראש על הדלפתו ולא עודד את השניים לעשות זאת.

כמו אשכנזי גם הוא סבר, תקופה ארוכה אחרי פרסום הפרשה, שהמסמך אותנטי ביסודו ושמלאכת הזיוף של סא"ל (מיל') בועז הרפז מתמצית בהצמדת לוגו של משרד הייעוץ האסטרטגי של אייל ארד. ככל הידוע, זו תיאוריה שהפרקליטות ומבקר המדינה דוחים. המפגש בין האלוף, שמקבל שבחים מעמיתים ופקודים על יושרה ואמינות, לבין חוקרי המשטרה, הותיר תחושות של חמיצות בשני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ