בעקבות המשט לעזה: חנין זועבי נענשה ולא תוכל לנאום במליאת הכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה לאסור על חברת הכנסת לנאום ולהשתתף בדיוני הוועדות עד לסוף המושב הנוכחי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שני) להרחיק את ח"כ חנין זועבי לשבועיים מישיבות מליאת הכנסת והוועדות, עד לסוף מושב הקיץ, כעונש על השתתפותה במשט הטורקי על ספינת המרמרה לפני כשנה. זועבי תוכל להשתתף בהצבעות בלבד, ולא לקחת חלק בדיונים השונים. במקביל, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לכנסת כי המשטרה השלימה את החקירה נגד זועבי וממצאיה הועברו לבחינת הפרקליטות.

העונש החמור הוטל על זועבי משום שלדברי חברי ועדת האתיקה, במהלך שביצעה היא "פגעה פגיעה חמורה בכבוד הכנסת ובאמון הציבור בכנסת". אלא שלחברי הוועדה לא היתה ראיה כלשהי לכך שזועבי ידעה מראש על האלימות המתוכננת נגד חיילי צה"ל או ראיות על התנהגות פסולה שלה במהלך האירועים. לפני חודשים אחדים החליטה הכנסת לשלול שלוש זכויות יתר של חנין זועבי, בהן הדרכון הדיפלומטי שלה, כדי למנוע ממנה השתתפות באירועים דומים בעתיד.

ועדת האתיקה של הכנסת דנה היום בשלוש קובלנות שהגישו חברי כנסת נגד זועבי. קובלנה של ח"כ דני דנון, (הליכוד) שלפיה "בהשתתפותה במשט פגעה חה"כ זועבי קשות בכבוד הכנסת ובכבוד חבריה. חה"כ זועבי לא רק שלא נהגה בדרך ההולמת את מעמדו של חה"כ אלא נהגה בדרך שלא הולמת אזרח ישראלי מן השורה. השתתפות ח"כ בפעולה שסופה פגיעה קשה בחיילי צה"ל היא דבר עליו אסור לכנסת לעבור לסדר היום. "קובלנה שהגיש ח"כ מיכאל בן ארי, טענה כי ל"שימוש בכסות הפרלמנטרית לשוות למשט שבא לפגוע במדינת ישראל מעטה שקרי כאילו מדובר במשט הומניטרי של אנשי שלום".

זועבי. תצלום: אמיל סלמן

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), ביקשה בקובלנתה כי ועדת האתיקה תבחן את התבטאותה של חה"כ זועבי במסיבת העיתונאים לאחר המשט, שבה האשימה את חיילי צה"ל ברצח באומרה "ישראל חטפה ורצחה אנשים בנשק קר".

כאמור, ועדת האתיקה החליטה לאמץ את הקובלנות השונות. בהחלטתה של הועדה נטען בין היתר כי, "הוועדה סבורה כי חבירה של חבר כנסת לביצוע פעולה המאורגנת על ידי ארגון ששר הביטחון הכריז עליו כ"התאחדות בלתי מותרת", וזאת לצורך פריצת הסגר הימי שהטילה המדינה מטעמים ביטחוניים, חורגת מפעולת מחאה לגיטימית של חבר כנסת כנגד מדיניות הממשלה".

ועדת האתיקה נמנעה עד כה מלדון בתלונות שהוגשו לועדת האתיקה בעקבות בדיקה מקבילה שניהל בנושא היועץ המשפטי לממשלה. כעת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לכנסת שבדיקתו הסתיימה, הוחלט לדון בכל זאת בעתירותיהם של חברי הכנסת השונים בנושא.

זועבי היתה מעורבת לאחרונה בתקרית נוספת שהובילה לתלונה של יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין נגדה לוועדת האתיקה. הח"כית דחפה מאבטחת של משמר הכנסת שניסתה לפנותה מן האולם בהוראתו של ריבלין.

זועבי התנצלה על התקרית והסבירה כי "מה שהתכוונתי לעשות הוא להיחלץ מידיה כי הייתי בדרך החוצה בלי צורך בעזרה פיזית, בלי צורך לתפוס אותי בידי. לא היתה לי כל כוונה לדחוף אותה", אמרה זועבי אתמול. לדבריה, "בראיונותי ברדיו הערבי כאשר העירו על האלימות שנמצאת בכנסת הערתי שהמאבטחים בסך הכל עושים את עבודתם, מבצעים את מה שהם אמורים לבצע".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ