שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסי מלמן
יוסי מלמן

המפיק ההוליוודי ארנון מילצ'ן, שאחראי לסרטים כמו "אשה יפה", מילא תפקיד מרכזי באספקת רישומים ושרטוטים של צנטריפוגות להעשרת אורניום לכור הגרעיני בדימונה - כך טוען ספר חדש.

אתמול פורסם כי הספר "חשאי: חייו של ארנון מילצ'ן - סוכן סודי שהיה לטייקון הוליוודי", משרטט את תולדות חייו של מילצ'ן, שנולד ברחובות והפך לחבר של ראשי ממשלות בישראל, נשיאים בארצות הברית וכוכבי הוליווד. כותבי הספר הם מאיר דורון, עיתונאי ותחקירן ישראלי החי בארה"ב וג'וזף גלמן, איש עסקים ועיתונאי אמריקאי ששירת בצה"ל.

אחד המקורות החשובים של המחברים הוא נשיא המדינה שמעון פרס וידיד קרוב של מילצ'ן. "אני זה שגייס אותו למערכת הביטחון", מצטט הספר מהראיון עם פרס. זה היה בשנות ה-60, כשפרס היה סגן שר הביטחון ואחר כך בשנות ה-70 כשפרס היה שר הביטחון. פרס גייס את מילצ'ן לשמש סוכן רכש של הלשכה לקשרי מדע (לק"ם): יחידה סודית של משרד הביטחון, שתפקידה היה בעיקר לרכוש ציוד, טכנולוגיה וחומרים עבור ייצור הנשק הגרעיני של ישראל, כך על פי פרסומים זרים.

בעבר התפרסמו ידיעות על תרומתו של מילצ'ן למערכת הביטחון של ישראל, אך הוא הכחיש או שלא הגיב עליהם. זו הפעם הראשונה שמילצ'ן מאשר ולו בעקיפין את המידע. המחברים אמנם אומרים כי מדובר בביוגרפיה לא רשמית, אך מילצ'ן נאות להיפגש איתם, להשיב על שאלותיהם ולתקן טעויות.

לדברי גלמן, מילצ'ן יצר קשר עם אחד העובדים הבכירים בחברה שייצרה את הצנטריפוגות. העובד הניח על שולחן במטבח ביתו את הרישומים והשרטוטים ואיפשר לנציגי הביון הישראלי לצלם אותם. על סמך שרטוטים אלה, לדברי הספר, הקימה ישראל בכור הגרעיני בדימונה מכון מיוחד - מפעל לצנטריפוגות - להעשרת אורניום, שייצר את החומר הבקיע בפצצות הגרעין.

העובד הבכיר ששיתף פעולה עם הביון הישראלי הועסק במפעל גרמני שהיה יחד עם חברות מבריטניה ומהולנד חלק מהקונסרציום האירופי "יורנקו", שתכנן וייצר צנטריפוגות. מעניין לציין כי מאותו קונסורציום בדיוק גנב כמה שנים לאחר מכן בשנות ה-70 ד"ר עבד אל-קאדר חאן, "אבי" פצצת הגרעין הפקיסטנית את אותם שרטוטים של צנטריפוגות, ששימשו את פקיסטאן לייצר נשק גרעיני. בשנות ה-90 מכר ד"ר חאן ורשת ההברחות שלו את השרטוטים ללוב ולאיראן. בעזרתן הקימה איראן מפעל להעשרת אורניום בנתאנז ובקום, שהם האתרים המרכזיים בתכנית הגרעין שלה.

הבסיס לפעילותו הסודית של מילצ'ן היה החברה המשפחתית "האחים מילצ'ן", שייצגה בישראל עוד מתקופת המנדט הבריטי חברות בינלאומיות בתחום הכימיקלים. הלק"ם הייתה למעשה יחידת ביון בתחום הריגול המדעי-טכנולוגי ושימשה מעין "קבלן גניבות", עבור מערכת הביטחון. נוסף להפעלת אנשי עסקים מינתה הלק"ם נספחים מדעיים בשגרירויות ישראל ברחבי העולם.

מילצ'ן וראש הלק"ם לשעבר בנימין בלומברג היו מעורבים בקשרים סודיים עם בכירים במשטר האפרטהייד של דרום אפריקה ועל פי דיווחים רבים בעבר עסקו בהידוק הקשר הגרעיני בין שתי המדינות. במסגרת הקשר רכשה ישראל אורניום טבעי וציוד נוסף בדרום אפריקה לכור הגרעיני בדימונה, והשתמשה באדמת דרום אפריקה לניסויים בטילים ארוכי טווח מדגם יריחו שיכולים לשאת ראשי חץ גרעיניים. בתמורה העניקה ישראל סיוע, ידע והדרכה לפיתוח תכניות הטילים והנשק הגרעיני של משטר האפרטהייד.

במשך שנים פעל מילצ'ן בחשאי בלי ששמו ייחשף ברבים אך באמצע שנות השמונים חשף המכס האמריקאי ניסיון הברחה של "מתגים" - ציוד ששימושו כפול: לתעשייה הרפואית אך גם לייצור נשק גרעיני - בידי חברת "מילקו" מקליפורניה שמילצ'ן היה בעליה. מנכ"ל החברה ריצ'רד סמית נעצר, שוחרר בערבות ונמלט לאירופה. הוא הוכרז עבריין נמלט והיו דיווחים שהוא הסתתר בישראל, וב-2001 הוא נלכד בספרד והסכים לחזור לארצות הברית שבה הועמד לדין ונדון למאסר. האף-בי-איי פתח בחקירה נגד מילצ'ן אך מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. סמית שוחרר מהכלא ב-2005.

לפי הספר, מיד לאחר שהתפוצצה פרשת המתגים התקשר מילצ'ן לידידו שמעון פרס, שהיה אז ראש ממשלה וביקש את עזרתו בהסדרת הנושא עם הממשל האמריקאי של הנשיא רונלד רייגן. הספר מצטט את מילצ'ן כמי שאמר שמעולם לא קיבל כסף עבור שירותיו וכל פעולתו היתה למען מדינת ישראל.

הצד המוכר יותר בעסקיו של מילצ'ן, הוא המעורבות שלו בעסקי המדיה בארץ ובעולם, ובעיקר פעילותו כמפיק בהוליווד. מילצ'ן מחזיק בין היתר בחלק ממניות ערוץ 10 עם רון לאודר ויוסי מימן.

את קריירת ההפקה שלו התחיל מילצ'ן ב-1979 בסרט "דיזנגוף 99" של אבי נשר. בשנות ה-80 נסע לארה"ב והחל להפיק שם סרטים, בין השאר של הבמאים סרג'יו ליאונה ומרטין סקורסזה. ב-1991 הקים חברת הפקות פרטית בשם ניו ריג'נסי. עד היום הפיק מילצ'ן יותר מ-100 סרטים בהוליווד, בהם "אשה יפה" בכיכובם של ריצ'רד גיר וג'וליה רוברטס, "מר וגברת סמית" בכיכובם של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, ו"סודות אל-איי". מדי שנה גורפים סרטים שהפיק מאות מיליוני דולרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ