האלוף אבי זמיר, ראש אכ"א היוצא לרמטכ"ל גנץ: לעצור את ההקצנה הדתית בצה"ל

יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים: אכיפת כללי הצניעות פוגעת בקצינות ובחיילות בצבא עד כדי כפייה דתית קיצונית

עמוס הראל
עמוס הראל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

האלוף אבי זמיר, שסיים לפני כחודש את כהונתו כראש אגף כוח האדם בצה"ל, קורא לעצור את הסחף בצבא לכיוון של הקצנה דתית ולהסדיר מחדש את יחסי הדתיים והחילוניים בשורותיו. במסמך ששיגר לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ולעמיתיו בפורום המטה הכללי לסיכום כהונתו, מתייחס זמיר בהרחבה למאבק הסמכויות בין חיל החינוך לרבנות הצבאית ולפגיעה במעמדן של קצינות וחיילות, בשל דרישות הרבנים להקפיד על צניעות.

קריאת זמיר מעוררת סערה בצמרת צה"ל גם על רקע מסמך נוסף שחובר באחרונה במפקדת יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן), תת-אלוף גילה כליפי-אמיר. במסמך, הסוקר את יישום פקודת "השילוב הראוי" בצה"ל שנוסחה ב-2003 בעקבות דרישות של רבנים, נטען כי אכיפתה בשטח נעשית מתוך גישה הולכת ומחמירה, עד ליצירת מצב "בלתי אפשרי" לנשים ו"כפייה דתית קיצונית". לאחר הפצת שני המסמכים בצבא, פנו רבנים, בצבא ומחוצה לו, לצמרת צה"ל בדרישה למנוע שינויים חד-צדדיים בסטטוס-קוו.

סקר: מה דעתכם על ההקצנה הדתית בצבא?

האלוף זמיר מזהיר במכתבו מפני "תהליכים המהווים אתגר למודל צבא העם, ניאו-ליברליזם מצד אחד והקצנה דתית מצד שני". עם זאת, הדגש במסמך שלו מושם על המתיחות בהקשר הדתי.

זמיר ממליץ לרמטכ"ל "ליצור קו עצירה" שידגיש דבקות בנורמות הממלכתיות של המדינה. הוא סבור כי הדבר אפשרי, באמצעות קיום "דיאלוג שקט" עם גורמים אזרחיים, ובהם רבנים, כדי "לייצר רוח גבית מתמדת" למדיניות הצבא בעניין.

ראש אכ"א היוצא מציע בין השאר לנסח מחדש את פקודות הארגון של חיל החינוך והרבנות הצבאית, בנימוק שבמציאות הנוכחית נותן צה"ל הכשר לשני חילות בעלי אוריינטציות הפוכות המתחרות זו בזו. הוא מציע לשקול את העברתו של תחום תודעה יהודית ברבנות הצבאית, שפעילותו עוררה בעבר תלונות רבות של מפקדים שהגדירו אותה כ"שטיפת מוח דתית ולאומנית", לאחריות חיל החינוך.

זמיר קורא לעדכן את פקודת "השילוב הראוי" ולנסח פקודת "שירות משותף" רחבה יותר, שתעגן כללי התנהגות לנשים ולגברים וכן לקבוצות בעלות רקע שונה בצבא, מעבר לצורך להתחשב ברגשות חיילים דתיים - מרצון ליצור תחושת בית משותף למשרתים בצבא. זמיר ממליץ למעט ככל האפשר בקיום יחידות הומוגניות בצה"ל, משום שאלו מעודדות "דינמיקה של יחס בררני למשימות". הוא קורא לחדד את הצגת האתוס הממלכתי בהכשרת מפקדים בצה"ל.

במסמך, המשתרע על פני כ-30 עמודים, מזהיר זמיר כי יש "ניסיונות של גופים מנוגדים לעצב את הנורמות במרחב הציבורי כך שיהיו תואמות לאג'נדה הפרטית שלהם", בשאלה כיצד המדינה צריכה להיראות. לדעתו, צה"ל הוא זירה קריטית במאבק על פני המדינה ולכן לנורמות שייקבעו בו יש משקל עצום באשר לעתיד המאבק. לטענתו, הדבר מחייב את צה"ל לגלות מודעות רבה ולנקוט זהירות מרבית. אם הצבא לא ישכיל לפעול כבר כעת, הוא סבור, תועצם מלחמת התרבות המתחוללת בו והדבר עלול להביא לפגיעה קשה ביכולת של צה"ל לממש את ייעודו.

חלק ניכר מהמחלוקת הנוכחית מתמקד בפקודת "השילוב הראוי", שמטרתה המקורית היתה לצמצם מתח בין חיילים דתיים לבין חיילות, באמצעות הפרדה פיזית (כמו הקפדה על איסור כניסה למגורי חיילות) ומתן אפשרות לחיילים דתיים לשרת ביחידות שאינן מעורבות. כך, למשל, נקבע כי ביחידות שבהן משרתות גם בנות כלוחמות, כמו בגדודי פיקוד העורף ובפלוגות האב"כ של חיל ההנדסה, יהיו גם פלוגות לבנים בלבד.

במטכ"ל הצטברו תלונות רבות של קצינות וחיילות על אפלייתן לרעה בשל פרשנות מרחיבה וקיצונית שניתנה לפקודה. בין השאר, דווח על מפקדי גדודים שסירבו לקבל לפיקודם נשים כקצינות מטה, על מפקדי בסיסי הכשרה שסירבו לקיים הופעות של צוותי הווי הכוללים נשים, מחשש למחאה של קצינים וחיילים דתיים ועל צמצום תפקידי הדרכה שונים לחיילות, בשל התנגדות של לוחמים דתיים לנוכחותן.

על רקע זה הזמינה יועצת הרמטכ"ל מחקר שערכה חברת "אגורה" לייעוץ מדיניות, בניהולו של ד"ר נרי הורוביץ. תא"ל כליפי-אמיר סיכמה את ממצאי המחקר במאמר שפרסמה באפריל השנה בירחון הצבאי "מערכות".

לדבריה, "אחרי פניות שונות על הדרה ועל אפליה לכאורה של קצינות וחיילות בגלל פרשנויות שניתנו לכללי השילוב הראוי, נעשה מחקר שבחן את הסוגיה בשטח, באמצעות ניתוח מקרים, ביקורים בשטח וראיונות. מניתוח הממצאים עולה שהשילוב הראוי הפך עם הזמן לפרספקטיבה העיקרית - אם לא היחידה - שבאמצעותה מיושם בפועל השירות המשותף של נשים וגברים בצה"ל".

היא כתבה כי "אל מול כוונתה המקורית של הפקודה והשאיפה לאפשר סביבה נוחה ומכבדת לכלל המשרתים, האופן שבו ממומשת הפקודה בפועל מביא להפסד כפול: הנשים מוגבלות במרחב וביכולתן לתפקד באופן אפקטיבי ואילו כללי השילוב הראוי, באופן שבו הם מפורשים, נתפסים בצורה מחמירה יותר ויותר עד כדי כך שהם הופכים בלתי-אפשריים וכופים קיצוניות דתית".

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "השילוב בין כלל האוכלוסיות באופן שיבטיח מיצוי נכון של כלל המשרתים ושמירה על כבודם של כל חייל וחייל הוא משימה חשובה ומרכזית שטרם הושלמה במלואה. מטבע הדברים, בצבא מתקיים כל העת שיח פנימי ומקצועי על ההיבטים הנוגעים לסוגיה זו. אין בכוונתנו להתייחס למסמכים פנימיים המציגים תמונת מצב חלקית, אם בכלל, של סוגיות אלה".

המסמכים של זמיר ושל כליפי-אמיר הופצו, כשברקע עדיין מתנהל הוויכוח הטעון על נוסח תפילת "יזכור" בטקסים הצבאיים. פרסום ב"הארץ" בעניין זה, לפני כחודש, עורר מחאה של הורים שכולים, שרבים מהם ביקשו להחזיר את הנוסח המקורי של התפילה ("יזכור עם ישראל") במקום הנוסח שנאכף בשנים האחרונות ("יזכור אלוהים"). הרמטכ"ל גנץ מינה את האלוף ישי בר לעמוד בראש ועדה שתבחן מחדש את הסוגיה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ