הכנסת דחתה את ההצעה להקים ועדות חקירה פרלמנטריות לבדיקת ארגוני השמאל

חברי הכנסת הצביעו נגד הצעת ישראל ביתנו להקים ועדות חקירה פרלמנטריות לארגונים. ליברמן: מקווה שלא דוחפים אותנו לפינה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת דחתה הערב (רביעי) את הצעתה של ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו להקים ועדות חקירה פרלמנטריות לארגוני השמאל. ההצעה להקים ועדה בראשות ח"כ דני דנון (ליכוד) נדחתה ברוב של 57 חברי כנסת אל מול 28 שתמכו בהקמתה, וההצעה להקים ועדה נוספת בראשות ח"כ קירשנבאום נדחתה גם היא ברוב של 57 מול 28 שתמכו בה.

סיעות הבית היהודי, יהדות התורה וגם ש"ס למעט שני חברים, הכריעו את הכף נגד הקמת הוועדות. חברי הכנסת של שלוש הסיעות נעלמו ממליאת הכנסת זמן קצר לפני ההצבעה, בהם גם השר דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי) ושרי ש"ס אלי ישי, אריאל אטיאס ויעקב מרגי. רק נסים זאב ואברהם מיכאלי מש"ס התייצבו ותמכו בהקמתן של הוועדות.

סיעת הליכוד התפצלה בהצבעה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצביע נגד הקמת הוועדות. אף אחד מהשרים שנכחו בהצבעה לא תמך בהקמת הוועדה. מנגד, חברי הכנסת של הסיעה שנכחו באולם הצביעו כולם בעד הוועדות. בין השרים המתנגדים להקמת הוועדות נמנו גם דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן. השר משה (בוגי) יעלון, שנכח בדיון, החליט שלא להצביע.

אנסטסיה מיכאלי, היום במליאה. תצלום: מיכל פתאל

העובדה שמדובר בהצבעה שמית, שעלולה להביך את השרים או את חברי הכנסת המתנגדים להקמת הוועדות, גרמה לרבים מהם שלא להתייצב לדיון. השרים גלעד ארדן ולימור לבנת נעדרו מההצבעה. גם חברי הכנסת כרמל שאמה וחיים כץ לא הופיעו בדיון אף כי נכחו במליאה קודם לכן. השר יוסי פלד, הודיע מראש שלא יוכל להצביע משום שמיהר לייצג את הממשלה באזכרה לחיילי הנחל בפרדס חנה. השר יולי אדלשטיין הקדים לצאת בטיסה לאוקראינה. שניים משרי ישראל ביתנו נעדרו אף הם מההצבעה, יצחק אהרונוביץ' ועוזי לנדאו.

מוקדם יותר הערב כינס שר החוץ אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים וביקר את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר חופש הצבעה הערב. "הגשנו את ההצעה שלנו בתיאום והסכמה מוחלטת של הקואליציה", אמר ליברמן בכנסת. "העברנו אותה בתיאום עם הממשלה. מה השתנה מאז ההצבעה הראשונה במליאת הכנסת?", תהה השר והוסיף: "היה לחץ מהזירה הבינלאומית ולחץ תקשורתי. פתאום ראשי השלטון בארץ לא עומדים בלחץ ומשנים את העמדה שלהם באופן כה דרמטי".

עוד אמר ליברמן כי "אני לא מחפש תירוצים לפגוע ביציבות הקואליציונית וביציבות השלטונית. ישראל זקוקה ליציבות שלטונית, אבל גם לזה יש גבולות סבירים. נחפש את הדרך להמשיך ולחיות בארץ. תירוצים לפרוש יש לי למכביר. אני לא מחפש. אני רק מקווה שלא דוחפים אותנו לפינה".

ח"כ קירשנבאום, יוזמת הההצעה, פתחה את הדיון מוקדם יותר במליאה שבו נאמו 53 חברי כנסת בעד ונגד הצעתה. "כולנו מרגישים שיש כאן בעיה ולכן הצעתי להקים ועדת חקירה פרלמנטרית -לא מהמילה חקירה כמו במשטרה, אלא מחקר. אני רוצה לבדוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ