מסמך מקיף חושף את תוכנית הפעולה להדחת אולמרט מהשלטון

מסמך מקיף חושף את דפוסי הפעולה של ראשי המסע הציבורי שנוהל נגד רה"מ לשעבר לאחר מלחמת לבנון השנייה. אולמרט: קמפיין פוליטי בזוי וציני

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

במלאות חמש שנים למלחמת לבנון השנייה תוקף ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בחריפות רבה את ראשי המסע הציבורי שנוהל נגדו בסוף שנת 2007, ערב הגשת דו"ח וינוגרד הסופי. אולמרט מאשים את המארגנים בניהול "קמפיין פוליטי, בזוי וציני", בשיתוף גורמי ימין ושמאל, שעשה שימוש בכאב המשפחות השכולות והציג את הישגי המלחמה ככישלון - כדי להביא להתפטרותו.

אולמרט מסר את הדברים ל"הארץ", בתגובה למסמך, המתפרסם כאן לראשונה. המסמך נושא את הכותרת "הביתה - תוכנית עבודה". הוא חובר בדצמבר 2007, ימים לפני מועד הגשת דו"ח וינוגרד הסופי.

במסמך מופיעה תוכנית פעולה מפורטת ומקצועית של קמפיין ציבורי, תקשורתי ופוליטי סביב הדו"ח. מסיבות שונות, לא כל האירועים המוזכרים בתוכנית יצאו לפועל. אבל חלק מהאנשים ששמותיהם מופיעים במסמך, ובהם האלוף (במיל') עוזי דיין, שנמנה עם מנהיגי המאבק הציבורי, אישרו ל"הארץ" פרטים רבים מתוכנו.

להלן הפרטים העיקריים העולים מהמסמך: סכום הכסף שהוקצה לפעילות הממוקדת (מודעות, אינטרנט, פעילות שטח ו"משפט ציבורי") היה 230 אלף שקלים. 90 אלף מהם מומנו על ידי עמותת "מפת חיים" של עוזי דיין. 50 אלף היו באחריות ישראל יגל, שעמד בראש עמותת אנשי מילואים "קחו אחריות". לימים שימש יגל סגן ראש מטה הבחירות של הליכוד. במסמך מצוין כי לרשות המארגנים עמד סכום כסף נוסף, בסך 300 אלף שקל, לצורך מימון הפעילות סביב הדו"ח.

הגופים שנטלו חלק במאבק, לפי המסמך, היו בין היתר: המשפחות השכולות, חיילי המילואים, התנועה לאיכות השלטון, אומ"ץ, מועצת יש"ע, ח"כים ממרצ וממפלגת העבודה. מועצת יש"ע נטלה חלק מרכזי בפעילות השטח. דיין אמר ל"הארץ" שגם הליכוד, שהיה אז באופוזיציה, השתתף במאבק, ופעילים שלו נטלו בו חלק. "גם עם ביבי היו דיבורים על אפשרויות שונות", אמר. דיין התמודד בבחירות 2009 ברשימת הליכוד לכנסת, לא הצליח להיבחר, ולפני כמה שבועות מונה על ידי נתניהו ליו"ר מפעל הפיס.

הפגנות להקמת ועדת חקירה לבדיקת מלחמת לבנון השנייה; תצלום: דניאל בר און

פרטים נוספים מהמסמך: מארגני המסע הציבורי קיימו "אירוע הקראה" של פרקים מהדו"ח, כמה שעות לאחר שהוגש ופורסם. האירוע התקיים באוהל גדול בצפון תל אביב, סמוך למגדל המגורים של אהוד ברק, שהיה אז שר הביטחון בממשלת אולמרט. כך מתאר המסמך את ההכנות לאירוע ביום הפרסום של דו"ח הוועדה הממשלתית: "יצירת אירוע תקשורתי גדול ככל שניתן, בשאיפה למוקד שידורים מקביל לדו"ח וינוגרד. המשפחות השכולות וחיילי המילואים. תיאום המשפחות - באחריות עוזי. איסוף הציטוטים הקשים מהדו"ח והנגשתם לציבור ולתקשורת. אפשרות עם ישראל היום... קמפיין גל שני - אינטרנט ופלריגים (שלטי חוצות). מכתב פומבי של אנשי רוח בדגש על אנשי שמאל - ותיקי המפלגה/ אלופים במילואים/ אנשי רוח, צעירי המפלגה, תאי סטודנטים של מפלגת העבודה/ גיוס בכירים באחריות עוזי".

כפי שמפרט המסמך, בארגון, ניהול והפקת הקמפיין היו שותפים גופים ואנשים רבים, בעיקר מהימין, אך גם מהשמאל. דיין אמר ל"הארץ" שזו בפירוש היתה מטרת המאבק: להכניס תחת כנפיו גופים פוליטיים משמאל ומימין כדי שלא לצבוע אותו בצבע אחד. "המאבק לא היה פוליטי, אבל הוא כיוון אל המגרש הפוליטי, לא רק מטעמי יעילות, אלא גם מטעמים ערכיים, במובן של שכנוע נבחרי הציבור לקחת אחריות, או לעשות מעשה. בהחלט שיחקנו במגרש הפוליטי ושיתפנו גם אנשי המילואים ואת המשפחות השכולות. המאבק היה צודק, הוא היה ערכי, ואני גאה שנטלתי בו חלק".

עצרת מחאה בעקבות פרסום מסקנות הביניים של ועדת וינוגרד; תצלום: ניר כפרי

אולמרט העביר ל"הארץ" תגובה מפורטת שמתפרסמת כאן, בקיצורים מסוימים: "המסמך שעליו נדרשנו להגיב הוא הוכחה ניצחת לכל מה שהערכתי שאירע, אך לא ידעתי בוודאות שקרה. מדובר במסמך קשה לעיכול מבחינתי, שמתאר כיצד חברו להם יחד גורמים אינטרסנטיים פוליטיים, הימין הקיצוני מזה ואנשי שמאל מזה, במימון מועצת יש"ע והליכוד, ומכל הטעמים הכי לא ראויים ניצלו את כאבן של משפחות שכולות ויצאו לקמפיין שערער על הלגיטימיות של התגובה שנקטה ישראל ב-12 ביולי 2006, ועל תוצאות המלחמה שהביאו שקט למאות אלפי תושבי צפון הארץ, שקט שנמשך כבר למעלה מחמש שנים...

"אמרתי, ואני חוזר וקובע, כפי שגם העדתי בוועדת וינוגרד: ארגון חיזבאללה ספג פגיעה אנושה במלחמת לבנון השנייה. רק אותם אלה מבינינו שיזמו את הקמפיין הפוליטי, הבזוי בעיניי, שמובא בפנייתכם, הם שניסו לשכנע את אויבינו שלא כך הם פני הדברים. כפי שניתן לראות, הם עשו זאת בציניות, תוך ערעור הביטחון ובמחיר פגיעה במעמדה האזורי והבינלאומי של ישראל. שוב הוכח לצערי כי מהרסיך ומחריביך ממך ייצאו...

"לשמחתי, הקמפיין הזה, שהוכן נגדי, הגם שפגע בי אישית, לא הצליח - הוא לא גרם לחיזבאללה להרים את ראשו. למרות מכות כואבות שספג הארגון הזה גם מאז אותה מלחמה, הוא לא העז להתגרות בישראל שוב. הוא לא הצליח גם במובן שוועדת וינוגרד סיכמה עבודתה בכך שההחלטות שקיבלתי היו ראויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ