מסע האלונקה של נתניהו אל מחוץ למשרד ראש הממשלה

ראש הממשלה אינו מרוצה משר האוצר, אך הוא לא יפטר אותו כי הוא לא מהמפטרים, הוא מהמייבשים. לשרים הוא שידר - אם אפול, תיפלו איתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למעלה מ-14 שעות חלפו מאז שעיתוני הבוקר נחתו אתמול על מפתן דלתם של מאות אלפי הקוראים ובהם הערכות על החלפתו הקרובה של שר האוצר, ועד שלשכת ראש הממשלה פרסמה אמש, סמוך לשמונה בערב, הודעת תמיכה ביובל שטייניץ. ב-14 השעות הללו, עסקה התקשורת האלקטרונית בקדחתנות בחישוב קצו הפוליטי של שטייניץ, ובהשערות על זהות מחליפיו (כחלון, כבר אמרנו?).

אם נתניהו היה ניחן בציניות המפורסמת של אריאל שרון היינו שמים ידינו באש ונשבעים שהאיחור בצפירת ההרגעה היה פרי מחשבה ותכנון כדי שלשטייניץ ייפול האסימון והוא ירד מן הבמה מרצונו.

אולם מאחר שנתניהו אינו ציניקן, ולשכתו אינה דומה כלל ללשכת שרון, יש להניח שהעינוי הסיני שחווה שטייניץ לא היה אלא תוצר של רשלנות וחוסר תשומת לב.

נתניהו אינו מרוצה משר האוצר שלו, אך הוא לא יפטר אותו. נתניהו אינו מהמפטרים. הוא מהמייבשים. שטייניץ אינו שר אוצר גרוע. היו גרועים ממנו. הוא אינו שר אוצר שנוא. היו שנואים ממנו. אבל הוא נטול מעמד פוליטי וציבורי. הוא אינו השכפ"ץ של נתניהו, כפי ששר האוצר נתניהו במקום שרון ספג את הזעם על הגזירות. שטייניץ מותיר את נתניהו חשוף בצריח, מטרה לזעמם של הצעירים, שלשום במרכז תל אביב.

נדמה שהבעיה עם שטייניץ היא קודם כל בסגנון: הוא קר ומנוכר. הוא מפזר מספרים ונתונים - אמיתיים - אבל הוא מצטייר כאדיש לסבלם ולתסכולם של הסטודנטים והזוגות הצעירים שנאנקים תחת נטל החיים.

ואם בעינוי עסקינן: נתניהו, לוחם סיירת בעברו, הפציר אתמול בשרי מפלגתו לתת כתף - תרתי משמע - ולסייע לו לשאת את האלונקה במעלה הגבעה. במלים אחרות: הוא דרש מהם לשחק הגנה קבוצתית. הוא שמע במוצ"ש את עשרות אלפי המפגינים בתל אביב דורשים את התפטרותו והוא מצפה משריו לשכב על הגדר למענו, למענם. בעצם, מה שהוא אמר להם אתמול היה: אם אני אפול - אתם תיפלו אתי. והם הבינו את המסר. אחד השרים שהתבקש לתאר את האווירה בישיבת "שרינו", השתמש בביטוי מבית מדרשו של בני בגין: "לא טוב חברים, לא טוב".

במשל האלונקה, נתניהו אותת לשרי הליכוד: חברים, זה לא הולך להיות קל. זה לא הולך להיות קצר. זה הולך לכאוב. ואנחנו הולכים להזיע כהוגן.

מאוחר יותר בישיבת הממשלה, הוא הודה בפה מלא שהמחאה אמיתית, שהמצוקה אמיתית, שהכאב אמיתי. כל המערכת הפוליטית וכל הציבור (חוץ משני עיתונאים) מבינים זאת.

ואם מישהו חושב שהרוח הסוציאל-דמוקרטית, האדומה, שמנשבת ברחבי הארץ, חדרה גם ללשכת ראש הממשלה - טעות בידו.

נתניהו הבהיר אתמול לשריו, כי מקור הבעיה אינו בשוק החופשי, אלא בהעדר שוק חופשי. כלומר בבירוקרטיה של ועדות התכנון והבנייה, ובמונופול של מנהל מקרקעי ישראל.

הוא טען, ובצדק, שהוא זיהה את הבעיות הללו עם כניסתו לתפקיד, באפריל 2009, ועשה לפתרונן. אבל נתניהו יודע: כוונות טובות - רק כוונות טובות - מובילות לגיהנום. או, במקרה שלו, אל מחוץ למעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ