צפו בווידיאו: היירוטים הראשונים של כיפת ברזל

בצילומים שפורסמו על ידי משרד הביטחון, נראה יירוט רקטות הגראד בסוף השבוע, כפי שנקלטו במכשירי המעקב של כיפת ברזל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

משרד הביטחון שחרר הערב (ראשון) לראשונה צילומים של יירוטי רקטות גראד על ידי מערכת כיפת ברזל בסוף השבוע. בצילומי היירוטים, שבוצעו על ידי הסוללה שמוצבת ליד אשקלון, נראות הרקטות כפי שנקלטו במכשירי המעקב של כיפת ברזל, זמן קצר לאחר שנקלט שיגורן מרצועת עזה. במרכז התמונה נראה הגראד עד שטיל היירוט "טמיר" פוגע ומשמיד אותו.

עד כה, היו שמונה יירוטים מוצלחים של טילי גראד שבוצעו על ידי הסוללה השנייה שהוצבה ליד אשקלון לפני שבוע ושל הראשונה, שהוצבה צפונית לבאר שבע לפני שבועיים. במערכת הביטחון מדגישים שהמערכת עדיין בשלב של "ניסוי מבצעי".

בנוסף, כאשר יכולות המערכת תהיינה ברורות יותר, יהיה ניתן להימנע משיגור טילים מיירטים במקרים שבהם יוערך שאין סכנה לחיי אדם או למתקן אסטרטגי. בעתיד אמורות הסוללות להיות מוצבות בגזרות אחרות בדרום, ובהמשך גם במרכז ובצפון הארץ. אולם לעת עתה, לנוכח ההסלמה ברצועה, אין כוונה להזיזן עד שתושג רגיעה.

מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, ביקר אתמול בסוללה שליד אשקלון יחד עם מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף דורון גביש. "התחלנו ברגל ימין עם כמה יירוטים מוצלחים. זו רק ההתחלה וצריך לשים את הדברים בפרופורציה הזאת". עם זאת, נחושתן הוסיף ואמר כי מדובר ב"היסטוריה עולמית". יצוין כי הפריסה המוקדמת של סוללות כיפת ברזל נעשתה על פי החלטת הדרג המדיני, בעקבות לחצים פוליטיים שהגיעו, בין היתר, מראשי מועצות אזוריות בדרום.

משרד הביטחון נמצא בימים אלה לקראת סיכום הזמנה של ארבע סוללות נוספות של כיפת ברזל מרפא"ל.

בתוכנית הרב-שנתית החדשה של צה"ל, שצפויה להיות מאושרת עד סוף השנה הנוכחית, אמור להיכלל גם לוח זמנים להמשך ההצטיידות. בחיל האוויר מעריכים שכדי לספק הגנה לכל אזורי הארץ שנמצאים בטווח איום מרקטות קצרות-טווח, יש צורך בכ-13 סוללות כיפת ברזל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ