יישובי אזור הרי ירושלים חשופים לסכנות בגלל חור בגדר ההפרדה

ניר חסון
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
גילי כהן

החור בגדר באזור הר חברון, שממנו נכנסה החוליה, הוא כיום החור הגדול ביותר שנותר באזורים מיושבים של גדר ההפרדה. החור בגדר נמתח על פני כ-12 קילומטרים, מאזור וולאג'ה שבדרום ירושלים ועד לכפר ג'בעה, שבדרום גוש עציון (ראו מפה). העיכוב בבנייה הוא לכאורה בשל ההמתנה להכרעת בג"ץ בנושא. אך שני גורמים המכירים את הפרשה - עו"ד גיאת נאסר המייצג את התושבים הפלסטינים ושאול אריאלי, מומחה של המועצה לשלום וביטחון לענייני גדר הביטחון - טוענים כי אם המדינה היתה נחרצת ברצונה לבנות את הגדר באזור זה היא לא היתה נתקלת בבעיות.

באזור אמורות להיבנות שתי גדרות, שיקיפו למעשה את גוש עציון מהגדה המערבית משני עבריו. אלא שבגוש הזה, עתידים להיות כלואים גם 30,000 פלסטינים, שהגישו את העתירה לבג"ץ.

הדיון האחרון שהתקיים בבג"ץ בנושא היה ב-2006. אולם העתירה נוגעת בעיקר לתוואי הגדר המזרחי, זה המפריד בין גוש עציון לבין שאר הגדה. התוואי המערבי הוא הרבה פחות שנוי במחלוקת, שכן הוא עובר בסמוך לקו הירוק. לפני ארבעה חודשים פנתה נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש למדינה בשאלה אם יש כוונה לבנות בעתיד הקרוב את הגדר באזור. מאז לא התקבלה תשובת המדינה בנושא, על פי התאריך האחרון אמורה המדינה להגיב בעוד כשבוע.

בתדרוך לעיתונאים שערך אתמול מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו, הוא הדגיש כי בשנים האחרונות מקדישה המשטרה בשיתוף עם צה"ל ומג"ב משאבים כדי להתמודד עם הבעיות שיוצר החור.

ביישוב צור הדסה פנו בבקשה בעקבות רצח קריסטין לוקן להכניס פלוגת מג"ב אל היישוב. "כל עוד לא בונים את הגדר צריך לחשוב על פיתרון אחר". אומר בני גרניט, יו"ר ועדת הביטחון ביישוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ