אנשיל פפר
חיים לוינסון

קצין בכיר בצה"ל הגדיר היום (ראשון) את הירי סמוך לקבר יוסף כ"תקלה חמורה משני הצדדים". בצבא לא מגדירים את האירוע כפיגוע, ואומרים כי מהנתונים שהצטברו עד כה עולה כי שלוש המכוניות שנכנסו באופן לא מתואם לשכם ניסו לפרוץ מחסום של המשטרה הפלסטינית. השוטרים ירו תחילה באוויר ולאחר מכן ירו לעבר המכוניות. בצה"ל מדגישים כי לא היתה הצדקה לירי לעבר האזרחים.

המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם של ארבעה בני אדם שהיו בשיירת המכוניות שניסתה להיכנס לשכם. הארבעה שותקים בחקירתם ומסרבים למסור עדות בנוגע למה שהתרחש בעיר הפלסטינית.

שר הביטחון אהוד ברק גינה את הירי והנחה את צה"ל לבדוק את ההתרחשויות. ברק גם דרש מהרשות הפלסטינית לחקור את האירוע במהירות ולנקוט בכל הצעדים הנדרשים מול מבצע הירי. "אף תקלת תיאום אינה יכולה להצדיק אירוע מסוג זה וירי על חפים מפשע", מסר השר.

השוטרים שהיו מעורבים בירי נמצאים בחקירה ברשות הפלסטינית, אך עדיין לא ידוע אם הם יגיעו להיחקר גם בישראל. נציגים מהרשות מסרו לצה"ל כי אחד השוטרים טען בחקירתו כי ראה דמויות חשודות ולכן פתח באש.

מסוף שנת 2000, כאשר צה"ל התפנה מקבר יוסף בתחילת האינתיפאדה השנייה אחרי הקרב בו נהרג מדחת יוסף, סוגיית הכניסה לקבר יוסף בשכם מהווה כאב ראש משמעותי עבור כוחות צה"ל ביהודה ושומרון. למרות אזהרות הצבא ממשיכים חסידי ברסלב וקבוצות נוספות לנסות ולהגיע למקום ללא אישור בשעות לילה מאוחרות. בעבר כבר אירעו מקרי ירי לעבר מתפללים שניסו להיכנס למתחם הקבר.

בשנים האחרונות, בעקבות התיאום הביטחוני המשתפר עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, הושגו הסכמות לפיהם ניתן להכניס באופן מתואם, בדרך כלל פעם בחודש, קבוצות מתפללים לקבר יוסף. במקרים מיוחדים הצליחו גם לאפשר ביקורים מחוץ לארץ, בהם גם כוכבי קולנוע הוליוודים. בחלק מהמקרים אף התלוו למתפללים קצינים בכירים בצה"ל, כדי לעודד אותם להגיע אך ורק באופן מתואם. במקביל, הפלסטינים, בשיתוף פעולה עם ישראל, שיפצו לפני כשנה את מתחם הקבר שנהרס לחלוטין בתחילת האינתיפאדה השנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ