ביקורת גבולות | תרגיל כ"ט בנובמבר

בזמן שנתניהו מאיים לבטל את ההסכם, שאיפשר להפקיע מהפלסטינים 60% מהגדה - הפלסטינים מתכננים איך לנטרל באו"ם את מוקש ההכרה במדינה יהודית

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

אתמול גילה ברק רביד לקוראי "הארץ", כי לשכת ראש הממשלה בירושלים שוקלת להעניש את הפלסטינים על הכרזה על מדינה - בביטול הסכם אוסלו. "האיום" הזה מזכיר את הברנש שמאיים כי יקצץ את אפו שלו, אם זולתו יסרב לציית לו. אם הסכם אוסלו לא היה קיים, בנימין נתניהו היה צריך להמציא אותו.

את המסמך הזה, בעיקר את הסעיף שהפקיע מידי הפלסטינים 60% מהגדה (שטח C) ומסר אותם לשימושם הבלעדי של המתנחלים, הימין צריך לשמור בכספת ולהפקיד עליה את סיירת מטכ"ל. זו הסיבה לכך ש"האיום" הילדותי הזה, שמרחף באוויר מאז ששר החוץ אביגדור ליברמן ניפנף בו בפני שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, לפני כחודש - אינו עושה רושם על מחמוד עבאס (אבו מאזן). הנשיא הפלסטיני מוסיף לגייס תמיכה בינלאומית להצבעה הצפויה באו"ם בחודש ספטמבר.

יועציו של נתניהו, ששלפו את "האיום", יכולים ללמוד מהצוות של עבאס פרק או שניים בדיפלומטיה ובתקשורת. השיעור האחרון והמעניין במיוחד עוסק בנטרול מוקש ההכרה בישראל כבמדינה יהודית, שנתניהו הניח לרגליהם של הפלסטינים; במהלך ביקורו באנקרה בסוף השבוע רמז עבאס, שנוסח הצעת ההחלטה, שתונח לפני מועצת הביטחון והעצרת הכללית, יכלול אזכור מפורש של החלטה 181 של העצרת מכ"ט בנובמבר 1947 - אותה החלטה שבה הוכרז על הקמתה של המדינה היהודית. ההצעה תכלול גם ציטוט מהכרזת העצמאות הפלסטינית מדצמבר 1988, שהסתמכה על החלטה 181, ואף ציינה במפורש שאותה החלטה "חילקה את פלסטין לשתי מדינות - האחת ערבית והשנייה יהודית".

בראיון ליומון "אל-חיאת" הדגיש יועצו הקרוב של עבאס, עזאם אל-אחמד, את השימוש בהחלטה 181 כבמקור הסמכות בכל הנוגע להגדרתן של שתי הישויות המדיניות השכנות. בכך הוציאו הפלסטינים את האוויר מבלון המדינה היהודית של נתניהו, שהשדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק הצליחה למכור לנשיא אובמה.

במאמר שפירסם בסוף השבוע האחרון בכתב העת המקוון "Foreign Policy", מגלה דניאל לוי, מבכירי המכון הוושינגטוני New America Foundation, כי במפגש של ראשי הקוורטט שהתקיים בשבוע שעבר בוושינגטון, ביקשה שרת החוץ הילרי קלינטון ממזכ"ל האו"ם ומעמיתיה מהאיחוד האירופי ומרוסיה לתמוך בהצהרה הכוללת את הנוסח "שתי מדינות לשני עמים - ישראל כמדינה יהודית ומולדת לעם היהודי".

לוי, שמסתמך, לדבריו, על מקור בכיר ביותר בקוורטט, מוסיף, שקלינטון לא הסתפקה בכך; בשעה שהפלסטינים נאחזים בנאומו של אובמה במשרד החוץ האמריקאי ב-19 במאי (גבולות 4 ביוני 1967 וחילופי שטחים בהסכמה, כבסיס למו"מ), שרת החוץ האמריקאית הניחה לפני הקוורטט את נאומו של הנשיא, שנישא כעבור כמה ימים בוועידת השדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק לאמור: "הצדדים עצמם יקיימו מו"מ על הגבול בין ישראל לפלסטין, שיהיה שונה מזה שהיה קיים ביוני 1967. הוא יביא בחשבון את השינויים שחלו בשטח במשך 44 השנים האחרונות, כולל המציאות הדמוגרפית החדשה והצרכים של שני הצדדים". הנוסח זהה כמעט למכתב שהנשיא בוש שלח לאריאל שרון בתמורה לנסיגה מעזה. אובמה הציע אותו לנתניהו בחינם.

כבונוס, האמריקאים ביקשו שהקוורטט יצהיר, כי פתרון שתי המדינות לא יושג על ידי מהלך באו"ם, וגם שאין לצפות משום מדינה שתנהל מו"מ עם ארגון טרור שנשבע להשמידה. ומה ארה"ב הציעה לקוורטט כתחליף להצבעה באו"ם ולפיוס בין הפלגים הפלסטינים? "קריאה לצדדים לשוב למו"מ ישיר, שיתחיל בעבודת הכנה כדי למקסם את סיכויי הצלחתו". נתניהו לא היה מנסח את הלא כלום הזה טוב יותר. אין פלא שמפגש הקוורטט הסתיים בלא כלום. נראה שתרגיל 181 לא יספיק כדי להדוף את הווטו של אובמה במועצת הביטחון. ספירת הקולות באולם המליאה בספטמבר 2011, בהצבעה על פלסטין העצמאית, יהיה מבחן העצמאות של גרמניה וצרפת, בריטניה וספרד, איטליה ויוון.

קול ישראלי אחר

ואולי, בין פגישה עם יועץ פוליטי לאסיפת בחירות בבית כנסת, יתפנה אובמה לעיין בדיווח של המועצה לביטחון לאומי ושל משרד החוץ שלו על פגישותיהם עם נציגי המועצה הישראלית לשלום ולביטחון.

האלופים במילואים נתי שרוני ושלמה גזית, תא"ל (במיל') נחמיה דגן, אל"מ (במיל') שאול אריאלי וגלעד שר, מי שעמד בראש המטה של ראש הממשלה אהוד ברק, וכן הדיפלומטים הבכירים בדימוס אילן ברוך ואלון פנקס, באו לארה"ב בהזמנת ארגון השלום היהודי ג'יי סטריט. במהלך מסע הסברה מחוף אל חוף, שנפתח אתמול בוושינגטון, הם ינסו לשכנע את ראשי הממשל והקונגרס, כי בניגוד לדברים ששמעו מנתניהו גבולות 67' הם בני הגנה במסגרת הסכמי שלום וסידורי ביטחון מוסכמים.

חברי המשלחת, בהם חותמי עצומת "ישראל יוזמת", שמאמצת את יוזמת השלום הערבית כבסיס למו"מ, יטענו שיש פרטנר פלסטיני (לא בטוח שהם יוכלו לומר זאת על הצד הישראלי), ושיש ביכולתם אף להציע תוכניות להסדר כולל עם העולם הערבי. בהמשך השבוע חברי המשלחת יביאו את הקול הישראלי האחר לקהילות היהודיות הגדולות בארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ