עריקאת מאיים: "יש לפרק את הרשות, לזרוק לאמריקאים את המפתחות בפנים"

הבכיר הפלסטיני תקף את ארה"ב וישראל: "אם ארה"ב רוצה שהרשות תמשיך להתקיים, המחיר הוא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש מחלקת המו"מ ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, תקף שלשום בחריפות רבה את ארה"ב וישראל, בתדרוך סגור שנתן ליותר מ-90 שגרירים פלסטינים באיסטנבול. עריקאת הדגיש כי אם ארה"ב תמשיך לבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם, צריך יהיה לפעול לפירוק הרשות הפלסטינית. "אבו מאזן צריך לזרוק להם את המפתחות בפנים", אמר.

התדרוך של עריקאת היה חלק מכנס השגרירים הפלסטינים שהתקיים בימים האחרונים באיסטנבול, כהכנה להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם בחודש ספטמבר, על הכרה בפלסטין בגבולות 1967, כמדינה שלא תהיה חברה מלאה באו"ם.

עריקאת. תצלום: דניאל בר-און

בין הבכירים שנאמו בכינוס, היה עריקאת מהיותר תוקפניים. "אם ארה"ב רוצה שהרשות תמשיך להתקיים, המחיר הוא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים", אמר, לפי תמליל דברים שהתפרסם בעיתון אל-איאם. "אבל אם ארה"ב תטיל וטו על קבלת פלסטין לאו"ם במועצת הביטחון, תשתמש בסיוע הכלכלי לרשות לסחיטה פוליטית ותשאיר את ישראל כמקור הסמכות, אז לדעתי, הרשות הפלסטינית צריכה לחדול להתקיים. אני חושב שאבו מאזן צריך לזרוק להם את המפתחות בפנים".

אתמול חשף "הארץ" שהיועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, בוחן אפשרות לביטול הסכמי אוסלו בתגובה למהלכים פלסטיניים חד-צדדיים לאחר ההצבעה באו"ם. "פעולות ישראל בשטח ביטלו למעשה את אוסלו כבר לפני שנים רבות", אמר אתמול עריקאת, בעקבות הפרסום ב"הארץ".

דברי עריקאת באיסטנבול מורים שגם בצד הפלסטיני חושבים שאבד הכלח על הסכמי אוסלו.

"המצב הוא שיש רשות פלסטינית שנולדה מהסכם בין אש"ף לבין ישראל", אמר עריקאת לשגרירים הפלסטינים. "הרשות נועדה להיות אמצעי לעם הפלסטיני לעבור מכיבוש לעצמאות בתוך חמש שנים, אבל הממשלות הישראליות השונות פעלו לפרק את הרשות מסמכויותיה המשפטיות, המדיניות, הביטחוניות והכלכליות. מבחינת ישראל, אפשר להמשיך במצב הזה עוד אלף שנה".

עריקאת קרא לבחון מחדש את תהליך השלום שניהל אש"ף עם ישראל ב-20 השנים האחרונות. "השארת המצב כפי שהוא כעת תהרוס את הסוגיה הפלסטינית", אמר. "יש לרשות הפלסטינית משימה ששמה עצמאות. דעתי האישית היא שאם הרשות לא יכולה להשיג עצמאות, מוטב שלא תתקיים בכלל".

עריקאת ביקש מהשגרירים הפלסטינים לארגן הפגנות המוניות של הקהילות הפלסטינית בכל העולם ביום הגשת הבקשה לאו"ם, וביום שבו ינאם יו"ר הרשות אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ