השגריר בא"ום פרושאור לפלסטינים: מי יגיש את ההצעה, עבאס או חמאס?

שגריר ישראל באו"ם תקף את המשקיף הפלסטיני בדיון על המזה"ת לקראת ספטמבר: "פעולה חד צדדית לא תביא שלום"

שלמה שמיר
ברק רביד
(ניו יורק)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ברק רביד
(ניו יורק)

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, אמר הערב (שלישי) בנאומו במסגרת הדיון החודשי על המזרח התיכון במועצת הביטחון של האו"ם כי "פעולה חד צדדית לא תביא שלום לאזורנו. יוזמת הפלסטינים באו"ם עשויה להיות אטרקטיבית על פני השטח - אך דה-פקטו היא מסיטה אותנו מהדרך האמיתית לשלום".

פרושאור פנה למשקיף הפלסטיני ריאד מנסור ותקף את המהלך הפלסטיני באו"ם. "בשם מי תגיש את הצעת ההחלטה לאו"ם בספטמבר? עבאס או חמאס? אכרם הנייה או איסמעיל הנייה? האם יהיה זה בשם הרשות הפלסטינית וארגון החמאס, הקורא להשמדת ישראל ורצח יהודים?", אמר פרושאור.

השגריר הישראלי הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית להיות חד-משמעית כלפי ההנהגה הפלסטינית ולהתנגד למהלך באו"ם. "צריך לומר שאין קיצורי דרך", הדגיש פרושאור. "אי אפשר לעקוף את הדרך לשלום. עליכם לעשות פשרות וויתורים. עליכם לרדת מהכביש ללא מוצא של פעולות חד צדדיות ולחזור לעבודה הקשה של עשיית שלום".

פרושאור הוסיף: "מר מנסור, שוררת אי וודאות לגבי ההנהגה הפלסטינית - עתידה של הממשלה הפלסטינית המתהווה, קבלת תנאי הקוורטט, תהליך השלום, שליטה על כוחות הביטחון ועוד שאלות רבות אחרות. ישראל והקהילה הבינלאומית צריכות לקבל תשובות ברורות לגבי משמעות הסכם האחדות של הפלסטינים. מבחינת ישראל, האחדות הפלסטינית בינתיים מתבטאת בירי על אזרחיה וחסינות למחבלים. ההנהגה הפלסטינית טוענת כי עד ספטמבר הם יהיו מוכנים להיות מדינה, אבל אפילו התנאי הבסיסי ביותר לקיומה של מדינה עדיין לא מתקיים וזה שליטה אפקטיבית של הרשות הפלסטינית על שטחיה. החמאס עדיין שולט באופן מלא בעזה".

במה שהצטייר כמאמץ מיוחד מצד השגריר לערער מראש את המשמעות של ההכרזה החד-צדדית על מדינה פלסטינית הצפויה במושב המליאה בספטמבר, דחק פרושאור בקהילה הבינלאומית להבהיר להנהגה הפלסטינית כי "אנחנו צריכים פתרונות ולא החלטות. דיאלוג ולא מונולוג. שיחות ישירות ולא הצהרות חד-צדדיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ