רמטכ"ל החמאס בגדה הוציא לפועל פיגוע מהכלא

ממודיעין השב"כ עולה כי ראש הזרוע הצבאית של הארגון איברהים חאמד, שנמצא בבידוד בכלא הישראלי כבר חמש שנים, ממשיך להוות "סכנה חמורה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה שנמצא במעצר בישראל, אמנם שוהה בבידוד מלא כבר חמש שנים, אך עדיין הצליח לתכנן ולהוציא לפועל פיגוע ירי בגדה לפני כשנה. כך עולה ממידע מודיעיני של השב"כ.

חאמד, תושב סילוואד, נעצר במאי 2006. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא אחראי למותם של 46 ישראלים בפיגועי התאבדות בתחילת האינתיפאדה השנייה. לפי טענת השב"כ, הוא אחראי בסך הכל למותם של 90 ישראלים, והוא מהווה "פורץ דרך בתחום הטרור האסטרטגי" ו"מודל לחיקוי". משפטו מתנהל בבית המשפט הצבאי בעופר.

החמאס דורש את שחרורו של חאמד במסגרת עסקת גלעד שליט, אך ישראל מתנגדת לכך בתוקף. מאז נעצר חאמד, הוא נמצא בבידוד מלא בבית הכלא בישראל. לאחרונה הוא עבר מכלא איילון (שם שהה בתא ששימש שנים את זאב רוזנשטיין) לכלא השרון. כמו כן, לחאמד אסור לקבל ביקורים בבית הכלא, למעט עורכי דינו. אשתו וילדיו אמנם גורשו לירדן עוד בשנת 2003, אך גם אמו וקרובי משפחה אחרים מנועים מלבקרו.

בשבוע שעבר נערך דיון חצי שנתי בבית המשפט המחוזי מרכז, בדבר השארתו של חאמד בהפרדה מיתר האסירים. על פי החומר הגלוי שהוגש לבית המשפט, מידע עדכני "מצביע על מעורבותו בהכוונת פיגוע ירי מהכלא, במהלכו נפצעו שני ישראלים. מדובר בפיגוע שהתרחש ב-1.9.2010 בצומת רימונים. הוא מהווה סכנה חריגה וחמורה גם מתוך כותלי הכלא".

בפיגוע המדובר נפצעו בינוני וקל שני ישראלים, זוג המתגורר במעלה אפרים. המחבלים עקפו את הרכב בו נסעו הישראלים, וירו לעברם מרובה קלצ'ניקוב. בני הזוג גילו תושייה, זינקו מהרכב והסתתרו בוואדי סמוך, ובכך הצליחו להסתתר מהמחבלים, שלא הצליחו לאתר אותם ונמלטו מהמקום.

שלושת חברי החוליה, תושבי סילוואד, נעצרו על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. במארס פורסם ב"הארץ" כי בחקירתם התברר שמטרתם המקורית היה להרוג את בני הזוג, ולשם כך, הוכנו מבעוד מועד בורות בסילוואד, שם תיכננו לקבור את הגופות. חוליה זו היא אחת מחמש חוליות נוספות שנעצרו בשנה האחרונה, בחשד שתיכננו פיגועי חטיפה בגדה.

השופטת קלרה רג'יאנו קיבלה את בקשת המדינה וכתבה "שוכנעתי כי הידיעות המודיעיניות מקימות חשש של ממש, לפיו הוצאתו (של איברהים חאמד) מהפרדת יחיד עלולה לסכן את ביטחון המדינה. מדובר ברצף של ידיעות מודיעיניות עד לעת האחרונה, המצביעות על פעילותו של המשיב גם כאשר הוא מוחזק בהפרדה".

עו"ד סמדר בר-נתן, פרקליטתו של חאמד מטעם הסנגוריה הציבורית, אמרה בתגובה כי "ההליך להפרדת אסיר הוא כזה שכמעט ולא ניתן להתגונן בפניו, כיוון שהוא מתבצע כולו על סמך חומר חסוי. לא ברור כיצד ממשיכים מצד אחד להחזיק אותו בהפרדה ומצד שני לטעון שהוא ממשיך להוות סכנה ביטחונית".

מהשב"כ ומהשב"ס ביקשו לא להתייחס לידיעה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ