מחאת הדיור: החיוכים לא כיסו על ההיסטריה של בנימין נתניהו ויובל שטייניץ

נתניהו ושטייניץ לא עשו עבודת מטה ולא בדקו אלטרנטיבות. תחת זה הציג רה"מ תוכנית שהוא לא מאמין בה והיא לכל היותר פתרון נקודתי

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

החיוכים המופגנים, הבדיחות החבוטות והסחבקיות הדביקה שאפיינו אתמול את נתניהו ושטייניץ במסיבת העיתונאים לא יכלו לכסות על הלחץ העצום שהם מצויים בו.

הם לא עשו עבודת מטה, לא בדקו אלטרנטיבות, לא חישבו כמה זה עולה, אלא הגישו בתוך יומיים כמה צעדים חפוזים, בניסיון לשכנע את יושבי האוהלים בשדרות רוטשילד שמדובר במשהו רציני. אבל ברוטשילד הריחו את הפחד שלהם, את ההיסטריה שבה הם מצויים, ודחו את התוכנית בבוז. במקום מיתון המחאה הם יקבלו עכשיו גלי מחאה גדולים יותר.

נתניהו הציג בהתלהבות מופגנת תוכנית שהוא כלל אינו מאמין בה. הוא אינו מאמין בפתרונות נקודתיים, לא בהנחות מלאכותיות לקבוצות מסוימות ולא בהכוונת המחירים מלמעלה. הוא מאמין בשוק חופשי, בכוחות הביקוש וההיצע, בכלכלת שוק. אם כך, מדוע הגיש את "תוכנית ארבעת הסעיפים"? כי הציבור דורש פעולה. כי הוא רצה להראות לכולם שהוא "עושה", שהוא "שולט", שהוא "מאזין למחאה".

נבחן כאן את ארבעת הצעדים:

1. קרקע בחצי מחיר במכרזי "מחיר למשתכן". זה נשמע טוב, אבל מי יקבל את הדירה הזולה? מה יהיו הקריטריונים? כמה זה יעלה בתקציב? הרי אנחנו יודעים שעד כה מי שקיבלו את רוב הדירות הזולות ממשרד השיכון היו משפחות חרדיות. אז מי יתקע לידינו שעכשיו לא יקבלו אותן מקורבים אחרים? צריך להבין שעל כל זוג שיקבל דירה מוזלת אחת ויהיה מאושר, יישארו בצד אלף שלא יקבלו כלום ויישארו עם המחירים המנופחים. כלומר, מספר הממורמרים יהיה גדול בהרבה ממספר המאושרים. וכל זאת, אם התוכנית הזו בכלל תצא לפועל, כי יש מרחק רב בין דיבורים למעשים. הרי שנתיים וחצי הציג נתניהו רפורמה חשובה במינהל מקרקעי ישראל, שעד היום עוד לא עברה בכנסת.

2. שכירות מוזלת ומפוקחת. גם כאן מדובר באותו פטנט של הנחה על מחיר הקרקע. אבל הציבור הישראלי אינו אוהב לגור בשכירות. הוא רוצה ארבעה קירות שיהיו שלו ויספקו לו ביטחון. הדירות להשכרה ייבנו בסטנדרט נמוך, ואני מוכן להמר שהן ייראו כמו שיכוני עוני כעבור שנים ספורות. מזכיר קצת את הבתים בתל-אביב שהתפוררו לאטם, בחסות "חוק הגנת הדייר".

3. דיור מסובסד לסטודנטים. כאן הולכת המדינה צעד אחד נוסף ונותנת את הקרקע חינם ממש. אבל מדובר בבניית מעונות, והרי אתה לא לעד סטודנט, אלא שלוש או ארבע שנים. אז מה יהיה אחר כך? כאן מדובר כנראה בסוכריה שניתנה לראשי אגודת הסטודנטים, כדי שיעזבו את המאהל בשדרות רוטשילד. אבל הם לא נפלו בפח.

4. הוזלת התחבורה הציבורית לסטודנטים. הרעיון הוא שסטודנטים יגורו מחוץ לעיר הגדולה, במקומות זולים יותר, ומשם יסעו לתל אביב. אחד מהחבורה נתן את הדוגמה של לגור בלוד וללמוד בתל אביב. הם אומרים זאת משום שהוא לא נסע מעולם בתחבורה ציבורית. שינסה להגיע בזמן, שיתגבר על התקלות והאיחורים והפקקים. שינסה להגיע בתחבורה ציבורית לתל אביב ביום שישי בערב... שינסה לנוע בתוך תל אביב בתחבורה ציבורית, לאחר השינויים לרעה שהכניס שר התחבורה ישראל כץ. לא לחינם הצעירים רוצים לגור בתל אביב. פשוט אין תחבורה ציבורית נורמלית שתאפשר לגור מחוץ לעיר. ההנחה של 50% היא סתם שוחד למי שכבר נוסע ממילא. זה לא יעביר אף אחד ללוד.

האם צריכים להמשיך במחאה על אף צעדי נתניהו? דברו על זה בפייסבוק

והעיקר: כל ארבעת הצעדים הללו אינם מגדילים את מספר הדירות, ולכן לא מורידים את מחירן לכל עם ישראל. מה כן יוריד? מה שיוריד את המחירים הוא חיסול הגוף הקרוי מינהל מקרקעי ישראל. זהו דינוזאור עתיק המחזיק בידיו 93% מאדמות המדינה, אך משחררן לאט-לאט, כמו בעינוי סיני, במטרה להשיג מקסימום הכנסה. בדיוק כמו שפועל כל מונופול. הוא רק שוכח שאת מחירי הקרקע האדירים משלמים אזרחי המדינה המסכנים, דרך מחירי הדירות המופרזים. ויש גם את הביורוקרטיה. אלה שש ועדות מחוזיות לתכנון ובנייה, המעכבות כל תוכנית שעוברת דרכן עם דרישות שונות ומשונות, שגורמות לכך שישראל ניצבת במקום ה-121 בעולם בזמן הדרוש להשגת אישור בנייה. וככל שזמן אישור התוכניות ארוך יותר, כך יש פחות דירות בשוק, וכך מחירן עולה.

לכן הצעדים שכן ראויים להתבצע עכשיו נוגעים לשני גופים אלה. האחד הוא להעביר בכנסת את החוק שיהפוך את המינהל ל"רשות מקרקעין" שתציף את המדינה בקרקע, והשני הוא להעביר את חוק הווד"לים שיזרז את אישור תוכניות הבנייה.

אלה שני צעדים אמיתיים, שאם יבוצעו במהירות וביעילות, דווקא כן יורידו את מחירי הדירות לכל עם ישראל, באופן קבוע ולאורך זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ