הממשלה מכשירה בחוק את אחיזת עמותת הימין בגן הלאומי בסילוואן

תיקון לחוק, שהשבוע חודש המהלך לאישורו נועד בין השאר להכשיר את פעילות עמותת אלע"ד הפועלת לטענת מספר גורמים לייהוד מזרח י-ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה וקבוצת ח"כים בראשות ישראל חסון (קדימה) חידשו השבוע את המהלך לאישור תיקון לחוק הגנים הלאומיים, שיאפשר העברת גנים לתאגידים בבעלות פרטית. המהלך נועד, בין השאר, להכשיר את פעילות עמותת אלע"ד, המנהלת כיום את הגן הלאומי "סובב חומות ירושלים". ארגוני שמאל טוענים שהשליטה בגן, החולש על חלק גדול מהכפר סילוואן, תאפשר לאלע"ד להעמיק את הפעילות לייהוד האזור. גם עמותת "אדם טבע ודין" תקפה בחריפות את המהלך, בטענה שהוא מסכן נכסים ציבוריים.

ביום ראשון אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעה לתיקון חוק הגנים הלאומיים, שמאפשרת העברת גנים לאומיים לניהול תאגידים ללא מטרות רווח. אלו יכולים להיות גם תאגידים בניהול פרטי, שעל פי הגדרת התיקון לחוק בין מטרותיהם: "הנצחת ערכים שיש להם חשיבות היסטורית, ארכיאולוגית, אדריכלית וטבעית". התיקון לחוק אושר היום בקריאה הטרומית והוא יעבור לוועדת הפנים והגנת הסביבה להכנה לקריאה ראשונה.

ח"כ חסון הודה כבר לפני כמה חודשים שהמהלך נועד בין השאר לסכל מהלך שיזמה עמותת "עיר עמים", שעתרה לבג"ץ נגד המשך המצב שבו עמותת אלע"ד מנהלת את הגן הלאומי. בעתירה נטען שהעמותה פועלת בעיקר להרחבת הנוכחות היהודית בתוך שכונות ערביות.

"אנחנו מקדמים את התיקון לחוק בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, המבקש להבטיח שלא ייעשה בו שימוש לרעה", אמר אתמול חסון.

לדברי מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, הצעת התיקון לחוק תיצור מצב שבו עמותות יירשמו כפועלות למען הנצחת ערכי מורשת וסביבה, מה שיעניק להן זכויות ניהול ותפעול של אתרי מורשת וטבע בעלי חשיבות עליונה. יש לציין שגם רשות הטבע והגנים הזהירה מפני ההשלכות של העברת גנים לאומיים לניהול גופים שאינם בבעלות המדינה.

לצד זאת, בעמותת "עיר עמים" רואים באחיזה של עמותת אלע"ד בגן הלאומי את הכלי המרכזי שמאפשר לה לממש את האג'נדה שלה לייהוד מזרח ירושלים. בזכות הגן הלאומי יצרה העמותה קשרים ענפים עם גורמי שלטון, בהם רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, משרד התיירות ועיריית ירושלים. הגן גם נתן לעמותה גם את אפשרות להשתתף בהליכי התכנון באזור וגם העריף עליה תקציבים ותרומות.

באלע"ד, מנגד, מצביעים על הצלחתם בניהול הגן, מכ-10,000 מבקרים בשנה לפני עשור הפכה עיר דוד לאחד מהגנים הלאומיים הפופולריים בישראל, שמארח כחצי מיליון מבקרים בשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ