צפריר רינת
צפריר רינת

בג"ץ אסר היום (רביעי) על הפעלת המכון לטיהור שפכים של עופרה, שהוקם בניגוד לחוק על קרקע פלסטינית פרטית. השופטים קבעו שכל עוד לא תמצא דרך לקדם הליך תכנון ואישור חוקי של המתקן שנועד לשמש את ההתנחלות, לא ניתן יהיה להשתמש בו.

מתקן השפכים של עופרה. תצלום: דרור אטקס

החלטת השופטים ניתנה בעקבות עתירה שהגישו תושבי הכפר הפלסטיני עין יברוד באמצעות ארגון "יש דין" נגד מכון הטיהור שהוקם על קרקע הנמצאת בבעלותם. במהלך הדיונים בבית המשפט מסרה המדינה תגובה שבה הודתה שנפלו כשלים רבים בהליך הקמת המכון וכי הוא אכן הוקם ללא ההיתרים הנדרשים על קרקע בבעלות פלסטינית פרטית.

עם זאת טענה המדינה שיש הכרח לטפל בבעיות השפכים באזור על מנת למנוע זיהום סביבתי חמור ולכן גובשה הצעה להפקיע את השטח לצרכי ציבור ובכך לאפשר את הפעלת המכון. כמו כן נטען שהוא ישרת גם את הכפרים הפלסטינים באזור.

מאחר שהליך הכשרת המכון לא התקדם דיו קבעו השופטים שלא ניתן להפעיל את המתקן. הם גם פסקו שהמדינה והמועצה האזורית מטה בנימין שבשטחה נמצא המכון, ישלמו לעותרים את הוצאות המשפט.

"פרשה חמורה ופלילית לכאורה"

בתגובה להחלטת בית המשפט אמר עורך הדין מיכאל ספרד מהצוות המשפטי של ארגון "יש דין": "בפני בית המשפט נחשפה פרשה חמורה ופלילית לכאורה, שבמסגרתה רשויות שלטון גזלו בניגוד לחוק קרקע פרטית פלסטינית ובנו עליה על בסיס היתר בנייה פיקטיבי מתקן בהשקעה של מיליוני שקלים. לקוחותיי טרם קיבלו את אדמתם בחזרה וארגון יש דין יסייע להם במאבקם לתיקון העוול".

לאחרונה התברר שמכון טיהור השפכים בעופרה אינו היחידי שהוקם על קרקעות בבעלות פלסטינית פרטית מבלי שהוסדר הבסיס החוקי לכך.

על פי בדיקתו של דרור אטקס, תחקירן העוקב אחר הבנייה בהתנחלויות, בהתנחלות אלקנה הוגשה בקשה לשדרוג מכון טיהור שפכים עוד לפני שהושלם במקום הליך של הפקעת הקרקע. בימים אלה נמצא הצו בהליכי תיקון והתאמה שאמור לאפשר להתנחלות לבצע את שדרוג המכון.

בהתנחלות כוכב השחר הוקם מכון טיהור חדיש, אבל גם במקרה הזה התברר שיש חוסר התאמה בין צו תפיסת הקרקע שהוציא המנהל האזרחי ואפשר את הקמת ההתנחלות בשנות השמונים לתוכנית הבנייה של מכון הטיהור. המפות מראות שהמכון נמצא מחוץ לצו התפיסה, על קרקע פרטית. במקרה של התנחלות אלון מורה התברר שמכון טיהור השפכים הוקם על קרקע שאינה בבעלות המדינה והיא לא נכללה בתוכנית המתאר של ההתנחלות.

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה:"אנו רואים בסוגיית איכות הסביבה ובטיפול בשפכים בפרט סוגייה מהותית בעלת חשיבות עליונה ועושים מאמצים רבים גם לחיבור כפרים פלסטינים למערכות טיהור. יחד עם זאת, קיימים מקרים של מחלוקות מקרקעין, אשר חלקן נמצאות בעבודת מטה להסדרה בימים אלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ