שר הפנים אלי ישי חתם על הקמת 8,000 יחידות דיור לעיר חרדית

ישי חתם על תוכנית המתאר של העיר חריש שתוקם בוואדי ערה. ח"כ זחאלקה: אלי ישי מצית אש באזור

צפריר רינת
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
ג'קי חורי

מצוקת דיור אחת של הציבור - זו של החרדים, זכתה הערב (ראשון) למענה חלקי לאחר ששר הפנים, אלי ישי, חתם על תוכנית המתאר של העיר החרדית חריש שתוקם ליד ואדי ערה. במסגרת התוכנית תתאפשר הקמתן של 8,000 יחידות דיור. במקביל נמשך הליך האישור של תוכנית מתאר נוספת במסגרתה יבנו 1,500 יחידות דיור שישתלבו גם הם בעיר החדשה. בסך הכל העיר מתוכננת לאכלס 50,000 תושבים.

תוכנית המתאר אושרה כבר לפני חודש במועצה הארצית לתכנון ובנייה וחתימת השר היתה רק הליך פורמלי. הליך התכנון הכולל של העיר נעשה במתכונת יוצאת דופן על מנת לקצר את לוחות הזמנים. לשם כך הוקמה ועדת תכנון מיוחדת עם סמכויות רחבות והיא מקדמת במהירות את תוכניות הבנייה.

חריש. תושבי המקום הנוכחיים חוששים כי יאלצו לעזוב את בתיהם. תצלום: נמרוד גליקמן

בחריש תוכננה לקום בעבר עיר ובה 4,000 יחידות דיור, אולם בסופו של דבר הישוב לא התפתח וכיום גרות במקום רק כמה מאות משפחות - חלקן דתיות וחלקן חילוניות. משרד הבינוי והשיכון החליט שזהו שטח מתאים להקמת עיר שתספק פתרונות דיור לחרדים ולכן יזם את הקמת העיר החדשה, תוך הרחבת השטח הבנוי שאושר בעבר.

חלק מתושבי הישוב הקיים נאבקים בעיר החדשה וטוענים שהיא תיאלץ אותם לעזוב את בתיהם. הם הגישו התנגדויות לתוכניות הבנייה וגם עתרו לבתי המשפט נגד הקמת עיר לאוכלוסיה החרדית בלבד, אולם עד עתה כשלו כל מאמציהם.

לפני חודשיים התפרסמה החלטה של ועדת ערר ארצית שדנה בנושא וקבעה שניתן באופן עקרוני להקים עיר עבור האוכלוסיה החרדית בלבד.

בעקבות החלטתו של ישי האשים חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) את שר הפנים כמי שמצית אש באזור ואדי ערה. "הממשלה מחליטה להרחיב את העיר חריש ולחנוק את הישובים הערבים באזור ואדי ערה. אני קורא לציבור החרדי לא לשתף פעולה עם תוכנית הממשלה, לא לבוא לגור בעיר חריש ולא לשמש כלי בידי הממשלה המעוניינת להשתלט על מה שנשאר מהישובים הערבים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ