יקיר שגב, מחזיק תיק מזרח ירושלים בעיריית י-ם: מדינת ישראל ויתרה על השכונות שמחוץ לחומת ההפרדה

"חוץ מהימין החצי הזוי, אני לא מכיר אנשים שרוצים להחיל ריבונות ישראלית באזורים אלו", אמר שגב, שנחשב איש ימין

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

יקיר שגב, מחזיק תיק מזרח ירושלים בעיריית ירושלים ומקורבו של ראש העיר, ניר ברקת, הודה בהתבטאות נדירה שהשכונות הפלסטיניות שנותרו ממזרח לגדר ההפרדה "הן כבר לא חלק מהעיר".

כ-50 אלף פלסטינים, תושבי ירושלים בעלי תעודות זהות, מתגוררים מחוץ לגדר ההפרדה, רובם בצפון ירושלים, בשכונות השלום ושכונת כפר עקב. אזורים אלו סובלים ממצב של כמעט אנרכיה, שכן הרשויות הישראליות - העירייה, המשטרה וחברות השירותים השונות - כמעט ולא נכנס לאזורים הללו והרשויות הפלסטיניות נמנעות גם הן מלהכנס למקומות הללו, מכיוון שהסכמי אוסלו אוסרים עליהן לפעול בתחומי ירושלים.

שגב, המזוהה גם כאיש ימין דיבר בכנס שארגנו המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בירושלים ו"תא אופק", תא המפלגה באוניברסיטה העברית, אתמול. הוא אמר כי "המציאות שנוצרה בשטח היא בלתי הפיכה והוסיף כי לבניית הגדר היו מטרות פוליטיות - דמוגרפיות ולא רק ביטחוניות. "לעיריית ירושלים כיום אין כל תפקיד בניהול אותן שכונות ואין לה את היכולת להתמודד עם המצב המורכב אליו נקלעו כ-55 אלף תושביהן".

"מדינת ישראל ויתרה. הן מחוץ למרחב הטיפול של מדינת ישראל ובודאי של העירייה. מבחינת כל ביטוי מעשי - זה רמאללה. חוץ מהימין החצי הזוי, אני לא מכיר אנשים שרוצים להחיל ריבונות ישראלית באזורים אלו".

"כדי להתמודד עם בעיות מזרח ירושלים צריך להחליט על העתיד הפוליטי של העיר. קשה לשכנע מקבלי החלטות, את משרד האוצר, להתגייס לטובת מזרח ירושלים כאשר לא ברורה עתידו הפוליטי".

שגב גם התבטא נגד הקמת התנחלויות יהודיות בלב השכונות הערביות, אך הוסיף שאין זה בשליטת העירייה. "הוועדה המקומית מקבלת החלטה פשוטה: זה אזור למגורים? בעל הנכס הגיש תוכנית? אם אין סיבה תכנונית, למה לא לאשר לו, כי הוא יהודי? אני חושב שזה רעיון גרוע לבנות שכונה יהודית באמצע שועפאת, באמצע אזור ערבי. אתה יכול להיות לא מרוצה ממה שעושה עמותת אלע"ד, אך בסופו של יום, אם תושב סילוואן מוכר את הבית לעמותה יהודית, בעסקה מרצון, אז מי אתה שתערב ותגיד לו לא? עיריית ירושלים לא תחליט מי גר איפה".

"אני חושב שליהודים יש זכות לגור בכל מקום בעיר, זכותו של יהודי לגור באמצע שועפאת, אני יכול לאסור זאת? האם אני אוהב את זה? לא. אני לא אוהב שחרדים קונים דירות באמצע קריית יובל, אני יכול לאסור זאת? נגן על זכותם של יהודים כמו שנגן על זכותו של ערבי לגור במקום אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ