ראש הממשלה נתניהו אישר: תוקם גדר בגבול עם מצרים בעלות 1.5 מיליארד שקל

בשלב הראשון יוקמו שני קטעים של גדר - ליד אילת וליד רצועת עזה. נתניהו: "לא נרשה לעשרות אלפי עובדים לא חוקיים להציף את המדינה"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישר היום (ראשון) הקמת גדר בגבול עם מצרים למנוע חדירה של מסתננים ומהגרי עבודה מאפריקה וכן חדירה של מחבלים לשטח ישראל.

בדיון שנערך היום בלשכת ראש הממשלה, הוצגו שתי תוכניות להקמת גדר בגבול, האחת של מערכת הביטחון בעלות של 1.5 מיליארד שקל, ותכנית של מע"צ בעלות של 2.2 מיליארד שקל. בדיון הוחלט לאמץ את הצעת מערכת הביטחון.

בשלב הראשון יוקמו שני קטעים של גדר - ליד אילת וליד רצועת עזה. בנוסף למכשול הפיזי של הגדר, יותקנו גם אמצעים טכנולוגים מתקדמים שמטרתם לאתר מסתננים ומחבלים עוד לפני שאלה יגיעו לגדר.

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הדיון כי מדובר בהחלטה אסטרטגית. "המטרה היא להבטיח את אופיה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל", אמר נתניהו. "נישאר פתוחים לפליטי חרב, אך לא נרשה לעשרות אלפי עובדים לא חוקיים להציף את המדינה".

נתניהו הביע בחודשים האחרונים עניין בנושא מניעת הסתננות של שוהים בלתי חוקיים לישראל. לפני כשלושה חודשים הורה ראש הממשלה למשרדי הביטחון, התחבורה וביטחון הפנים להציג אפשרויות שונות לבניית גדר לאורך הגבול הדרומי. בנוסף, ביקש נתניהו לקבל תוכנית להגברת האכיפה והענישה כלפי מעסיקי שוהים בלתי חוקיים.

"על ישראל לאפשר גישה נאותה להליך קבלת המקלט לפליטים"

בעקבות הודעתו של ראש הממשלה ברכו הערב במוקד סיוע לעובדים זרים על הצהרתו של נתניהו לפיה גם אם תקום גדר ישראל תישאר פתוחה לפליטי חרב, בהתאם למחויבותה לאמנת הפליטים. "מוקד סיוע לעובדים זרים ושאר ארגוני זכויות הפליטים ישמחו לחלוק את ניסיונם ולסייע למדינה בהקמת מערכת מקלט מסודרת ואפקטיבית" מסרו במוקד והוסיפו "בצד ההתחייבות החשובה לקליטת מבקשי המקלט, נראה שנתניהו התבלבל בהצהרתו על בלימת 'אלפי המהגרים' על ידי הגדר. דרך גבול מצרים מגיעים לישראל מדי שנה אלפים בודדים, כאשר למעלה מ-90% מהם, לפי דיווחי המדינה לאו"ם, הם פליטים. המסה הגדולה באמת של המהגרים, 120 אלף בשנת 2009 לבדה, הגיעה באישור ממשלת נתניהו ותחת החותמת המשרדית של ש"ס, כחלק ממדיניות ה'דלת המסתובבת' הידועה לשמצה".

מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל סניף ישראל, איתי אפשטיין, אמר כי על ישראל להסדיר תהליך ומדיניות ברורים של הענקת מקלט לנמלטים מרדיפה ומלחמות. "אמנסטי אינטרנשיונל מכיר בזכותה של מדינת ישראל להסדיר את גבולותיה הדרומיים, אך עליה להקפיד למלא אחר הוראות החוק הבינלאומי, ולאפשר גישה נאותה להליך קבלת המקלט לפליטים", מציין אפשטיין ומוסיף "אני מברך את ראש הממשלה על ההכרה בחשיבות מתן המקלט לפליטי החרב, ולתשומת הלב והחשיבות הרבה שהוא מייחס להיותה של ישראל מקלט בטוח עבורם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ