המשבר בין ישראל לטורקיה | השגריר הטורקי, אחמט אוגוז צ'ליקול: סגן השר אילון טמן לי מלכודת

סגן שר החוץ פרסם התנצלות: המחאה שלי על ההתקפות נגד ישראל שרירה וקיימת. עם ראש הממשלה הביע שביעות רצון מהודעת ההתנצלות שפרסם סגן שר החוץ כלפי שגריר טורקיה. אילון: אין זו דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים

צבי בראל
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי בראל
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע הבוקר (רביעי) שביעות רצון מהודעת ההתנצלות של סגן שר החוץ, דני אילון, כלפי שגריר טורקיה בישראל. נתניהו אמר כי המחאה שהעביר משרד החוץ לשגריר היתה מוצדקת במהותה, אך הוא היה צריך להביע אותה בדרכים הדיפלומטיות המקובלות.

אמש לקראת חצות, פירסם אילון הודעת התנצלות מיוחדת על היחס המשפיל שהעניק שלשום לשגריר הטורקי, אחמט אוגוז צ'ליקול. ההתנצלות באה על רקע המסר החריף שהעבירה ממשלת טורקיה לישראל ולפיו אם ישראל לא תתנצל היא תאלץ להגיב בצעדים דיפלומטיים משלה. "המחאה שלי על ההתקפות נגד ישראל בטורקיה שרירה וקיימת", אמר אילון, "עם זאת, אין זאת דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים זרים ובעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות".

שגריר ישראל בטורקיה, גבי לוי, זומן אתמול לשיחת נזיפה אצל תת-שר החוץ הטורקי פרידון סינירלולו. לוי התבקש לספק הבהרות לגבי היחס המשפיל לו זכה השגריר הטורקי. כמו כן, התבקש לוי לספק הסבר לגבי ההודעה שפרסם משרד החוץ בתגובה לדברי רה"מ הטורקי ארדואן, ולפיה "הטורקים הם האחרונים שיכולים להטיף מוסר לישראל".

"אנחנו מחכים להתנצלות מצד ישראל בזמן הקרוב", אמר תת-שר החוץ הטורקי לשגריר הישראלי. "אם לא תהיה התנצלות, נגיב בצעדים דיפלומטיים מצדנו", הוסיף. בישראל העריכו כי במקרה הקיצוני ביותר ייקרא צ'ליקול לשוב לאנקרה להתייעצויות.

"זו היתה מזימה ומלכודת של אילון"

ראש הממשלה נתניהו הביע אתמול דאגה ממצב היחסים בין ישראל לטורקיה. בשיחות סגורות אמר נתניהו כי בשנתיים האחרונות "טורקיה גולשת בצורה עקבית ושיטתית מזרחה לכיוון סוריה ואיראן", במקום לכיוון המערב, בדגש על אירופה וארה"ב. "זו המגמה שבאמת צריכה להדאיג את ישראל", אמר נתניהו בשיחות סגורות.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אמש כי ההחלטה על זימון השגריר לשיחת נזיפה אצל סגן שר החוץ התקבלה במשותף עם שר החוץ ליברמן. עוד ציינו כי נתניהו לא היה מודע לדרך ולסגנון שבה תתבצע שיחת הנזיפה, "אך מרגע שהדבר התרחש, ראש הממשלה מגבה את שר החוץ בצורה מלאה".

"זו היתה מזימה ומלכודת של דני אילון", אמר השגריר צ'ליקול בשיחות סגורות, "אם לדני אילון היה אומץ לדבר באנגלית והייתי מבין מה הוא אמר, הייתי קם מיד ומגיב בחריפות". ואולם, שעות ספורות לפני מכתב ההתנצלות התבטא אילון ואמר "אני לא חושב שהלכתי רחוק מדי. אחרים יכבדו אותנו רק אם נעמוד על כבודנו".

מקרוביו של השגריר סיפרו אתמול כי "הוא מעולם לא הושפל כל כך ב-30 שנות פעילותו כאיש משרד החוץ. הצגה שכזאת לא עושים אפילו לאויב, קל וחומר לשגריר של מדינה ידידותית". המקורבים הוסיפו כי כשהגיע ללשכת אילון הוא הופתע לראות צוותי טלוויזיה ואת ה"טריבונל" שבראשו ישב איילון שנועד לנזוף בו.

"איך הוא נוהג באופן גס כל כך? מצד אחד הוא אומר משהו לשגריר שגורם לו לחייך ובה בעת הוא מסתובב לכיוון צלמי הטלוויזיה ואומר להם דבר אחר, מעליב כל כך", אמרו מקורביו, "חסר היה רק שחרב נוצצת היתה נשלפת מאחת המגירות וסגן השר היה עורף את ראשו ושולח אותו לאנקרה, כפי שהיה מקובל בימי הסולטאנים".

"ישראל הפרה את הכללים הדיפלומטיים"

במשרד החוץ הטורקי דיברו אתמול במונחים של "רעידת אדמה" ושל "מעשה שלא ייעשה". בתגובה לאירוע "המשפיל" פרסם המשרד שתי הודעות ובהן ביקורת על ישראל: הודעה אחת על רקע השפלת השגריר והודעה אחרת בנושא תוכנית הטלוויזיה שהכעיסה את ישראל והביקורת הישראלית על דברי רה"מ ארדואן אתמול.

"משרד החוץ הישראלי הפר את כל הכללים הדיפלומטיים ביחס שהעניק לשגריר", נמסר בהודעה הראשונה. "אנחנו קוראים למשרד החוץ הישראלי לנהוג בכבוד ולהתנצל". בהודעה השנייה, הארוכה יותר, הבהיר משרד החוץ הטורקי כי התנהלות ישראל "נובעת משיקולים פוליטיים פנימיים" של שר החוץ ליברמן וסגנו דני אילון.

כמו כן התייחס משרד החוץ לטענות לשידורים אנטישמיים בטלוויזיה הטורקית. "הטענות המרתיחות הללו הן חסרות כל בסיס", נאמר בהודעה. "טורקיה רואה באנטישמיות פשע נגד האנושות ודבריו של רה"מ ארדואן בנושא זה הינם העדות הטובה ביותר לכך.

עופרת יצוקה - אבן דרך ביחסים

גורם בכיר במפלגת השלטון אשר מקורב לארדואן אמר אתמול ל"הארץ" כי טורקיה איננה מפנה גב לישראל ואין בכוונתה לגרום לנתק בין המדינות, אך הוסיף גם, כי "יש דרכי התנהגות דיפלומטית וישראל צריכה לדעת גם לקבל ביקורת".

"אם הבעיה היא סדרת הטלוויזיה, כדאי שבישראל יידעו שטורקיה איננה איראן וכי התקשורת בה חופשית", הוסיף הבכיר, "הסדרה שודרה כבר לפני שלושה שבועות, מדוע המתינה ישראל בתגובתה? האם זה בגלל ביקורו הצפוי של ברק בטורקיה? אם כך עליכם ללמוד שלא להקריב את מדיניות החוץ שלכם על מזבח הסכסוכים הקואליציוניים שלכם".

שר החוץ הטורקי, אחמט דואותולו, אמר אתמול במסיבת עיתונאים בלונדון עם עמיתו הבריטי כי היחסים בין טורקיה לישראל ישובו למסלולם "כאשר ישראל תחזור לנקוט מדיניות שוחרת שלום". שר החוץ הטורקי ציין עוד כי "ממשלת טורקיה עשתה מאמצים גדולים לקדם את השלום בין ישראל לסוריה, אך ההתקפה הישראלית על עזה פגעה במאמצים אלה והפכה לאבן דרך ביחסים בין ישראל לטורקיה".

בתוך כך, ביום ראשון צפוי להגיע לאנקרה שר הביטחון, אהוד ברק, ולהיפגש עם שרי ההגנה והחוץ של טורקיה. גורמים בלשכת שר הביטחון אמרו אתמול כי אין בשלב זה כל שינוי בתוכנית הנסיעה והיא מתקיימת כמתוכנן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ