ראש השב"כ איים על אבו מאזן: ותר על גולדסטון או שנהפוך את הגדה לעזה שנייה

בפגישה חשאית במוקטעה, ערב ההצבעה על דו"ח גולדסטון באו"ם, הבהיר יובל דיסקין ליו"ר הרשות כי אם יסרב, תחמיר ישראל את איסורי התנועה בגדה ותסכל הפעלת חברת סלולר שנייה

עקיבא אלדר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

הוראתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) בתחילת אוקטובר 2009 לדחות את ההצבעה במועצת זכויות האדם של האו"ם על אימוץ דו"ח גולדסטון, באה לאחר פגישה קשה שקיים עמו ראש השב"כ יובל דיסקין במוקטעה ברמאללה. ל"הארץ" נודע כי דיסקין הודיע לעבאס שאם הוא יסרב לדחות את ההצבעה ישראל תהפוך את הגדה ל"עזה שנייה".

ראש השב"כ, הכפוף במישרין לראש הממשלה, איים לבטל הקלות תנועה ולהחזיר למקומם מחסומי דרכים שצה"ל הסיר במחצית הראשונה של 2009. כמו כן, דיסקין הזהיר שסירוב לדחות את ההצבעה יביא לדחיית האישור להפעלת חברת הסלולר "ווטניה", שחתמה על חוזה עם הרשות. הדבר היה מאלץ את הרשות לשלם לחברה פיצויים בסך עשרות מיליוני דולרים.

גורם פלסטיני המקורב לאבו מאזן אמר ל"הארץ" שדיסקין בא לפגישה ברמאללה עם פמליה של דיפלומט זר שהוזמן באותו יום למוקטעה. לדברי אותו גורם, איומים דומים הועברו באותם ימים להנהגת הרשות מפי קצין בכיר בצה"ל. מהשב"כ נמסר כי הארגון אינו נוהג להתייחס בתקשורת ללוח הזמנים או לפגישות של ראש השירות.

בעדותו בפני ועדת חקירה פנימית שמינה - בעקבות הביקורת שהוטחה נגדו עקב דחיית ההצבעה - אבו מאזן נטל על עצמו את האחריות להחלטה. הוא הכחיש את הטענה שהחלטתו נבעה מלחץ אמריקאי, ולא הציע נימוק אחר. בראיון לרשת הטלוויזיה אל-ווטן אמר בשבוע שעבר חבר הוועדה, ד"ר עזמי שועייבי, כי במהלך עדותו של אבו מאזן בוועדה, שנמשכה שלוש שעות, הוא הודה בטעותו והביע מורת רוח מכך שהפרשה נוצלה לצרכים פוליטיים.

דו"ח הוועדה, שסיימה בימים אלה את עבודתה, קובע כי על אף אין ספור ראיונות שקיימה עם כל הגורמים המעורבים, לא עלה בידה להצביע על הסיבות ועל המנגנונים שפעלו לדחיית ההצבעה. הדו"ח מותח ביקורת על ההחלטה להביא לדחיית ההצבעה וכן על התקשורת הלקויה בין נציגות אש"ף בוועדה לבין משרד החוץ ולשכת הנשיאות ברמאללה.

33 מתוך 47 חברות מועצת זכויות האדם תמכו בהצעת אש"ף לאמץ את דו"ח גולדסטון. הצבעת המועצה הייתה מעבירה אותו - דרך העצרת הכללית של האו"ם - למועצת הביטחון, ואולם להפתעת השגרירים, נציג אש"ף במועצה הסכים ברגע האחרון לדחות את ההצבעה עד למארס 2010. המשלחת, בראשות השופט ריצ'רד גולדסטון, המליצה שמועצת הביטחון של האו"ם תדרוש מישראל לדווח לה בתוך שישה חודשים - כלומר עד מרס 2010 - על חקירת ההפרות שנמצאו ועל העמדתם לדין של האחראים. הדו"ח המליץ כי אם הדבר לא ייעשה, יועבר התיק לתובע בית הדין הפלילי הבינלאומי.

כדי למנוע החלטה אנטי ישראלית בדיון ובהצבעה הצפויים בעוד חודשיים, ארה"ב מנסה להשפיע על ממשלת ישראל לקיים חקירה עצמאית ולפרסם דו"ח על כמה אירועים שבהם נהרגו אזרחים במבצע "עופרת יצוקה". לשם כך ביקרה לפני עשרה ימים בישראל משלחת אמריקאית בכירה, בראשות עוזר שרת החוץ לזכויות אדם, מייקל פוזנר. המשלחת נפגשה בין השאר עם השר דן מרידור, שתומך בחקירה עצמאית ועם הרמטכ"ל גבי אשכנזי שמתנגד בתוקף לחקור את התנהגות צה"ל במבצע. הם נועדו גם עם הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט, שקיים באחרונה שיחות בוושינגטון באותה סוגיה. פוזנר, שמונה לתפקיד הבכיר ביותר בממשל בתחום זכויות האדם, הדגיש בשיחותיו כי שליחותו נועדה לסייע לישראל להסיר מסדר היום את דו"ח גולדסטון.

לדבריו, הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות חקירה יסודית של חמישה אירועים מרכזיים של הרג אזרחים פלסטינים המופיעים בדו"ח, ופרסום דו"ח מפורט של אותה חקירה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ