ישראל ומצרים חותמות על הסכם הפרדת כוחות

18.1.1974 היום לפני 36 שנה:

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעל גרינפטר

"אלעזר וגאמסי יחתמו היום על ההסכם", כך הודיע "הארץ" ב-18 בינואר 1974. לפי הדיווח, "ההסכם להפרדת הכוחות בין ישראל ומצרים ייחתם היום בקילומטר ה-101, על ידי הרמטכ"ל דוד אלעזר והרמטכ"ל המצרי גנראל גאמסי".

הסכם הפרדת הכוחות שנחתם בין ישראל למצרים בעקבות מלחמת יום הכיפורים הושג בתיווכו של שר החוץ האמריקאי אז, הנרי קיסינג'ר. ההסכם קרא לנסיגת ישראל לאזור שממערב לתעלת סואץ, לנוכחות כוחות מצריים בסיני עד לגבול הפסקת האש ולהסרת המצור הישראלי מעל הארמיה השלישית. בנוסף הוחלט בהסכם להקים אזור חיץ שרוחבו עשרה קילומטרים, ועליו יפקח כוח חירום של האו"ם - זאת במקביל לצמצום כוחות שתי המדינות, משני צדי הקו המדובר והגבלת חימושם.

"כאילו נדברו ביניהם מראש, הגיעו מפקדי הצבא המצרי והישראלי ממש באותה שנייה למחסום הקילומטר ה-101 על כביש סואץ-קהיר לחתימת הסכם הפרדת הכוחות. בשעה 11:50 לפנה"צ נחת המסוק שהביא את הרמטכ"ל דוד אלעזר לקרבת המחסום. מן העבר השני הגיעה שיירה של שלוש מכוניות שנעצרה ליד אחד משני האוהלים הצהובים של המשלחת המצרית, ומאחת מהן ירד הרמטכ"ל המצרי", דיווח אמנון ברזילי ביום המחרת ב"הארץ".

פרטי ההסכם היו אמורים להתפרסם רק לאחר החתימה, והסעיף היחיד שאליו התייחס שר החוץ אבא אבן בשיחה עם עיתונאים בירושלים היה בעניין דילול הכוחות. "חלק מן ההסכם יפורסם לאחר החתימה, אך יהיו נספחים שיישארו סודיים", עדכן כתב "הארץ" מתי גולן והוסיף כי לדברי משקיפים בכירים, לעת עתה אבו רודס וראס סודר יישארו בידי ישראל.

גם סגן ראש הממשלה יגאל אלון התייחס באותם ימים להסכם וצוטט באומרו כי ההסכם עשוי להבטיח את אי חידוש הלחימה לתקופה ארוכה, וכי "ייתכן שאפשר יהיה לשחרר חלק מחיילי המילואים". בנוסף, "הביע אלון תקווה שייפתח סיכוי למשא ומתן על הפרדת כוחות גם עם סוריה", נכתב ב"הארץ", "ומסר שמצרים הבטיחה להחזיר את הגופות של הנעדרים שנמצאו, אך עם זאת, אין בידה יותר שבויים".

ואולם במאמר מאת מתי גולן נאמר כי "כל סימני השאלה מתייחסים לדרישות שהציגה ישראל. קבלת הדרישה המצרית אינה מוטלת בספק: כוחות צה"ל ייסוגו אל מעברי המיתלה והג'ידי. לעומת זאת, אופפת אי-בהירות רבה את התמורות העיקריות שקיבלה ישראל בעבור הסכמתה לנסיגה" - תמורות שבהמשך התבררו כדילול הכוחות המצריים, פתיחת תעלת סואץ ושיקום ערי התעלה.

ההחלטה על חתימת ההסכם התקבלה למורת רוחה של האופוזיציה, ולפי סופרו הפרלמנטרי של "הארץ", "הכנסת השמינית תיפתח בדיון מדיני על הסכם הפרדת הכוחות. ראש הממשלה הגב' גולדה מאיר תפתח ביום ג' את הדיון בנושא, וצפוי ויכוח סוער עם הליכוד". בהמשך אותה ידיעה נאמר כי "ביום ב' תתכנס הכנסת לישיבה חגיגית שבה ייבחר היו"ר וכפי הנראה גם סגניו, והגב' גולדה מאיר, שהיא המבוגרת בחברי הכנסת, תשביע את חברי הכנסת ותנהל את הישיבה". מאיר היתה אמורה לברך את הבית וחבריו, ורבים העריכו שהיא תימנע מהתייחסות כלשהי לשאלת הסכם הפרדת הכוחות השנוי במחלוקת, כדי למנוע ויכוחים בישיבה החגיגית.

בעולם, מנגד, דווקא זכה ההסכם לתגובות חיוביות. שר החוץ הבריטי הודיע כי ארצו מקבלת בברכה את ההסכם, וכתב הארץ בקופנהאגן, אליהו זהבי, דיווח על "תגובות של סיפוק רב בארצות סקנדינביה". לדבריו, הידיעה פתחה את מהדורות החדשות בשוודיה ובדנמרק. במוסקווה, לעומת זאת, פרסמה סוכנות טא"ס (סוכנות ידיעות טלגרפית סובייטית) הודעה המגנה את ישראל על "המשך הפרובוקציות המזוינות".

ולצד דיווחי העמוד הראשון על ההסכם - כותרת מבטיחה מחזאי השירות המטאורולוגי: "צפויה הפוגה בשלגים, מחר - התבהרויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ