בית קברות מוסלמי ליד שכם הושחת לאחר שהתפללו בו יהודים

בכפר עוורתא התפללו אתמול חרדים ומתנחלים תחת אבטחה של צה"ל. "נוח בשלום על משכבך, בן לאדן פלסטין", נכתב על אחד הקברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מצבות הושחתו ונותצו אתמול (שלישי) בבית קברות מוסלמי סמוך לשכם לאחר שמתפללים יהודים שהו במקום. שאריות אוכל על הקברים, שלוש מצבות מנותצות וכתובות נאצה נגד ערבים, כך נראה היום בית הקברות המוסלמי בעוורתא, לאחר שאתמול נכנסו אליו חיילים, חרדים ומתנחלים להתפלל.

הכפר עוורתא נמצא סמוך לשכם, ולפי חלק מהמסורות, קבורים בו איתמר ואלעזר, בניו של אהרון הכהן, פנחס (הידוע מפרשת פנחס) וכן שבעים הזקנים. הכניסה לכפר אסורה לישראלים, אך מפעם לפעם מתארגנות עליות המוניות שצה"ל מאבטח.

אתמול הגיעה לבית הקברות קבוצה גדולה של חרדים וכמה מתנחלים, שאובטחו בידי כוחות צה"ל. היום בבוקר, גילו תושבי הכפר לתדהמתם כי בית הקברות המוסלמי שסמוך לקברים היהודים חולל. שלוש מצבות נותצו, על שני קברים אחרים השאירו החוגגים שאריות קוגל ירושלמי, מאפה שוקולד, ובקבוקי מים מינרלים.

תחקירנית "בצלם" שנכחה במקום, ראיינה את תושבי כפר עוורתא, תיעדה את ההרס ומצאה כי בחלק אחר של בית הקברות הושארו כתובות בהם נכתב בעברית "פלחו"ד", וברוסית: "ערבים מתרוממים אני זיינתי את אמא שלכם ואת אבא שלכם ואת החמור שלכם. לוניה". בכתובת אחרת נכתב: "נוח בשלום על משכבך, בן לאדן פלסטין, עוד לא נולד הבן זונה". על גרפיטי של מפת ישראל הוסיפו הכותבים שמות של ערים ישראליות, ובעיר נתניה סימנו בחוץ את משרדי "ביקור רופא", החברה המעניקה גימלים לחיילים.

בית הקברות, היום | תצלום: בצלם

מבצלם נמסר כי "לא ידוע אם חיילים או מתנחלים הם אלה שגרמו לנזקים, אולם בכל מקרה על הצבא מוטלת אחריות לא רק לאבטח את המתנחלים, אלא גם לשמור על הפלסטינים ועל רכושם. בצלם תובע מרשויות הצבא והמשטרה לחקור את האירוע לאלתר ולמצות את הדין עם העבריינים.

חיים רייכר, שאירגן את הקבוצה החרדית אמר בתגובה כי "אני הבאתי את הקוגל ויכול להיות שהשארנו בטעות, היה שם חושך גמור. אני פיקחתי שלא יהיה בעיות. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לכל מריבה עם הערבים. אנחנו אוהבים אותם".

מדובר צה"ל נמסר כי "אמש אפשר צה"ל למתפללים יהודים לעלות לקברי אלעזר ואיתמר ולקבר 'שבעים הזקנים' בכפר עוורתא, כפי שנהוג מדי חצי שנה. היום התקבלה תלונה על חילול קברי פלסטינים. הנושא נמצא בבדיקת מפקד החטיבה, ונבחן על ידי הפרקליטות הצבאית אשר תנחה על המשך הצעדים בנושא".

רק אתמול עצר שירות הביטחון הכללי ארבעה חשודים בהצתת המסגד בכפר יאסוף בחודש שעבר. מעצרם הוארך אמש בשבוע ימים. לדברי מקור משטרתי, נגד הארבעה קיימות "ראיות חזקות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ