שר התיירות קיבל כרטיסי VIP בשווי אלפי שקלים להופעה של מדונה

שר התיירות אישר כי קיבל בחינם כרטיסי VIP להופעה של מדונה, זאת למרות האיסור על נבחרי ציבור לקבל חינם כרטיסים למופעים

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב זכה באחרונה למתנה מבוקשת במיוחד: שני כרטיסי VIP בשווי 2,500 שקל כל אחד להופעתה של מדונה בישראל בספטמבר האחרון בפארק הירקון בתל אביב. גם בכירים בלשכתו של השר זכו בכרטיסים חינם. קבלת כרטיסים אלה למופעים מנוגדת לחוק המתנות, האוסר על נבחרי ציבור לקבל כרטיסי חינם, למעט מקרים חריגים במיוחד.

ממשרד התיירות נמסר כי השר ואנשי לשכתו צפו במופע במסגרת מילוי תפקידם. המשרד אישר כי התקבלו 6 כרטיסים, שני כרטיסי VIP חינם לשר ולזוגתו ועוד שני כרטיסים שניתנו לראש לשכתו של מיסז'ניקוב לימור ברזילאי והדובר אמנון ליברמן. עובד בכיר נוסף במשרד, עוזי גפני, זכה לשדרוג כרטיסים רגילים לכרטיסי VIP. כמו כן נמסר כי המשרד רכש כרטיס VIP למאבטח של מיסז'ניקוב.

ערב ההופעה של מדונה ביצע משרד התיירות התקשרות עם מפיק המופע שוקי וייס, שבמסגרתה התחייב וייס לספק למשרד תמונות וידיאו וסטילס של הזמרת, וכן להציב מסכים במופע שיקרינו בין השאר גם סרטי תדמית על ישראל. משרד התיירות התחייב לשלם לווייס בתמורה לחומרים אלה 56 אלף שקל. לאחר ההופעה התגלעה מחלוקת בין הצדדים ומשרד התיירות עדיין לא שילם לווייס את התשלום המובטח.

בסוף נובמבר האחרון שיגר וייס מכתב למשרד התיירות, שבו ציין כי העניק למשרד 25 כרטיסים, רובם כרטיסי VIP. בשבוע שעבר פנה "הארץ" למשרד התיירות בסדרת שאלות שתכליתן להבין מדוע קיבלו לכאורה השר, אנשי לשכתו והעובדים הבכירים מספר כה גדול של כרטיסים יקרים להופעה. יומיים לאחר שהשאלות שוגרו למשרד התיירות שלח וייס אימייל לראש הלשכה של מיסז'ניקוב, שבו נכתב: "בהמשך לשיחתנו, זאת לאשר כי ניתנו לשר 5 כרטיסים למופע של מדונה פלוס כרטיס מאבטח (יצאה חשבונית בהתאם)".

לאן נעלמו 20 כרטיסים נוספים אותם ציין וייס במכתבו הקודם? וייס סירב למסור ל"הארץ" כמה כרטיסים ניתנו למשרד.

קבלת הכרטיסים חינם מהווה לכאורה עבירה על חוק המתנות, האוסר על עובדי ציבור ונבחרי ציבור לקבל מתנה. מתנה מוגדרת בחוק כ"הקניית נכס שלא בתמורה או מתן שירות או טובת הנאה אחרת שלא בתמורה".

בהוראות היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז משנת 2005 הוגדרו כרטיסי חינם כמתנה אסורה. מזוז סייג את הוראתו וקבע כי הזמנות לא ייחשבו לטובת הנאה אסורה במקרים הבאים: אירוע ממלכתי או אירוע בעל אופי ציבורי רשמי (כגון אירוע לציון מאורע בתולדות המדינה), אירוע שהכנסותיו מיועדות למטרה ציבורית, אירוע פומבי בעל משמעות ציבורית מיוחדת שבו משמש עובד הציבור אורח כבוד. ככלל, קובע מזוז, "באירוע מסוג זה לא נמנים אירועים שגרתיים כמו תחרויות ספורט או מופעי תרבות הנערכים דרך שגרה למנויים או לצופים מזדמנים אשר אין כל הצדקה שיהיו בהם אורחי כבוד".

ממשרד התיירות נמסר כי העובדים נכחו בהופעה במסגרת תפקידם, וכי השר וזוגתו נכחו במופע לאחר אישור המשרד. המשרד ביקש "למנף את המופע לקידום ועידוד התיירות לישראל ולמיצובה כמדינה בטוחה ואטרקטיבית. לפיכך, אישר המשרד התקשרות עם המפיק, לפיה יספק למשרד התיירות סרטי וידאו וסטילס, בהם מצולמת הזמרת בהופעה ובאתרי תיירות בישראל, ובהם יעשה שימוש בפעולות שיווק ברחבי העולם. כן סוכם כי במהלך המופע יוקרנו על מסכי ענק סרטי תדמית של משרד התיירות לטובת אלפי התיירים שהגיעו למופע מחו"ל". עוד נמסר, כי וייס פנה אל משרד התיירות בבקשת תשלום, בין היתר בעבור 25 כרטיסים שהועברו למשרד. בשיחות בין אנשי המשרד לווייס "הובהר על ידי המפיק כי נפלה טעות בנוגע למספר הכרטיסים אשר ננקב בפנייה וכי למעשה מדובר ב-5 כרטיסים בלבד. דרישה לתשלום בעבור הכרטיסים לא עלתה מאז, לא בעל פה ולא בכתב. לאחר פניית ?הארץ', המפיק וייס התבקש להעביר למשרד תיקון בכתב, וכך עשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ