מחמוד אבו אל מבחוח, רוצחם של סעדון וסספורטס שנהרג בדובאי, עמד מאחורי הברחת טילים מאיראן לרצועת עזה

כך עולה מדיווחים שונים. הבוקר הודיע החמאס כי אל מבחוח, העומד מאחורי חטיפתם ורציחתם של שני החיילים ב-1989, חוסל בידי ישראל

אבי יששכרוף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אבי יששכרוף

מחמוד אבו אל מבחוח, שעמד מאחורי חטיפתם ורציחתם של אילן סעדון ואבי סספורטס, היה אחד מהגורמים המרכזיים בתעשיית ההברחות של אמצעי הלחימה של החמאס מאיראן לרצועת עזה. כך עולה הבוקר (שישי) מדיווחים שונים.

הבוקר הודיע החמאס כי ישראל עומדת מאחורי חיסולו של אל מבחוח, ביום רביעי בשבוע שעבר, בדובאי. זאת בניגוד לדיווח הראשון של החמאס לאחר מותו, ולפיו מבחוח מת ממחלת שרירים. בהודעה הבוקר נטען כי הוא מת בנסיבות מסתוריות שמצריכה בדיקה מול גורמי הביטחון באיחוד האמירויות.

על פי פרסומים זרים, לפני שנה תקף חיל האוויר הישראלי שיירת משאיות בסודאן שהובילה נשק בעבור החמאס לעזה. לפי הדיווח, נהרגו בתקיפה 39 מנוסעי השיירה ונפצעו אזרחים שהיו בסביבה. בין היתר דווח אז כי ישראל גילתה שיש כוונה להעביר את הנשק מסודאן צפונה לעבר מצרים ומשם להבריחו לחמאס בעזה. מקור הנשק היה כנראה איראן והוא הונחת בנמל בעיר פורט סודאן, הסמוכה למקום ההפצצה.

לפני כחודשיים וחצי עצרה ישראל בלב הים התיכון, את הספינה פרנקופ שנשק שהובילה אמצעי לחימה מאיראן לחיזבאללה. לוחמי הקומנדו הימי פשטו על ספינת הסוחר במרחק של כ-180 קילומטרים מחופי ישראל. בחיפושים נתגלו עשרות מכולות ובהן יותר מ-3,000 רקטות בקוטר 122 ו-107 מילימטרים, פגזים ותחמושת קלה. להערכת בכירי חיל הים, כלל המשלוח - שיעדו היה הנמל הסורי לאטקיה - נשק בכמות שאמורה היתה להספיק לחיזבאללה לכחודש של לחימה עתידית מול ישראל.

רקטות שנתפסו על ספינת פרנקופ. תצלום: רויטרס

פרסומים בתקשורת הזרה כבר מיפו את נתיב ההברחות: מהנמל האיראני הדרומי בנדאר-עבאס, דרך תימן, סודאן ואז תחנת ביניים במצרים, לטשטוש מקור המטען ומהותו. ממצרים נעים המשלוחים באחת משתי הדרכים, דרך סיני והמנהרות לרצועת עזה, או בדרך הים (עם ספינה חדשה שלכאורה אינה קשורה כלל לאיראנים) לללבנון ולסוריה. מעט מאוד מהפעילות לסיכול ההברחות מתפרסם כלל. בתחילת השנה דווח שחיל האוויר הפציץ פעמיים שיירות נשק איראניות בסודאן וכי גם השייטת טיבעה ספינות באזור.

סמוך ללכידת ספינת הנשק האיראנית העיד ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת כי החמאס ביצע ניסוי מוצלח לשיגור טיל המגיע למרחק של 60 ק"מ. משמעות הניסוי היא שרקטות מסוג הזה יכולות להגיע עד לגוש דן. לדבריו של ידלין, יכולת זו מעידה על התעצמות החמאס ברצועה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ