תשובת ישראל לדו"ח גולדסטון: מפקד אוגדת עזה נענש משמעתית על ירי פגזי זרחן במבצע "עופרת יצוקה"

במסמך שהועבר לאו"ם ביום שישי נכתב כי ועדה שבדקה פגיעה במתקן אונר"א בעזה, מצאה כי תת אלוף אייל אייזנברג ומפקד חטיבת גבעתי אלוף משנה אילן מלכא "חרגו מסמכותם באופן שסיכן חיים". צה"ל: הדו"ח מוכיח שהתחלנו בתחקירים בלי לחכות לחקירה חיצונית

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מפקד אוגדת עזה תת-אלוף אייל אייזנברג ומפקד חטיבת גבעתי לשעבר אלוף משנה אילן מלכא, סיכנו חיי אדם כשאישרו ירי פצצות זרחן אל מתחם ארגון אונר"א ברצועת עזה במבצע "עופרת יצוקה".

שני הקצינים הבכירים שניהלו חלק משמעותי מהמבצע לפני כשנה טופלו משמעתית על ידי אלוף פיקוד הדרום, אלוף יואב גלנט, לאחר שצוות מטכ"לי מצא שחרגו מסמכותם כשאישרו את ירי פגזי הזרחן ובכך סיכנו חיי אדם. הפרטים האלה נמצאים בדו"ח שהעבירה ממשלת ישראל לאו"ם בסוף השבוע האחרון, כתגובה לדו"ח הוועדה בראשות השופט ריצ'רד גולדסטון. שמותיהם של שני הקצינים אינם מוזכרים בדו"ח הישראלי. דובר צה"ל מסר: "הדו"ח מדבר בעד עצמו, ומוכיח כי צה"ל החל לתחקר את עצמו מיד לאחר סיום המבצע, בלי קשר לוועדה כזו או אחרת".

האירוע שבו נורו פצצות הזרחן התרחש ב-15 בינואר, יומיים לפני סוף מבצע עופרת יצוקה, בשכונת תל אל-הוואה בדרום העיר עזה בגזרה שבה פעלו חטיבת גבעתי וכוחות נוספים.

במהלך לחימה של צה"ל נגד חוליות של החמאס, שהחזיקו בטילי נ"ט מתקדמים על פי המודיעין, הוחלט להשתמש בפצצות עשן זרחני כדי ליצור מיסוך שיקשה על אנשיהן לראות את החיילים. מקורות בצה"ל אמרו שהאישורים לירי ניתנו באופן חריג, מחשש לשלום הכוחות בשטח, וכדי לאפשר להם להיחלץ במהירות מאזור מסוכן.

המתחם של הארגון לסיוע לפליטים של האו"ם (אונר"א) נמצא בין כוח צה"ל לבין עמדות החמאס. פצצות המיסוך מפיצות מאות חתיכות לבד הספוגות בזרחן, וחלק מהן נפלו בתוך מתחם אונר"א וגרמו לפציעת עובד הארגון ולפציעה של שני אזרחים פלסטינים נוספים, וכן לנזק למבנה.

ארגוני זכויות אדם רבים טענו נגד צה"ל שהשתמש באופן בלתי חוקי בפצצות זרחן, ושהפצצות גרמו לנפגעים רבים מכוויות בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. צה"ל טען בתגובה שמדובר בפצצות המותרות לשימוש על ידי האמנות הבינלאומיות, ושפגזים דומים נמצאים בשימוש צבאות מערביים נוספים. כמו כן טענו בצה"ל שהשימוש בפצצות נעשה באזורים הרחוקים מריכוזי אוכלוסין.

עם סיום מבצע עופרת יצוקה, הורה הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי על הקמת חמש ועדות בדיקה מיוחדות בראשות קצינים בדרגת אלוף משנה, שיבדקו טענות שהועלו נגד צה"ל במהלך הלחימה ולאחריה. אחת הוועדות בחנה את השימוש בפגזי הזרחן. לאחר שלושה חודשי עבודה, בסוף אפריל 2009, הציג סגן הרמטכ"ל דאז, אלוף דן הראל, את ממצאי הוועדות, ובנוגע לזרחן אמר שלא נמצאו מקרים שבהם הפגזים נורו בניגוד להוראות ושבכל המקרים הם נורו בשטחים פתוחים.

למרות דברים אלה, בדו"ח שהעבירה ישראל לאו"ם ונכתב על ידי אנשי משרד החוץ בשיתוף עם הפרקליט הצבאי הראשי אלוף אביחי מנדלבליט, כתוב בפירוש ששני הקצינים בדרגות תא"ל ואל"מ, נענשו משמעתית לאחר שהוועדה המטכ"לית העלתה בממצאיה שהשניים אישרו את ירי פגזי הזרחן בתל אל-הוואה, ובכך "חרגו מסמכותם באופן שסיכן חיי אחרים".

הדו"ח לאו"ם מציין גם שלאחרונה הורה הרמטכ"ל רא"ל אשכנזי, על פי המלצת הפצ"ר מנדלבליט, על הקמת צוות בדיקה שישי שיבדוק שני מקרים נוספים שצוינו בדו"ח גולדסטון, שאחד מהם מותם של 20 אזרחים בבית בשכונת זייתון בעזה כתוצאה מהפצצה של צה"ל.

צוותי הבדיקה המטכ"ליים בודקים רק את המקרים החמורים והבולטים ביותר שפורסמו בעקבות מבצע עופרת יצוקה. בנוסף, התבצעו וממשיכים להתבצע מאז המבצע חקירות של המשטרה הצבאית החוקרת בכ-150 אירועים של התנהגות פסולה, לכאורה, של חיילים כלפי אזרחים ורכוש פלסטיני במהלך המבצע. חלק מהמקרים האלה עלו בתחקירים המבצעיים שניהל צה"ל לאחר המבצע אך רובם עלו כתוצאה מתלונות של ארגוני זכויות אדם, אזרחים פלסטינים פרטיים ובדיווחי העיתונות. 12 מקרים אף עלו לראשונה בדו"ח גולדסטון. במסגרת החקירות, תוחקרו כ-500 חיילים וקצינים וקרוב למאה אזרחים פלסטינים, שהגיעו לשם כך למעבר ארז כדי לפגוש את חוקרי מצ"ח. בעקבות החקירות, נפתחו עד כה 36 חקירות פליליות רשמיות אך עד עתה נפתח רק משפט אחד, שבו הורשע חייל גבעתי בגניבת כרטיס אשראי של אזרח פלסטיני. שבעה תיקים נסגרו בלי אישומים.

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת התחקיר המטכ"לי נמצא כי במהלך הלחימה שהתנהלה באזור נורו מספר פגזי ארטילריה תוך הפרת ההוראות שנקבעו לעניין זה, בכל הנוגע לשימוש בקרבת אזורים מיושבים. על אף שלא ידוע כי היו נפגעים בארוע זה, קצין בדרגת תא"ל וקצין בדרגת אל"מ נשפטו בדין משמעתי על ידי מפקד פיקוד הדרום, בגין חריגה מסמכות".

"הדו"ח שמסר צה"ל ושהופיע במסגרת תשובת מדינת ישראל למזכ"ל האו"ם, מדבר בעד עצמו. הפרטים בו מוכיחים כי צה"ל החל לתחקר עצמו מייד בסיום מבצע 'עופרת יצוקה', מבלי להמתין לדו"ח זה או אחר או לחקירה חיצונית, וזאת באמצעות תחקירי מומחים, תחקירים פיקודיים, תחקירים זרועיים, המשטרה הצבאית החוקרת ובדיקות נוספות. מהדו"ח ... ניתן ללמוד כי כבר לפני שמונה חודשים, במקום בו נתגלתה חריגה מנהלים - גם אם בשוגג - היא טופלה בו במקום. מסירת פרטים אלה לאו"ם מבהירה חד-משמעית כי לצה"ל אין מה להסתיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ