המומחה הצבאי של ועדת גולדסטון: החמאס ירה רק שתי רקטות לפני מבצע עופרת יצוקה

המומחה הצבאי של ועדת גולדסטון מאשים "לוביסטים יהודים" בכך שהצליחו להטות את עמדתן של ממשלות מערביות נגד תוצאות הדו"ח על מבצע עפרת יצוקה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה כינס היום (רביעי) מסיבת עיתונאים שבה תקף בחריפות את עבודתו של המומחה הצבאי מטעם ועדת גולדסטון לבדיקת אירועי מבצע עופרת יצוקה. במחקר שהכין המרכז מנותחת עמדתו של הקולונל בדימוס דזמונד טראוורס, לשעבר קצין בכיר בצבא האירי.

מניתוח צילומי הראיונות שערכה ועדת גולדסטון, מסיקים ראש המכון ד"ר דורי גולד וסגן אלוף במיל' יונתן דחוח-הלוי, שביצע את מרבית המחקר, כי הקולונל טראוורס לא טרח לשאול את העדים הפלסטינים אם היו מעורבים בפעילות של החמאס או אם אגרו בבתיהם אמצעי לחימה ורקטות של החמאס. לעומת זאת, הוא שאל שני פסיכולוגים פלסטינים שהופיעו בפני הוועדה כיצד הם מסבירים את העובדה שלטענתו, חיילים ישראלים ירו בילדים פלסטינים לפני הוריהם.

בנוסף, על אף העובדה שדו"ח גולדסטון ציין מפורשות כי חלק מהעדים הפלסטינים חששו לדבר על פעילות החמאס מחשש שהדבר יתנקם בהם, טראוורס שיבח בראיון את שיתוף הפעולה של החמאס עם הוועדה. עוד טען טראוורס, בראיון שנתן לפני ימים מספר על בסיס ניסיונו כמפקד הכוחות האיריים בארגון יוניפי"ל, כי צה"ל רצח חיילי או"ם אירים בדם קר.

לטענת הקולונל בדימוס, החמאס שיגר רק שתי רקטות לעבר ישראל לפני תחילת מבצע עופרת יצוקה. באחד הראיונות הוא אף טען כי כל ניסיון להאשים את החמאס בכך שהשתמשו במסגדים לצרכים צבאיים נובע מתוך עוינות לאיסלאם.

כשנשאל באחרונה מדוע ממשלת בריטניה לא אימצה את מסקנות דו"ח גולדסטון, הסביר טראוורס כי "נדמה שהאינטרסים של בריטניה במזרח התיכון מושפעים על ידי לוביסטים יהודים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ