אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בחמ"ל (חדר מלחמה) איסוף שבמפקדת צה"ל בכיסופים, פחות מקילומטר מגדר המערכת של רצועת עזה, יושבות שש חיילות בנות 18 ו-19 וסורקות ללא הרף מסכים בשחור-לבן המציגים את המתרחש מאות מטרים לתוך הרצועה. מפקדת עליהן חיילת נוספת בת גילן, שבמשך משמרת של ארבע שעות אחראית על עשרות קילומטרים מהמכשול הסוגר את עזה מפני ישראל.

במרכז החדר, על עמדה מוגבהת ניצב המושב המרופד שמולו מסכים נוספים, השמור למפעילת מערכת ה"רואה-יורה" (בלשון נקבה) המסוגל לזהות חוליית מחבלים או אדם בודד, ואף לפגוע במטרה באמצעות מקלע כבד המוצב על מגדל מול הרצועה. חדרים דומים נמצאים בכל אחת מארבע המפקדות הגדודיות שסביב רצועת עזה.

בכרוניקה השוטפת של הודעות דובר צה"ל מגזרת רצועת עזה מדווח על "חוליית מחבלים שנתגלתה" ולאחר מכן על פעילות של לוחמי חי"ר, טנקים, מרגמות וכלי הטיס שפגעו בחוליה. פחות ידועה העובדה שכמעט בכל המקרים, הגילוי הראשוני והמעקב, שבו מתקבלת החלטה אם אכן מדובר בגורם המתכנן פיגוע, הכוונה של הירי ובמקרים רבים גם הירי בעצמו מתבצעים על ידי אותן תצפיתניות.

"אם אני לא אומר לכוח בשטח שהאיש חמוש, אז הם לא יירו עליו", אומרת סמלת ספיר גונן, מפקדת משמרת של תצפיתניות בחמ"ל נחל עוז. "כל חיילת בחמ"ל צריכה את המיומנות המבצעית לדעת איך נראה נשק ואיך נראית מצלמה, ביום או בלילה, ואיך אדם חמוש הולך אחרת ממי שלא חמוש. היא צריכה להכיר את כל האירועים שקרו בגזרה. אנחנו מזהות, אנחנו מפלילות וזאת אחריות מאוד גדולה. כמובן שאנחנו תמיד מפחדות שנזהה את האדם הלא נכון".

לעתים קרובות נכנסות התצפיתניות לוויכוחים עם מפקדי הכוחות הקרקעיים בשטח, לגבי זיהוי מטרה. "אני צריכה להבהיר למפקד הפלוגה שאתה מן הסתם בחור עם דרגות אבל יושבת כאן תצפיתנית שרואה את הדברים מזווית טובה יותר, ויש לנו ניסיון של מי שנמצאות כאן כל השנה, בניגוד אליהם שמתחלפים אחרי כמה חודשים".

תפקיד החדש של התצפיתניות, שנכנס לשימוש מבצעי מלא רק לפני שנה וחצי, לווה בחשש מסוים. "היה בעיקר חשש שתצפיתנית תפגע במטרה הלא נכונה", אומר אלוף משנה טל בראון, מפקד בית הספר לאיסוף קרבי. "אבל בינתיים לא ראינו שיש עם זה בעיה. כל תצפיתנית היא בעלת הבית על קטע הגזרה שלה".

התצפיתניות הן חיילות בגדוד "נשר" של חיל האיסוף הקרבי בזרוע היבשה. אתמול (שלישי) חשף צה"ל לראשונה חלק גדול מפעילות חיל האיסוף הקרבי, אמצעי התצפית המגוונים שלו ויכולות ההסוואה בשטח. לחיל, שכונה בעבר "מודיעין שדה" ובשנים האחרונות עובר הגדרה מחודשת של תפקידיו, גדודים סדירים ויחידות מודיעין בכל הגזרות בהם פועל צה"ל.

גדוד "נשר" בפיקודו של סגן אלוף ערן גבאי השייך לפיקוד דרום מופקד על הגזרה הגדודית הארוכה ביותר בצבא, מהקצה הצפוני של רצועת עזה, משם לאורך גבול ישראל-מצרים ועד לאילת. בגדוד פועלת גם פלוגה מבצעית על טהרת הלוחמות, המציבה עמדות תצפית מוסוות מול גבול מצרים. לוחמות האיסוף שוהות בעמדות אלה, במטרה לסכל חדירות מהגבול, לפעמים עד 72 שעות.

קצין איסוף קרבי ראשי, תת אלוף אלי פולק, אומר על עבודת התצפיתניות ש"יש להם סמכות ואחריות בלתי רגילה, הם מחוללות את האירועים, מכריזות על הנוהל, גם על נוהל חניבעל (אירוע חטיפת חייל. א"פ) ואחראיות גם על גורם האש. הם אלה שמדברות עם הטנק, מסוק הקרב והכוח בשטח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ