המנהל האזרחי יחקור בנייה לא חוקית בהתנחלות טלמון

הפרקליטות קבעה כי בניית בית הספר בהתנחלות נעשתה ב"חוסר נקיון כפיים" ובניגוד לצו של בית המשפט העליון

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עקיבא אלדר

המנהל האזרחי יחקור, בהוראת פרקליטות המדינה, מתן היתר בנייה לבית ספר בהתנחלות טלמון ליד רמאללה. לטענת הפרקליטות, היתר הבנייה הונפק ב"חוסר נקיון כפיים", בניגוד לצו בית המשפט העליון, ללא ידיעת המנהל האזרחי, ומבלי שנשמע קולם של תושבי האזור הפלסטינים ביחס להיתר. לדברי עמותת זכויות האדם "יש דין" העבודות להקמת בית הספר נמשכות בימים אלה.

בסוף השבוע שעבר הודיעה הפרקליטות לבג"ץ, כי הוועדה לתכנון ובנייה במועצה האזורית מטה בנימין נהגה ב"חוסר נקיון כפיים", בכך שהעניקה לפני חודשיים היתר בנייה לבית ספר בהתנחלות. בהודעה בכתב מטעם פרקליט המדינה נאמר כי ההיתר ניתן מבלי שהדבר הובא לידיעת גורמי התכנון במנהל האזרחי, ללא דיון בהתנגדויות ובלא החלטה לתת תוקף לתוכנית. הפרקליטות הבטיחה כי הגורמים המתאימים במנהל האזרחי יבררו את הפרשה, וכי הודעה על ממצאי הבדיקה תימסר במועד קרוב לבית המשפט.

הפרשה החלה באפריל אשתקד, כאשר המנהל האזרחי פרסם הודעה בדבר הפקדת תוכנית מפורטת לשינוי ייעוד למאחז גבעת הבריכה ליד טלמון, מאזור חקלאי לשכונת מגורים של 300 יחידות דיור. בתגובה לכך הגישה עמותת זכויות האדם "במקום" התנגדות, בשם העמותה, בשם ראש מועצת הכפר הסמוך אל-ג'אניה, ובשם שלושה תושבים שבבעלותם אדמות הסמוכות לשטח התוכנית.

בעת הדיון בהתנגדות לתוכנית המקפת לבנייה בהתנחלות, גילו בעמותה שזמן קצר לפני כן אושרה תוכנית קטנה יותר, להקמת בית ספר בשטח של 33 דונם - במסגרת התוכנית הגדולה. עוד התברר כי דבר הפקדתה של תוכנית בית הספר פורסם רק בשני עיתונים בעברית, ובשבועון הישראלי "כל אל-ערב", שרואה אור בנצרת ומופץ בתפוצה חלקית מאוד בגדה המערבית. זאת, בניגוד לחוק התכנון הירדני, שמחייב לפרסם את התוכנית בשני עיתונים מקומיים. בנוסף לכך, הודעה על התוכנית לא הודבקה כנדרש על ביתו של מוכתר הכפר.

באוקטובר 2009 הוציא שופט העליון יורם דנציגר צו ארעי, האוסר כל עבודות בנייה בשטחה של תוכנית בית הספר. הצו הוצא בעקבות עתירה שהגיש עו"ד מיכאל ספרד, בשם תושבי אל-ג'אניה. למרות הצו של השופט דנציגר, חודשיים אחר כך הוצא היתר לבניית בית הספר על ידי ועדת התכנון והבנייה של המועצה האזורית מטה בנימין. באחרונה אף נעשו עבודות להכשרת הקרקע לבניית בית הספר.

דוברת ארגון "יש דין", דנה צימרמן, אמרה כי "בתגובת המדינה נמסר כי המתנחלים הסתירו מהמדינה ומבית המשפט עובדה מהותית לגבי היתר הבנייה. הסתרה זו נעשתה חרף בקשות מפורשות של המדינה לקבל מידע בנוגע לסוגיה זו. אנחנו יודעים כי למרות צו הביניים, נעשו עבודות להכשרת שטח בית הספר. אנחנו נגיש השבוע בקשה לביזיון בית המשפט, יחד עם בקשה להרחבת צו הביניים באופן שיחייב את המדינה לנקוט הליכי אכיפה משמעותיים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ