מג"ב לא מרחם על ילדי סילוואן: בני 12 נעצרים במיטותיהם בחשד ליידוי אבנים

משטרת ירושלים עורכת זה חודשים מבצע מעצרים נגד ילדים שיידו אבנים. המשטרה: המעצרים והחקירות נעשו על פי חוק, ויימשכו עד למיגור התופעה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

בחודשים האחרונים מתלוננים המתנחלים בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים והמאבטחים שלהם מטעם משרד השיכון, על התגברות תופעת יידוי האבנים לעבר כלי הרכב והבתים בידי ילדים פלסטינים. המשטרה, כך נראה, לא נותרת אדישה: מבין הילדים ששיחקו אתמול בסמטה הצרה שמחברת בין "בית יהונתן" ל"בית הדבש", שתי ההתנחלויות במעלה סילוואן, קשה היה למצוא ולו ילד אחד שלא נעצר לפחות פעם אחת. עדויותיהם, כפי שנאספו על ידי "הארץ" ועל ידי תחקירן "בצלם" עאמר עארורי, קשות, ומצביעות לכאורה על הפרת זכויותיהם.

המעצרים מתבצעים באישון לילה על ידי כוח גדול של מג"ב, כשברוב המקרים הילדים, בגילי 12 עד 15, נלקחים ממיטותיהם כשהם אזוקים. בשני מקרים לפחות, מדובר בילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית - 12. 25 מקרים של מעצרי ילדים תועדו בחודשים האחרונים בסילוואן לבדה.

בחקירות עצמן, לדברי הילדים, נעשה נגדם שימוש באלימות. "אמרו לי לרדת על הברכיים ונתנו לי סטירות ובעיטות, אחד מקדימה ואחד מאחורה", סיפר מ"ר, בן 15, שנחשד בזריקת אבנים על "בית הדבש". מ"ד, בן 14, סיפר לבצלם: "במשך שעה החוקר המשיך לשאול את אותה שאלה ובכל פעם שהכחשתי, הוא קילל... הוא נתן לי סטירה, ולא נתן לי ללכת לשירותים או לשתות מים". במקרה אחר סיפר ילד שהושיבו אותו עם הפנים לקיר, וכל אימת שסובב את ראשו הכה אותו החוקר.

המבוגרים שמנסים להתווכח ולמנוע את מעצר הילדים זוכים ליחס נוקשה: "אתה בא לדבר אתם והם מרביצים; לי עצמי שמו גז בפנים", סיפר ג'באללה רג'בי, שרבים מבני משפחתו נעצרו. "על כל ילד באים 50 איש. זה לא משטרה, זה מאפיה".

"מקרים אלה מהווים פגיעה קשה ביותר בזכויות האדם של הקטינים", כתבה עו"ד יעל שטיין מ"בצלם" לניצב אהרון פרנקו, מפקד מחוז ירושלים. "פעולת מעצר כמו-צבאית הנערכת באישון לילה, במטרה להביא לחקירה ילדים גילאי 12 עד 14 החשודים ביידוי אבנים, עומדת בסתירה לכל היגיון ולא ניתן להצדיקה בטענות כלשהן. קשה לתאר כי כוחות הביטחון היו מפעילים מדיניות דומה נגד קטינים יהודים". לטענת בצלם, בהתנהגות המשטרה יש משום הפרה של חוק הנוער.

במשטרת ירושלים מכחישים בתוקף שימוש באלימות, ומדגישים כי המעצרים והחקירות נעשו על פי החוק: "בעקבות ריבוי מקרי יידויי האבנים באזור סילוואן על ידי קטינים לעבר כלי רכב פרטיים, צוותי מג"ב ובתי היהודים, שגרמו לפגיעות בנפש ונזק לרכוש, נעצרו בחודשים האחרונים קטינים ערבים החשודים ביידויי אבנים", נמסר בתגובת המשטרה. "המעצרים והחקירות נעשו על פי חוק... מעצרם של חלק מהקטינים הוארך בבית המשפט וחלקם שוחרר בתנאים. כל החשודים שנמצאו נגדם ראיות יועמדו לדין". במשטרה הדגישו כי הפעילות תימשך "עד למיגור התופעה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ