למרות בג"ץ: חוק התכנון והבנייה אושר בממשלה

חרף הביקורת של שופטי העליון על הבהילות שבה קודמה, אישרו כל השרים פרט לארדן את הרפורמה שתביא לשינוי מרחיק לכת בהליכי התכנון בישראל

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

הממשלה אישרה אתמול את הצעת חוק התכנון והבנייה, שתחולל שינויים מרחיקי לכת במערכת התכנון הקיימת. ההצעה, שזכתה לכינוי "חוק המרפסות", תועבר עתה לדיון בכנסת, והממשלה מעוניינת שהיא תאושר בקריאה ראשונה כבר בשבועות הקרובים. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, היה השר היחידי שהתנגד לאישור הצעת החוק. גורמי תכנון וארגוני סביבה טענו שהצעת החוק שאושרה אתמול גרועה יותר מגרסאות קודמות, מאחר שהיא נותנת שליטה גדולה עוד יותר לגורמי פיתוח על חשבון אינטרסים ציבוריים ושיקולים של שמירת טבע.

על פי גרסת משרד ראש הממשלה, הצעת החוק שאושרה מאפשרת לקצר הליכי תכנון ובנייה וליצור מלאי גדול של תוכניות מאושרות - מה שיוביל להוזלת מחירי הדיור. היא גם מאפשרת, לדברי המצדדים בה, מידה גדולה יותר של ודאות ליזמים המקדמים תוכניות בנייה. החוק יאפשר גם לקבל בנוחות וביעילות אישורי בנייה. עוד נטען שהחוק החדש מאפשר שילוב יעיל וטוב יותר של גורמים מקצועיים, ובהם גורמים מהשוק הפרטי, וכי הדבר יגביר את המקצועיות והאיכות של ההליך התכנוני.

השר ארדן ביטא בהתנגדותו לחוק כמה מהחששות העיקריים של הארגונים הירוקים ושל "המטה לתכנון אחראי", שהוקם ביוזמת ארגונים חברתיים וגורמי תכנון. הוא ציין שלנציגי משרדי הממשלה העוסקים בפיתוח יהיה רוב בוועדות התכנון, וכדוגמה הזכיר את העובדה שלראשונה, לא יהיה נציג של רשות הטבע והגנים במוסדות אלה. עוד הדגיש את העובדה שהחוק מטיל מגבלות קשות על יכולת משרדו לפקח ולעקוב אחר ביצוע של בדיקות השפעה על הסביבה, לפני אישור תוכניות בנייה. "יש ברפורמה של התכנון והבנייה העדפה מוקצנת של אינטרס הפיתוח על אינטרס השימור", אמר ארדן לאחר הישיבה, שבה קוצצה במידה ניכרת השפעת משרדו באחד מתחומי פעילותו המרכזיים.

הארגונים הסביבתיים חוששים, בין השאר, מיישום העיקרון של "תוכנית אחת בוועדה אחת", אחד מהקווים המנחים של החוק החדש, שעל פיו רק ועדת תכנון ובנייה אחת תדון בכל תוכנית - מה שיקשה על האפשרות לבחון תוכניות כאלה מחדש. "בשבוע שעבר ביטלה ועדת תכנון ארצית תוכנית להקמת תחנת דלק באזור ים המלח - שהיתה גורמת נזק קשה לנוף באזור, ואושרה על ידי ועדת תכנון מקומית", ציין עו"ד אלי בן ארי מעמותת "אדם טבע ודין", "במצב של החוק החדש, התוכנית הזאת כבר היתה זוכה לאישור".

גם במשרד הבריאות מודאגים מהרפורמה

גם גורמים במשרד הבריאות הביעו חשש שהחוק החדש לא יאפשר לנציגי המשרד להיות מעורבים בהליך אישור תוכניות בנייה, והדבר עשוי להוביל לאישורן של תוכניות שיגרמו סיכונים ממשיים לבריאות הציבור. חשש נוסף של הגורמים הסביבתיים הוא מקיום ועדות מיוחדות, שאמורות לקדם במסלול נפרד ומזורז תוכניות בנייה למגורים ותשתיות.

אישור החוק על ידי הממשלה התאפשר לאחר שבג"ץ דחה ביום שישי את עתירת הארגונים הסביבתיים נגד קוצר הזמן שהקצתה הממשלה להגשת התנגדויות לחוק. בית המשפט הסתפק בהחלטת ועדת שרים לחקיקה, שלפיה היא תדון בחוק בעוד חודש ואז תתייחס להתנגדויות נוספות לו. זאת, למרות שלפני עשרה ימים נענה בג"ץ לעתירת מתנגדי הרפורמה והוציא צו ארעי שאסר על הממשלה לקיים דיון בחוק עד להכרעת בג"ץ בנושא.

מהמטה לתכנון אחראי נמסר: "הממשלה שוב עוקפת את כללי המנהל התקין. במקום לנהל דיון מקצועי ומקיף, נחפז רה"מ להעלות את החוק לקריאה ראשונה. אנו מקווים שחברי הכנסת יגלו יותר אחריות לאומית ויעצרו את הריצה המטורפת לאישור הרפורמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ