אלוף דרום פיקוד, האלוף דורון אלמוג, הורה על הפסקת חקירת הנהג שדרס את קורי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי

אלוף פיקוד דרום לשעבר, האלוף דורון אלמוג, נתן הוראה להפסיק את חקירתו של נהג הדי-9 שפעל בשטח בו נהרגה קורי ברפיח במרץ 2003, כך עולה ממסמכים שהגיעו מתיק החקירה של המשטרה הצבאית ל"הארץ". המסמכים הוגשו ביום שני לבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי פרקליטה של משפחת קורי, עו"ד חוסיין אבו חוסיין, במהלך חקירת קצין מצ"ח שהיה חבר בצוות החקירה של האירוע, במסגרת הדיון בעתירה שהגישה משפחת קורי נגד צה"ל ומדינת ישראל.

במהלך העדות, עימת עו"ד אבו חוסיין את הקצין עם מסמך שקיבל מהמשטרה הצבאית ובו עדותו של מפקד הדחפור, סמל א', בפני חוקר מצ"ח. א' סיפר בעדותו על תנאי השטח בשעת האירוע ב-16 במארס 2003, כולל הרגע בו נודע על הפגיעה בקורי. הנהג חזר בעדות כמה פעמים על העובדה שלא ראה את קורי מתוך הדי-9. אולם, מתברר כי העדות לא הסתיימה על פי הנוהל המקובל וכי חוקר מצ"ח סיים את העדות במשפט הבא: "השעה כעת 18:12. למקום נכנס סרן במיל' ק' (השם המלא שמור) והודיע לעד שלא למסור דבר ולא לכתוב דבר וזאת בהוראת אלוף פיקוד דרום. כראיה לנכונות הדברים באתי על החתום". החוקר צירף את חתימתו על המסמך ובזה תמה החקירה.

יש לציין כי סמל א' העיד בשלב מאוחר יותר על אודות האירוע, אולם במשפחת קורי מתייחסים בחומרה רבה לעצם התערבותו של קצין בדרג כה בכיר בחקירה. "מהדברים עולה בבירור כי היה ניסיון להתערב בחקירה. בלי להיכנס למידת השפעת ההוראה על המשך החקירה, מדובר בהפרת הבטחה שניתנה על ידי ראש הממשלה שרון לנשיא ארה"ב בוש, ולפיה ישראל תבצע חקירה מעמיקה, יסודית ובלתי תלויה בכל הקשור לנסיבות מותה של קורי. במסמכים הללו יש הוכחה כתובה שחור על גבי לבן בגין ניסיון לשבש את מהלך החקירה ולמנוע ממפקד הבולדוזר למסור גרסה מלאה ואמיתית לגבי נסיבות המקרה", אמר עו"ד אבו חוסיין.

הטענה בעניין ניסיונו של אלוף פיקוד דרום דאז להשפיע על החקירה עלתה גם בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בראשון לציון יומיים אחרי האירוע, ב-18 במארס 2003. המשטרה הצבאית ביקשה להוציא צו לנתיחת גופתה של קורי במטרה לוודא אם היא נרמסה על ידי הדחפור או נפגעה מרימונים שהושלכו בשטח במהלך העבודה. בפרוטוקול מצוטט חייל ממצ"ח, סמ"ר אלעד, באומרו כי המשטרה הצבאית הגיעה לבית המשפט רק באותו יום "בעקבות ויכוח בין אלוף פיקוד דרום ובין הפרקליט הצבאי הראשי אם לפתוח בחקירה ובאילו האשמות".

רייצ'ל קורי, בת 23 במותה, נולדה באולימפיה שבמדינת וושינגטון ונהרגה ברפיח ב-16 במארס 2003, בעת שעמדה יחד עם פעילים נוספים בתנועת הסולידריות הבינלאומית מול דחפור צה"לי שהרס מבנים סמוך לציר פילדלפי. על נסיבות מותה של קורי יש מספר גרסאות סותרות, כשבצה"ל טענו כי הדחפור לא פגע בה ואילו עדים לאירוע מספרים כי היא נרמסה במתכוון על ידי הכלי הכבד.

בני משפחתה של קורי הגישו בעקבות האירוע תביעת נזיקין נגד מדינת ישראל בבית המשפט המחוזי בחיפה. לפני כשבועיים החל הליך ההוכחות ושמיעת העדויות בתיק, בנוכחות הוריה של קורי שבאו לארץ במיוחד כדי להשתתף בדיונים ובאירועים לציון שבע שנים למות בתם.

האלוף במיל', דורון אלמוג, מסר בתגובה לפניית "הארץ" כי הדברים אינם מוכרים לו כלל וכי אין בכוונתו להתייחס אליהם. בנוסף טוען אלמוג שהוא לא יודע על איזה מסמכים מדובר ומה מידת אמינותם, במיוחד כשמדובר על אירוע שהתרחש לפני שבע שנים. אלמוג הוסיף כי מבלי להיכנס לפרטי האירוע, הוא מעולם לא טייח חקירה וכי בזמנו נעשה תחקיר מקיף בפיקוד דרום שהוגש לרמטכ"ל.

מדובר צה"ל נמסר: "אין יכולת להגיב לטענה שמתייחסת למסמכים מלפני מספר שנים בלוח זמנים מיידי. הנושא ייבדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ