טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המדינה הפקיעה מאות מיליוני שקלים שגבתה בגדה במקום להשקיע בתושבים הפלסטינים

מאז אוסלו, מוזרמים לאוצר מאות מיליוני שקלים מגביית אגרות בגדה המערבית, שנועדו לפי החוק לרווחת הפלסטינים. המדינה: הנושא יוסדר בקרוב

תגובות

מדינת ישראל העבירה ב-15 השנים האחרונות לקופתה מאות מיליוני שקלים מגביית אגרות והיטלים בשטחי הגדה המערבית - זאת בניגוד לדיני המשפט הבינלאומי. לאחר שמשפטנים צבאיים העירו על כך, הורה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה להפסיק את הנוהג ולערוך בדיקה אם יש לפצות את המנהל האזרחי רטרואקטיבית.

מדובר בכספים שנגבים על ידי המנהל האזרחי בגין פעילות כלכלית ופעילות אכיפה שמתבצעת בשטחי יהודה ושומרון. הרוב המוחלט של הכספים נגבים מישראלים, ולא מפלסטינים. בין היתר מדובר בתשלום תמלוגים על הפקת חצץ ואבן ממחצבות, היטלים שונים ותקבולים עבור טובין שנמכרו במכירה פומבית. בסך הכל, מדובר בעשרות מיליוני שקלים בשנה. בחלק מן השנים, הסכום הגיע גם ל-80 מיליון שקלים בשנה.

עד הסכמי אוסלו, הכסף הועבר לקופת המנהל האזרחי שהשתמש בו על מנת לתפעל את המנגנון שלו, וכן לקיום פעולות בתחום התשתית ופעולות למען רווחת האוכלוסייה המקומית - התושבים הפלסטינים. בהסכמי אוסלו סוכם שהמנהל האזרחי ייסגר. בשל כך, הוסדר כי הכספים המדוברים יירשמו כהכנסות של מנהל מקרקעי ישראל, ויועברו לקופת המדינה.

למרות ההסכמים, המנהל האזרחי לא נסגר ונשאר לפעול במתכונת מצומצמת - בשטח סי בלבד - פעילות שעיקרה בתחום התשתיות, התכנון והבנייה. למרות זאת, הכסף שנגבה המשיך לזרום לקופת האוצר. על פי החוק הבינלאומי, למדינה הכובשת אסור להעביר לרשותה תוצרים של פעילות כלכלית בשטח הכבוש. כך למשל נוהג הממשל האמריקאי בשטחי הכיבוש בעיראק. על פי דיווח של משרד החוץ לקונגרס בנובמבר האחרון, הכספים מועברים לחשבון בבנק הפדרלי של ניו יורק. חמישה אחוזים מהכספים מועברים כפיצוי לכווית, והיתר מושקעים בפיתוח עיראק. ב-2003-2007, הועברו 98 מיליארד דולרים.

לאחרונה, במסגרת עבודת מטה שנערכה בפרקליטות הצבאית, העיר אחד המשפטנים הצבאיים כי הנוהל לא תקין. מכיוון שמדובר בנושא מורכב בעל השלכות תקציביות החורגות מעבודת הצבא, הועבר הנושא לטיפולו של עו"ד מלכיאל (מייק) בלאס, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ייעוץ.

בלאס קבע שיש להפסיק את העברת הכספים המדוברים היישר לתקציב המדינה. צוות בין-משרדי הכולל את נציגי משרד האוצר, משרד המשפטים והמנהל האזרחי, בוחן כעת את השלכות ההחלטה. בדיונים ביקש המנהל האזרחי להעביר את הכסף ישירות לתקציבו. לעומת זאת, האוצר הציע להקים מעין קרן שבה ירוכזו הכספים ומשם יועבר הכסף לתקציב משרדי ממשלה שמשקיעים בשטחים, כגון משרד התחבורה, משרד התמ"ת ומשרד החקלאות.

"בג"צ קבע לא אחת שאין בסמכותו של המפקד הצבאי בגדה לשקול את האינטרסים הכלכליים של מדינתו, ובתי משפט בינלאומיים קבעו שניצול כלכלי מאורגן של שטח כבוש על ידי הכובש עשוי להוות פשע מלחמה של ביזה", מסביר עו"ד מיכאל ספרד, מומחה למשפט בינלאומי. "בימים עברו, כובשים קדמונים נהגו להחרים זהב ויהלומים, לבזוז מקדשים ולהטיל מס גולגולת על האוכלוסייה הנכבשת. אם אכן אגרות, היטלים, קנסות ותמלוגים שנגבו בגדה הועברו לאוצר מדינת ישראל - מדובר במופע מודרני של תופעה מבישה אך עתיקת יומין".

שאלה אחרת, רגישה יותר, שבה עוסק הצוות הבין-משרדי, היא אם יש להחזיר כספים רטרואקטיבית לקופת המנהל האזרחי, סכום שיכול להגיע למאות מיליוני שקלים. באוצר מתנגדים לכך בכל תוקף. לטענתם, ב-15 השנים שחלפו השקיעה המדינה בשטחים (שלא בשטחי ההתנחלויות) פי שניים מהכסף שנלקח, ועל כן הסכומים מתקזזים. הסוגיה הזאת נמצאת עדיין בבחינה. בסופו של דבר, יצטרך הדרג המדיני להכריע מה לעשות.

ממשרד המשפטים נמסר: "יצוין, כי הכנסות אלו נרשמו למעשה בהכנסות המדינה, כאשר במקביל, משרד האוצר תקצב את כל הוצאות המנהל האזרחי ופעולות הצבא באזור מתקציב המדינה. לאחרונה, במסגרת בחינה שנגעה בין היתר לסוגיית ההכנסות הנגבות מפעילות בשטחים, עלה כי יש מקום להסדיר את העניין באופן שיבהיר כי הכנסות אלו צריכות להירשם תחת תקציב המנהל האזרחי, המאושר בידי הכנסת. במסגרת זו נערכת גם בחינה מול משרד האוצר והמנהל האזרחי במטרה לבחון את המשמעויות הנובעות מהסדרה זו".

ממשרד האוצר נמסר: "יצוין כי השאלה אם רישום הכספים נעשה בהכנסות המדינה או בהכנסות המנהל האזרחי היא שאלה טכנית במהותה, שכן בסופו של יום מדינת ישראל משקיעה באזור תקציבים העולים באופן משמעותי על סכום האגרות הנגבות. מכל מקום, בימים אלה, ולאחר עבודת מטה של צוות בין-משרדי הכולל את נציגי משרדי המשפטים, האוצר והמנהל האזרחי, הוסכם כי הרישום ישונה פעם נוספת וכי האגרות האמורות יירשמו תחת תקציב המנהל האזרחי. ההיבטים הטכניים בנושא יוסדרו בשבועות הקרובים".

חיים לוינסון

מרווחת הפלסטינים - למדינה

בעבר, הועברו כספים שגבתה המדינה ביו"ש למנהל האזרחי

מאז הסכם אוסלו, הכספים שנגבו הועברו במקום זאת לקופת האוצר

בפרקליטות הצבאית העירו כי הנוהל אינו תקין - ויש לבטלומחצבה בשטח C, אחד ממקורות ההכנסה של המדינהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות